پرواز جنگنده‌های پاکستان نزدیک مرز هند

منبع: برترین ها

29

1399/2/22

01:07


یک مقام ارشد دهلی‌نو اعلام کرد که جنگنده‌های پاکستان نزدیک مرز هند به پرواز در آمدند.

خبرگزاری مهر به نقل از «ایندیا تودِی»: یک مقام ارشد دولت هند امروز یکشنبه اعلام کرد که جنگنده‌های پاکستانی در روزهای اخیر مأموریت‌های شناسائی را در نزدیکی مرز این کشور به انجام رسانده اند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، جنگنده‌های «اف -۱۶»، «جی اف -۱۷» و «میراژ» ارتش پاکستان در نزدیکی حریم هوایی هند در حال گشت‌زنی هستند.

هند هم اعلام کرد که با استفاده از هواپیماهای تجسسی خود از جمله «آواکس» به طور کامل اوضاع را زیر نظر دارد.

به نوشته «ایندیا تودِی»، تمامی پایگاه‌های هوایی هند با توجه به افزایش تنش با پاکستان در آماده باش هستند.

مسئله جامو و کشمیر

پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار بریتانیا تاکنون ۳ جنگ در سال‌های (۱۹۴۷، ۱۹۶۵ و ۱۹۷۱) میان دو کشور بر سر مسئله کشمیر رخ داده و بیش از ۷۰ هزار نفر در این درگیری‌ها کشته شدند.

گروه‌های آزادی‌خواه کشمیر در سال ۱۹۸۹ مبارزه برای استقلال از هند و پیوستن به پاکستان را آغاز کردند. از سال ۱۹۸۹ تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار کشمیری توسط نیروهای امنیتی هند کشته و بیش از ۱۰ هزار زن در این منطقه مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

هر از چند گاهی در خط کنترل منطقه آزاد کشمیر که در کنترل پاکستان قرار دارد و همچنین منطقه جامو و کشمیر که تحت حاکمیت هند است، درگیری‌هایی میان نظامیان دو کشور روی می‌دهد. از سال ۲۰۰۳ تاکنون دو طرف یکدیگر را به نقض آتش‌بس در این منطقه متهم می‌کنند.

مقامات دهلی نو روز ۵ آگوست سال جاری میلادی ماده ۳۷۰ قانون اساسی این کشور که به منطقه جامو و کشمیر وضعیتی ویژه ارائه می‌کند را لغو کردند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو