آیا «اصغر فرهادی» باز هم فیلم سفارشی می‌سازد؟ «قهرمان» آقای «فروشنده» با سرمایه «شبکه آرته»!

منبع: سینما پرس

19

1399/2/22

13:55


سینماپرس: اصغر فرهادی فیلم جدید خودش را با موضوع «تحلیل جامعه ایران» در شیراز و با سرمایه‌گذاری یک شبکه اروپایی با سابقه پخش فیلم‌های ضدایرانی خواهد ساخت!

اصغر فرهادی

سینماپرس: اصغر فرهادی فیلم جدید خودش را با موضوع «تحلیل جامعه ایران» در شیراز و با سرمایه‌گذاری یک شبکه اروپایی با سابقه پخش فیلم‌های ضدایرانی خواهد ساخت!

به گزارش سینماپرس، منابع خبری، اطلاعات تازه‌ای را درباره فیلم جدید اصغر فرهادی منتشر کردند. نکته قابل توجه محور محتوایی فیلم است؛ گفته می‌شود فیلم آینده فرهادی، «قهرمان» نام دارد و تحلیلی درباره جامعه امروز ایران را به تصویر خواهد کشید و در شهر شیراز تصویربرداری می‌شود. شبکه تلویزیونی آرته که شبکه‌ای فرانسوی – آلمانی است، سرمایه‌گذار فیلم جدید اصغر فرهادی خواهد بود. سه فیلم قبلی اصغر فرهادی یعنی «گذشته»، «فروشنده» و «همه می‌دانند» نیز علاوه‌بر اینکه با سرمایه‌گذاری شرکت‌های غربی و عربی ساخته شده بودند، درونمایه‌ای سفارشی هم داشتند و در جهت خواسته آن شرکت‌ها ارزیابی شدند. فیلم «گذشته» که با سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا ساخته شده بود، نگاهی نژادپرستانه علیه مهاجران و اقلیت‌ها در اروپا داشت. همچنین فیلم «فروشنده» در اوج تقابل ایران و جبهه مقاومت با داعش، با حمایت مالی شرکت ممنتوی فرانسه و جشنواره دولتی قطر (از حامیان داعش) تولید شد و اتفاقا مضمونی ضدغیرت داشت. فیلم «همه می‌دانند» هم که با سرمایه‌گذاری کمپانی‌های ممنتو و مورنا در اسپانیا تولید شد نیز محتوایی ضد خانوادگی داشت.
شبکه آرته که از آن به عنوان سرمایه‌گذار جدیدترین فیلم اصغر فرهادی یاد شده است، کارنامه‌ای سیاه در پخش فیلم‌ها و مستندهای ضدایرانی دارد. این شبکه با وجود ادعای هنری بودن اما بارها فیلم‌های سطح پایینی چون «تاکسی» به کارگردانی جعفر پناهی، «یک خانواده محترم» ساخته مسعود بخشی و... را صرفا به خاطر محتوای ضدایرانی به نمایش درآورده بود. شبکه آرته همچنین به طور مکرر فیلم‌های مستندی علیه ایران را نمایش می‌دهد.
با توجه به سابقه منفی شبکه آرته در پخش فیلم‌های ضدایرانی، باید دید که آیا فیلم جدید اصغر فرهادی نیز مانند آثار اخیر وی یک «فیلمِ سفارشی» خواهد بود؟

*کیهان

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو