4 اثر بد کمبود خواب برروی شما

منبع: سیمرغ

16

1399/2/22

17:10


4 اثر بد کمبود خواب برروی شما

کمبود و فقدان خواب 4 اثر مهم و البته منفی برروی شما خواهد داشت که در ادامه به انها اشاره می کنیم

بی خوابی چه بلایی سر انسان می آورد؟

بی‌خوابی، نه تنها در هنگام صبح موجب بدخلقی و ترشرویی افراد می‌گردد، بلکه در بلندمدت نیز می‌تواند بر سلامتی افراد تأثیرگذار باشد. برخورداری از خواب مناسب و باکیفیت، نقش بسیار مهمی در بهبود عملکرد بدن خواهد داشت.

در این مطلب به نکاتی اشاره می‌شود که نشان می‌دهند کمبود و فقدان خواب تا چه اندازه می‌تواند بر سلامت کلی بدن انسان تأثیرگذار باشد:

آسیب رسانی به قلب

در افرادی که به طور مداوم از کمبود خواب رنج می‌برند، صرف‌نظر از سن، وزن، استعمال و یا عدم استعمال دخانیات و میزان فعالیت بدنی، احتمال خطر بروز حملات قلبی بیشتر از سایر افراد خواهد بود. علاوه بر این، مطالعات نشان داده افرادی که میزان خواب شبانه‌ی آن‌ها کمتر از شش ساعت است، تا دو برابر بیشتر از افرادی که شش ساعت و یا بیشتر از خواب شبانه برخوردارند، از احتمال ابتلا به سکته‌ی مغزی و یا حملات قلبی برخوردار خواهند بود.

مشکلات حافظه و مغز

افرادی که از میزان خواب مناسبی برخوردار هستند از حافظه‌ی بهتر و قوی‌تری، حتی در بلندمدت برخوردار خواهند بود. در مقابل، افراد دارای مشکلات خواب از شانس بالایی برای ابتلا به فراموش‌کاری برخوردار هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که آن بخش از امواج مغزی که مسئول بهبود و تقویت حافظه هستند، عمدتاً در عمیق‌ترین بخش‌ها و مراحل خواب اتفاق می‌افتد. علاوه بر این، فقدان خواب در بیماری افسردگی نیز نقش دارد. مشکلات خواب، همانند بی‌خوابی و افسردگی، از هم تأثیر می‌پذیرند. بی خوابی می‌تواند سبب وخامت علائم افسردگی شود و افسردگی هم می‌تواند خوابیدن را با مشکل مواجه سازد.

تأثیر بد بر پوست

آیا تا به حال به این امر توجه کرده‌اید هنگامی که تمام شب را بیدار هستید، چشم‌ها پف کرده و پوست انسان زرد می‌شود؟ درباره‌ی جوش‌هایی که به طور ناگهانی در صبح روز بعد دیده می‌شوند چه نظری دارید؟ این‌ها تنها بخشی از اثرات کوتاه مدت فقدان خواب مناسب در شب‌ها هستند. تداوم این مشکل می‌تواند سبب آسیب‌های جدی‌تری گردد. این امر می‌تواند موجب کدر شدن پوست و ایجاد خطوط نازک در صورت گردد. این عارضه به این دلیل اتفاق می‌افتد که اگر از خواب کافی برخوردار نباشید، بدن انسان شروع به آزادسازی هورمون کورتیزول می‌کند؛ هورمونی که در هنگام مواجهه با استرس آزاد می‌گردد. ترشح بیش از حد این هورمون می‌تواند سبب کاهش انعطاف پذیری پوست گردد.

بروز چاقی

کمبود خواب می‌تواند سبب بروز گرسنگی و افزایش اشتها شده و افراد را به صورت بالقوه به سمت چاقی سوق دهد. بر پایه‌ی تحقیقات صورت گرفته، افرادی که از خواب شبانه‌ی کمتر از شش ساعت برخوردارند، تا ۳۰ درصد بیش از افرادی که هفت الی نه ساعت خواب شبانه دارند مستعد ابتلا به چاقی خواهند بود. کمبود خواب می‌تواند سبب خستگی افراد شده و همچنین موجب بروز گرسنگی در آن‌ها گردد. بدتر از آن اینکه این حس شما را وادار می‌کند تا از غذاهای ناسالم همانند غذاهای با چربی فراوان و کربوهیدرات بالا استفاده کنید که این امر سبب افزایش وزن نیز خواهد شد.گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: yjc.ir


مطالب مشابه


تصویری


ویدئو