چگونه از دندان‌ درد شبانه نجات پیدا کنیم؟

43

1398/11/14

23:58


دندان درد بسیار آزار دهنده است به ویژه اگر شب به سراغتان بیاید. اینکه چرا درد دندان شبها شدیدتر می شود دلیل علمی دارد اما چه کارهایی می توان برای تسکین این درد انجام داد تا درد تا حدی کنترل شود و به خواب روید؟

چگونه از دندان‌ درد شبانه نجات پیدا کنیم؟

به گزارش بهداشت نیوز دندان درد بسیار آزار دهنده است به ویژه اگر شب به سراغتان بیاید. دردی که خواب را مختل می کند و گذر زمان را آنقدر برایتان کُند می کند که انگار دیگر قرار نیست هیچوقت طلوع خورشید را ببینید و از این درد خلاص شوید.

 علت اینکه احساس می‌کنیم درد دندان هنگام شب شدیدتر می‌شود ممکن است این باشد که زمان دراز ‌کشیدن خون بیشتری به ناحیه سر کشیده می‌شود و این خون اضافه موجب می‌شود درد و فشار ناشی از درد دندان را شدیدتر احساس ‌کنیم. علت دیگر می‌تواند وجود نداشتن عوامل محیطی باشد زیرا در طول روز حواس فرد بیشتر متوجه عوامل محیطی است و به درد دندان کمتر توجه دارد.روش‌هایی وجود دارد که می‌توان درد دندان را تا حدی کنترل کرد و به خواب رفت. روش‌های ذکرشده، راه موقت برای تسکین درد است و فرد باید در اولین فرصت به دندا‌ن‌پزشک مراجعه کند.

● مصرف داروی مسکن: داروهایی مانند استامینوفن و ایبوبروفن درد دندان را تا حد زیادی تسکین می‌دهند.

● کمپرس سرد: قرار دادن یک حوله یا کیسه یخ روی ناحیه دردناک صورت به مدت 15 تا 20 دقیقه موجب انقباض عروق خونی ناحیه مبتلا و درنتیجه کاهش درد دندان می‌شود.

● بالا قرار دادن سر: وقتی که خون زیادی در ناحیه سر جمع شود موجب افزایش التهاب و درد در آن قسمت می‌شود. برای کنترل درد دندان بهتر است سر را بالاتر از بدن قرار دهید. به عنوان مثال می‌توان به جای یک بالش از دو بالش استفاده کرد و تا حدی خواب آرام‌تری داشت.

● پمادهای دارویی: برخی پمادها ممکن است اثر تسکینی داشته باشند. ژل‌های بی‌حس‌کننده و پمادهای حاوی «بنزوکائین» می‌توانند اثر تسکینی داشته باشند. «بنزوکائین» برای استفاده کودکان ایمن نیست.

● شستشو با آب نمک: شستشوی دهان با محلول آب و نمک ساده‌ترین روش کاهش درد دندان است. این محلول به دلیل خاصیت آنتی‌باکتریایی ممکن است التهاب لثه را کاهش دهد و از عفونی شدن دندان‌های پوسیده جلوگیری کند. همچنین این محلول موجب برداشته شدن ذرات غذا از بین دندان‌ها می‌شود.

● شستشو با محلول پراکسید هیدروژن: التهاب و عفونت لثه مشکل جدی‌ای است که معمولا بر اثر رعایت نکردن اصول بهداشت دهان اتفاق می‌افتد و ممکن است منجر به لق شدن دندان، خونریزی از لثه یا زخم دهان شود.

نتایج مطالعه‌ای که محققان در سال 2016 میلادی انجام دادند، نشان داد شستشوی دهان با محلول دهانشویه حاوی پراکسید هیدروژن می‌تواند علائم التهاب لثه را از بین ببرد. برای تهیه این محلول به مقدار مساوی پراکسید هیدروژن خوراکی و آب را با هم مخلوط کنید و دهان را با این محلول بشویید.

● قرقره کردن چای نعناع: قرقره کردن چای نعناع یا مکیدن کیسه‌های چای نعناع می‌تواند باعث کاهش درد دندان شود. نعناع حاوی مواد آنتی‌باکتریال و آنتی‌اکسیدان بالایی است. «منتول» ماده فعال نعناع می‌تواند موجب بی‌حس شدن ناحیه دردناک دهان شود.

● استفاده از گل میخک: ماده «اوژنول» یکی از ترکیبات اصلی گل میخک است که می‌تواند درد دندان را کاهش دهد. نتایج مطالعه‌ای که در سال 2015 میلادی انجام شد، نشان داد ماده «اوژنول» درد بیمارانی را که دچار درد و التهاب لثه بودند یا دندانشان را کشیده بودند، تا حد زیادی تسکین داد. «اوژنول» مانند یک ماده بی‌حس‌کننده عمل کرده و ناحیه دردناک را بی‌حس می‌کند.

نحوه مصرف به این ترتیب است که گل میخک را چرخ کرده و کمی آب به آن اضافه می‌کنید تا به شکل خمیر دربیاید سپس آن را درون کیسه کوچکی بریزید یا مستقیم خمیر را روی دندان دردناک قرار دهید. همچنین می‌توانید یک گل میخک را آرام‌آرام بجوید یا بمکید تا به تدریج درد دندانتان تسکین پیدا کند. البته این روش برای تسکین درد کودکان مناسب نیست زیرا ممکن است مقدار زیادی از آن را ببلعند و به علت تند بودن زیاد موجب ناراحتی آنها شود.

● استفاده از سیر: ماده «آلیسین» یکی از ترکیبات اصلی سیر است که خاصیت ضدباکتریایی دارد و می‌تواند باکتری‌های عامل پوسیدگی و درد دندان را از بین ببرد. تنها جویدن یک حبه سیر به طوری که روی دندان مبتلا قرار بگیرد می‌تواند تا حد زیادی درد دندان را تسکین بدهد. سیر مزه تندی دارد و ممکن است این روش برای خیلی از افراد مناسب نباشد.پوسیدگی دندان یکی از علل اصلی دندان‌درد است و نیاز به درمان توسط دندا‌ن‌پزشک دارد. پوسیدگی‌ها معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که اسید یا باکتری‌ها دندان را تخریب می‌کنند و وارد بافت دندان می‌شوند، حتی ممکن است به عصب دندان آسیب برسانند و درد شدیدی ایجاد کنند. عفونت سینوس‌ها، خالی شدن پرکردگی دندان، آبسه‌های دندانی، صدمات واردشده به فک‌ها، دندان‌قروچه و بیماری‌های لثه از علل دیگر دندان‌درد هستند.


منبع: مدیکال نیوز تودی

مطالب مشابه