کاهش درد زایمان، کاش بشود!

منبع: نی نی بان

129

1398/12/6

16:47


درد زایمان و راههای کاهش این درد برای خیلی از خانمهای باردار چندان روشن نیست اما راههای زیادی برای کاهش درد زایمان وجود دارد که میتوان آنها را انتخاب کرد. نکته اینجاست که از هفته چهلم بارداری باید منتظر دردهای زایمان باشید. هرچند بهتر است پیش از زمان زایمان چند راه کاهش درد زایمان طبیعی داشته باشید تا در زمان زایمان هر کدام به کارتان آمد استفاده کنید. با هم چند روش کاهش درد زایمان را مرور میکنیم.

آرامشتان را برای زایمان طبیعی حفظ کنید
مهمترین کاری که باید برای کاهش درد زایمان انجام دهید این است که آرامشتان را در طول زایمان حفظ کنید. این کار بسیار ساده است. شما زمانی که از درد میترسید حساسیتتان بالا میرود که همین درد را بدتر می‌کند و در ادامه حساسیت شما هم باز بالاتر میرود. بهتر است بین انقباضهای زایمان طبیعی سعی کنید به خاطره های خوب فکر کنید و در این فواصل استرس درد بعدی را نداشته باشید. مطمئن باشید فکر کردن به اتفاق‌های خوب تا حدود زیادی آرامتان می‌کند. امتحان کنید!
 
تکنیک تنفس در کاهش درد زایمان طبیعی موثر است
برای اینکه آرامشتان را در حین دردهای زایمان حفظ کنید باید به نوع تنفستان توجه کنید طوری که انگار می‌خواهید باری را بلند کنید. تا جایی که می‌توانید یک دم عمیق داشته باشید و بر تنفستان تمرکز کرده و سپس یک بازدم عمیق انجام دهید. خواهید دید که آرامتر می‌شوید. اصلا در مورد صدای بلند و عجیب و غریبی که ممکن است هنگام تنفس داشته باشید، خودسانسوری نکنید اما بهتر است به جای جیغ زدن صدایتان را تنظیم کنید تا گلودرد نگیرید و گلویتان حساس نشود البته همیشه امکان مدیریت این موضوع وجود ندارد.

تاثیر راه رفتن در کاهش درد زایمان طبیعی
راه رفتن، تغییر وضعیت و غلت خوردن روی توپ مخصوص زایمان نه تنها درد را راحتتر می‌کند بلکه به روند بهتر زایمان با اعمال فشار جاذبه و چرخیدن جنین و قرار گرفتنش در لگن کمک می‌کند. در بیمارستان و با وجود وسایلی که ممکن است برای مانیتور شما وصل باشد شاید راه رفتن سخت باشد اما بهتر است وضعیت دست و پا و زانوهایتان را مدام تغییر دهید و به سمت چپ و راست بچرخید. مطمئن باشید این حرکات میزان درد شما را کاهش خواهد داد.
 
آب درمانی برای کاهش درد زایمان طبیعی
آب گرم می‌تواند تا حدود زیادی درد شما را کم کند. بهتر است اگر بیمارستان مجهز به وان آب گرم است چند دقیقه پاهایتان را در آب گرم قرار دهید. بعد از آن خودتان هم وارد آب شوید و کمی آب گرم روی شانه هایتان بریزید. دوش آب گرم هم بسیار موثر است. بخار آب داغ نه تنها باعث آرامش شما خواهد شد بلکه نوعی ماساژ برای شما به حساب می آید.

راهکار ماساژ برای کاهش درد زایمان
ماساژ ممکن است در شرایطی که خانم باردار در حال زایمان است به نوعی فشار مضاعف به حساب بیاید اما بهتر است بدانید که ماساژ تا حدود زیادی درد را کاهش می‌دهد. ماساژ دست می‌تواند ذهن شما را منحرف کند و شما را آرام‌تر کند و به طور کلی روحیه شما را بالاتر ببرد.

اپیدورال
طی 10 سال گذشته انجام اپیدورال برای کاهش درد زایمان تغییرات زیادی کرده است. این داور ممکن است کاملا شما را کرخت کند. بنابراین شما نمیتوانید فشار زیادی برای انجام زایمان بیاورید. در عوض به مقدار بسیار کمی از این دارو داده میشود تا شما حس ایجاد فشار برای زایمان بتوانید اقدام لازم را انجام دهید. البته نباید نگران دریافت اپیدورال باشید به طور کلی شما زمانی که در معرض زایمان فعال قرار بگیرید می‌توانید اپیدورال را دریافت کنید. زمانی که سر جنین بیرون بیاید دیگر برای دریافت اپیدورال دیر است. برخی مشکلات پزشکی از جمله اختلال لخته شدن خون و داشتن سابقه جراحی کمر و عفونت مانع از دریافت اپیدورال است.
 
بی حسی نخاعی یا بی حسی ترکیبی اپیدورال-نخاعی
اپیدورال بسیار موثر است اما 10 تا 25 دقیقه موثر است. اما بی حسی نخاعی یک تزریق چند ثانیه ای در پشت و پایین کمر و در منطقه نخاع است و حدود 45 دقیقه موثر است. 80 تا 90 درصد سزارینها با بی حسی نخاعی انجام میشود و برخی اوقات پزشکان از بیحسی نخاعی برای تسکین درد زایمان طبیعی هم استفاده می‌کنند.

استفاده از مسکن ها برای کاهش درد زایمان
زنانی که نمی‌خواهند از اپیدورال استفاده کنند معمولا از مسکن‌هایی مانند دمرول استفاده می‌کنند. برخلاف اپیدورال و بی‌حسی نخاعی، داروهای ضددرد موجب ایجاد خواب آلودگی، تهوع و استفراغ می‌شوند و وارد جریان خون جنین می‌شوند. به همین توصیه می‌شود در صورتی که زمان زایمان نزدیک است از مسکن استفاده نکنید.

مطالب مشابه


تصویری