احتمال بازگشت محدودیت‌ها

9

1399/2/22

18:11


احتمال بازگشت محدودیت‌ها

سلامت نیوز:عضو شورای شهر تهران : شناورشدن ساعات اداری تا زمانی که مردم رعایت نکنند ، نمی‌تواند اثرگذار باشد با افزایش موارد ابتلا در آبادان، تا آخر هفته محدودیت‌های جدید در این شهرستان اعمال شد هشدارها از افزایش مبتلایان کووید-١٩ در شهرهای مختلف بالا رفته و کار به جای رسیده که ستاد کرونای تهران پیشنهاد ساعت اداری شناور را به شورای شهر داده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ،پیشنهادی که علی ماهر، معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران آن را در این شرایط کمک‌کننده دانسته و گفته ستاد کرونا در انتظار تصویب آن است. آن‌طور که آمارها می‌گوید تعداد مبتلایان در برخی از شهرها درحال بازگشت به نقطه اوج است و ماهر روز گذشته نسبت به اوج‌گیری آمار فوتی‌ها در هفته‌های آینده هشدار داده است:

«اگر با رعایت ۸۶ پروتکل ابلاغی کار می‌کردیم، طبیعتا میزان ابتلا نباید افزوده می‌شد، ولی احتمالا پروتکل‌ها غیرقابل اجراست. این پروتکل‌ها در محدوده‌های شهری مثل مترو جواب نمی‌دهد و مردم باز هم در فضای بسیار نزدیک به یکدیگر تردد می‌کنند.» او گفته باید شرایط قرنطینه تشدید شود و وضع فعلی به هیچ وجه مطلوب نیست: «کاهش‌ هزار نفر بستری به کمتر از ۳۰۰ مورد در روز ناشی از قرنطینه، سخت‌گیری‌ها و رعایت مردم بود که تا بیست‌وسوم فروردین ادامه داشت.

با ابلاغ پروتکل‌ها و بازشدن اصناف، مردم پروتکل‌ها را به دست فراموشی سپردند. شاید هم برای بازگشت مردم به جامعه اندکی زود بود.» دو روز پیش بود که معاون کل وزیر بهداشت اعلام کرد اگر در محلی بازگشایی‌ها منجر به افزایش بیماری شود، حتما تصمیمات سختگیرانه‌تر و بازگشت به گذشته در منطقه اعمال می‌شود و حالا به نظر می‌رسد باید درباره آغاز بسیاری از فعالیت‌ها در هفته‌های گذشته بازنگری شود.

مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر هم می‌گوید که موارد مراجعه به بیمارستان‌ها بعد از یک دوره ثبات، باز هم بالا رفته که یکی از دلایل آن بازگشایی‌هاست. علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، پایتخت را کانون آلودگی می‌داند که هر گونه کاهش در رفتارهای بهداشتی عواقب جدی در پی دارد.

بالا رفتن آمار در برخی از شهرها به‌ویژه در پایتخت درحالی است که سعید نمکی، وزیر بهداشت روز گذشته اعلام کرد که آمار مرگ‌ومیر روزبه‌روز درحال کاهش است و با همراهی مردم از خرداد به بعد روزهای بهتری خواهیم داشت: «این درحالی است که ممکن است در پاییز امسال آنفلوآنزا و کرونا با هم بروز کنند و یکی از پاییزهای سخت پیش‌رو باشد.

اما عاقلانه‌ترین حرف این است که بگوییم باید ۴ تا ۶ ماه دیگر صبر کرد تا رفتار ویروس را یک مقدار واقع‌بینانه‌تر ببینیم. کووید-۱۹ ویروس چموشی است که با سایر ویروس‌ها تفاوت دارد تا جایی که حتی اگر از آقای تدروس، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی هم در این مورد سوال کنید، از آینده آن بی‌اطلاع خواهد بود.» به گفته نمکی تیم‌های بزرگی در دنیا و ایران درحال کار روی داروی این بیماری هستند، اما تا این لحظه داروی اثربخشی برای آن گزارش نشده و در نتیجه بهترین عامل تسلط بر ویروس رعایت اصول بهداشتی، استفاده از ماسک در مکان‌های شلوغ و... است.


نگرانی ادامه‌دار برای تهران

تهران حالا ازجمله استان‌هایی است که با پیک بیماری روبه‌رو است. رفت‌وآمدها در آن هر روز بیشتر از روز گذشته شده و با وجود آنکه ماسک زدن در مترو اجباری است، اما همچنان بسیاری رعایت نمی‌کنند و بی‌ماسک در آن رفت‌وآمد می‌کنند. همین هم شد تا محسن ‌هاشمی، رئیس شورای شهر تهران روز گذشته در جلسه علنی از مسئولان بخواهد ماسک را با قیمتی ارزان‌تر از آنچه می‌بینیم، عرضه کنند:

«میزان ازدحام در سیستم حمل‌ونقل عمومی تهران به سرعت درحال افزایش است و در هفته گذشته تقریبا به دو برابر میزان فروردین ماه رسید و احتمالا با پایان ماه رمضان و افزایش فعالیت‌های اقتصادی به یک‌میلیون مسافر در روز برای مترو تهران می‌رسد که امکان ابتلای شهروندان را به کرونا افزایش می‌دهد.»محمود میرلوحی، عضو شورا هم می‌گوید از ابتدا نگرانی‌ها برای تهران زیاد بود و درحال حاضر این نگرانی‌ها هر روز بیشتر از قبل می‌شود.

می‌گوید همین نگرانی‌ها هم در این مدت عامل کشمکش‌ها و تفاوت عقاید میان اعضای شورای شهر و ستاد کرونای تهران بود، اما درنهایت تصمیم بر این شد حفظ جان مردم در کنار مسأله اقتصادی قرار گیرد: «امکان تعطیلی کسب‌وکارها دیگر ممکن نبود و مجبور هستیم به صورت محدود به کار برگردیم، اما ماجرا این است که پروتکل‌ها به درستی رعایت نمی‌شود و ماجرا برای مردم از جدیتش خارج شده است.»

او می‌گوید در این روزها بسیاری را بدون ماسک دیده یا افرادی را می‌شناسد که بیماری را پنهان کرده‌اند و همه این موارد اشتباهاتی است که مجبوریم در آینده تاوانش را بدهیم. او همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا قوانین سختگیرانه‌ای چون نظام جریمه برای استفاده نکردن از ماسک یا نظارت بر رفت‌وآمدها از ابتدا عملیاتی نشد هم می‌گوید:

«قوانینی از این دست نتوانسته در بسیاری از کشورهای دیگر دنیا هم نتیجه‌بخش باشد و باید با آموزش و متقاعد کردن مردم مسأله‌ای مثل کرونا را از سر گذراند. ما در کشور و در طول سالیان گذشته شرایط بحرانی سختی را گذراندیم و این نخستین بار نیست که در بحرانیم، اما تفاوت حال حاضر در این است که با تحریم هم روبه‌روییم و اگر کرونا طغیان کند، خساراتش بر جان مردم و نظام درمانی کشور خیلی سخت خواهد بود.

از سوی دیگر ما امکان گرفتن تست از مردم را نداریم و در نتیجه هنوز نمی‌دانیم با چه تعداد بیمار یا ناقل روبه‌روییم.» میرلوحی همچنین درباره پیشنهاد ستاد کرونا برای شناور کردن مشاغل هم می‌گوید هنوز این طرح را ندیده است و چنین طرحی در صورت وجود بی‌دقتی‌های فعلی بی‌نتیجه خواهد بود: «درحال حاضر هم تعداد کمی از کارکنان هر اداره سرکار حاضرند، اما شاهد افزایش بیماری هستیم. در نتیجه باید گفت مسأله شناور شدن ساعات اداری به نوعی وجود دارد، اما تا مردم رعایت نکنند و آنها که کار ضروری ندارند همچنان از خانه خارج شوند، نمی‌توان انتظار بهبود اوضاع را داشت.»


آغاز محدودیت‌های کرونایی در آبادان

با افزایش روند شیوع کرونا در خوزستان، مسئولان این استان حالا تصمیمات جدیدی برای کنترل این بیماری گرفته‌اند. به طوری‌که روز گذشته با دستور فرماندار ویژه آبادان، تمام ادارات و بانک‌های شهرستان آبادان تا پایان هفته تعطیل اعلام شد. به گفته زین العابدین موسوی برای جلوگیری از ورود شهروندان شهرستان‌های محدوده قرمز و دارای محدودیت، از امروز ورودی آبادان از دو نقطه اهواز و ماهشهر تا پایان هفته مسدود است. افرادی که قصد سفر به آبادان دارند، در این هفته به آبادان سفر نکنند.»

بر اساس اعلام او بازرسی‌های لازم از سوی کمیته اجرایی شهرستان تشدید می‌شود: «در صورت ادامه‌دار بودن روند، جمعه هفته آینده موضوع دوباره بررسی می‌شود و اگر لازم باشد تصمیمات جدیدی گرفته می‌شود.» فرماندار ویژه آبادان از مردم خواست تا از انجام سفرهای غیرضروری و رفت‌وآمد در سطح شهر خودداری کنند و با ماندن در خانه زنجیره انتشار بیماری کرونا را قطع کنند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو