کاهش عوارض یائسگی، سبزیجات خوب است یا نه؟

منبع: نی نی بان

121

1398/12/6

18:15


اگرچه ثابت شده است که هورمون درمانی روشی قابل قبول برای درمان علائم مرتبط با یائسگی در بسیاری از بانوان است؛ جستجوها برای گزینه‌های درمانی غیر دارویی به ویژه برای آن دست از خانم‌هایی که فاکتور خطرهای خاصی دارند و کسانی که کاندیدای مناسبی برای روش هورمون درمانی نیستند، ادامه دارد.
تمرکز این تحقیقات به طور خاص بر شناسایی فاکتورهای قابل تغییر در سبک زندگی است که می‌تواند از بروز علائم یائسگی جلوگیری کرده یا آن‌ها را کاهش دهد.
مطالعات پیشین نشان داده‌ است که رژیم غذایی در تولید استروژن، متابولیسم و به تبع آن بروز عوارض ناشی از یائسگی نقش مهمی دارد. در این مطالعات، به طور خاص، مصرف میوه یا پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای که سرشار از سبزیجات، میوه‌ها، غلات و مغزهاست، با کاهش علائم و شکایات‌ها از عوارض یائسگی همراه بود.
محققان در این مطالعه جدید یک قدم فراتر رفتند و تاثیر میوه‌ها و سبزیجات خاص را بر علائم مختلف یائسگی مورد بررسی قرار دادند.
نتایج این پژوهش نشان داد که اگرچه مصرف برخی میوه‌ها و سبزیجات با بروز عوارض یائسگی رابطه معکوس دارد، اما به نظر می‌رسد مصرف زیاد برخی دیگر از آن‌ها با افزایش مشکلات ادراری در زنان یائسه همراه است. به عنوان مثال، براساس این مطالعه مرکبات در مقایسه با دیگر انواع میوه‌ها و سبزیجات برگ سبز یا زرد تیره در مقایسه با سایر سبزیجات مشکلات ادراری را در این دسته از بانوان تشدید می‌کند.
نتایج این مطالعه در نشریه Menopause انجمن یائسگی آمریکای شمالی (NAMS) منتشر شده است. 
 
چند راهکار دیگر
چند راهکار دیگر برای کاهش عوارض یائسگی عبارتند از:
 
 رژیم غذایی مناسب
در بررسی‌ها مشخص شده، زنان ژاپنی چندان به عوارض یائسگی مبتلا نمی‌شوند و این موضوع هیچ ربطی به ژنتیک آنها ندارد، بلکه به رژیم غذایی آنها مرتبط است. آنها معمولا از خوراکی‌هایی که عملکردی شبیه استروژن دارند و به اصطلاح به گیاهان هورمونی معروف‌اند، استفاده می‌کنند. از این خوراکی‌ها می‌توان به سویا، نخود فرنگی، عدس، سیب‌زمینی شیرین، انواع کلم‌ها و بروکلی، تخم کتان و مریم گلی اشاره کرد. این خوراکی‌ها نه تنها علایم یائسگی را کم کرده یا از بین می‌برند، بلکه می‌توانند جلوی بیماری قلبی یا پوکی استخوان را بگیرند.
 
ویتامین C
این ویتامین، یکی از مهم‌ترین ویتامین‌هایی است که عوارض ضدپیری دارد. آنتی‌اکسیدان موجود در آن می‌تواند رادیکال‌های آزاد را خنثی کرده و خستگی و کمبود انرژی را از بین ببرد. ویتامین C می‌تواند جلوی عوارض یائسگی را بگیرد.
 
پرهیز از قهوه
رژیم غذایی و سبک زندگی، اثر بسیاری روی علایم یائسگی زنان دارد. پرهیز از قهوه و الکل می‌تواند در بهبود عوارض یائسگی در آنها موثر باشد. این نوشیدنی‌ها معمولا موجب واکنش‌های اضطرابی در فرد می‌شوند و عوارض یائسگی را شدت می‌بخشند.
با پیروی از چند راهنمایی ساده فوق می‌توان دوران یائسگی بدون مشکلی را تجربه کرد.
 
هورمون‌درمانی
اگر به هورمون‌درمانی تمایل داشته باشید، این درمان به سرعت مشکل‌تان را حل می‌کند. اوایل دهه ۲۰۰۰ محققان گفتند که این نوع درمان موجب ناراحتی‌های قلبی و سرطان سینه می‌شود. اما این نتاج در بررسی‌های بعدی مورد شک و تردید قرار گرفت. با استفاده از هورمون‌درمانی یا روش‌های طبیعی‌تر می‌توانید یائسگی را عقب بیندازید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو