شایعه شیوع «کرونا کاوازاکی» در کودکان

8

1399/2/22

16:14


علیرضا رییسی، معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا، درباره برخی شایعات مبنی بر شیوع نوعی عفونت مشابه کرونا در کودکان با عنوان کرونا کاوازاکی در اروپا و آمریکا طی چند روز اخیر، گفت: کاوازاکی بیماری جدیدی نیست و بیش از 50 سال است که شناخته شده است.

شایعه شیوع «کرونا کاوازاکی» در کودکان

به گزارش بهداشت نیوز، علیرضا رییسی، معاون وزیر بهداشت درباره برخی شایعات مبنی بر شیوع نوعی عفونت مشابه کرونا در کودکان با عنوان کرونا کاوازاکی در اروپا و آمریکا طی چند روز اخیر، گفت: کاوازاکی بیماری جدیدی نیست و بیش از 50 سال است که شناخته شده است. این بیماری بیشتر افراد زیر پنج سال را درگیر می‌کند و بیماری است که در آن عوامل ناشناخته‌ای باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می‌شود و می‌تواند علائمی شبیه بیماری‌های واسکولیت ایجاد کند. به عبارتی برخی از سموم، باکتری‌ها،‌ ویروس‌ها و انواعی از این موارد می‌توانند باعث شعله‌ور شدن این بیماری شوند و با توجه به اینکه عروق ریز را درگیر می‌کند، معمولا در جاهایی که مخاط یا پوست است را درگیر می‌کند. بنابراین بیماری کاوازاکی چیز جدیدی نیست.

وی افزود: درباره اینکه این بیماری را به کرونا ربط دهیم، بحث علمی وجود دارد. با توجه به اینکه در فیزیوپاتولوژی بیماری کرونا معمولا لایه پوششی داخل عروق درگیر می‌شود، می‌تواند علائمی شبیه کاوازاکی بدهد و به همین دلیل این دو بیماری را با هم اشتباه کرده‌اند. این درحالیست که اتفاقا درگیری ما در کرونا برای زیر پنج سال بسیار نادر است. بنابراین این دو بیماری از هم جدا هستند.

این دو بیماری هیچ ربطی به یکدیگر ندارند. کرونا بالای 18 سال را درگیر می‌کند، اما بیشترین درگیری بیماری کاوازاکی در افراد زیر 5 سال است. کاوازاکی همیشه بوده و 50 سال است که وجود دارد و در رنج خودش درمان می‌شود.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو