تعیین تکلیف فعالیت مساجد درلیالی قدر

18

1399/2/22

19:18


معاون بهداشت وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه وضعیت کرونا در کشور عادی نشده است و در صورت عدم رعایت موازین مربوطه از سوی مردم، بیماری می تواند به سرعت بازگردد و همه را گرفتار کند، از تعطیلی های مجدد در برخی شهرستان های استان خوزستان خبر داد و گفت: در صورتی که نکات بهداشتی رعایت نشود، این اتفاق می ‌تواند برای هر استان دیگری هم رخ دهد.

تعیین تکلیف فعالیت مساجد درلیالی قدر

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از وبدا، دکتر علیرضا رییسی، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: بعد از مرحله بسیار طوفانی کرونا و مراجعات زیاد به بیمارستان، دو اتفاق مهم در کشور افتاد که بخش اول آن بسیار موثر بود و می ‌توان این موضوع را با آمار و ارقام نشان داد.

وی افزود: مهم‌ ترین اتفاقی که در سطح کشور افتاد، رعایت کردن اصول بهداشتی از سوی مردم بود. اگر این رعایت کردن ها و افزایش سطح سواد سلامت در سطح کشور و در تک تک افراد به وجود نمی آمد، توفیقات کنونی را به دست نمی ‌آوردیم و این به صورت واضح خود را نشان می ‌دهد. زیرا تمام راه‌ ها و توصیه‌ ها و مدل‌ هایی که در زمینه مبارزه و کنترل این بیماری وجود دارد، متکی بر مسئولیت ‌های اجتماعی و رعایت کردن و همچنین، ارتقای سطح سواد سلامت و همکاری و همدلی افراد جامعه است که در سطح جهان هم این اتفاق افتاده است؛ به طوری که در جاهایی که نکات را به خوبی رعایت کردند، الگوی موثری در روند بیماری را شاهدیم. در کشور ما هم همکاری فوق ‌العاده ‌ای که مردم انجام دادند در حوزه رعایت فاصله ‌گذاری اجتماعی، بهداشت فردی و توجه به دستورالعمل‌ های بهداشت، باعث شد الگویی که در سطح کشور ما به وجود آمده، بسیار قابل توجه باشد. بعد از ورود مردم و کنترل خوبی که انجام شد، افت بسیار خوبی در بیماری داشتیم.

مرحله دوم غربالگری کرونا در ایران آغاز شده است
وی ادامه داد: اتفاق دومی که در کشور افتاد و باعث شد روزهای بی نظیری را تجربه کنیم، رعایت کردن مردم و عدم مسافرت و تفریح آنها در خارج از منزل بود که باعث شد نتیجه مطلوب آن را ببینیم
وی گفت: اقدام بعدی که در کشور اتفاق افتاد که آن هم بر پایه مشارکت مردم بود، غربالگری افتخارآمیز و وسیعی بود که در سطح کشور انجام شد، این غربالگری در دنیا بی نظیر است، چراکه توانستیم در مدت یک ماه، حدود ۷۸ میلیون نفر که ۹۰ درصد مردم کشور را تشکیل می دهد، غربالگری کنیم و اکنون مرحله دوم غربالگری آغاز شده است و در مرحله دوم هم به مرز ۳۲ میلیون نفر رسیده ‌ایم که البته مرحله دوم بیشتر بر روی افراد آسیب‌ پذیر، مبتلایان به بیماری‌ های زمینه ‌ای و سنین بالا و مادران باردار متمرکز است.

راه اندازی ۴۰۰ مرکز نمونه گیری تست سرپایی کرونا در کشور
دکتر رییسی همچنین گفت: راه‌ اندازی حدود ۴۰۰ مرکز نمونه ‌گیری در سطح کشور برای تست‌ های سرپایی باعث شد که ورودی بیمارستان‌ های ما به شدت کاهش یابد. رابطه بسیار مستقیم و معناداری بین یافتن کیس ‌ها و بیماران در مراحل اولیه و درمان آنها و ایزوله کردن آنها، با کاهش بار بیمارستان وجود دارد. زیرا اگر افرادی که در مراحل ابتدایی پیدا کردیم، نمی ‌یافتیم، ظرف دو هفته با حال بدتر مجبور بودند به بیمارستان بیایند.

وضعیت کرونا عادی نشده است
وی افزود: البته باید توجه کرد که همه اینها می‌ تواند قابل برگشت باشد و بیماری می ‌تواند شیوع یابد، اگر مردم نقش خود را تمام شده بدانند و رعایت نکنند و فکر کنند که این بیماری عادی شده است، در این صورت بیماری می ‌تواند به سرعت برگردد و همه را گرفتار کند. نیاز داریم که مردم در کنار مسئولین بتوانند توصیه‌ های بهداشتی را رعایت کنند تا بیماری به مرحله ‌ای برسد که اعلام کنیم، خطری وجود ندارد.

تعطیلی مجدد در برخی شهرستان های استان خوزستان
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: برای مثال در استان خوزستان، به دلیل بازگشایی ها مشکلاتی ایجاد شد که باعث شد، به دلیل عدم رعایت، اوضاع به گونه ‌ای شود که به عقب برگردیم و در برخی شهرستان ‌های استان خوزستان مجددا تعطیلی برقرار شده و برخی اماکن و ادارات تعطیل شده ‌اند. این اتفاق می ‌تواند برای هر استان دیگری هم رخ دهد، اگر نکات بهداشتی را رعایت نکنند.

شایعه شیوع  "کرونا کاوازاکی" در کودکان
وی در پاسخ به سوالی درخصوص برخی شایعات مبنی بر شیوع نوعی عفونت مشابه کرونا در کودکان با عنوان کرونا کاوازاکی در اروپا و آمریکا طی چند روز اخیر، گفت: کاوازاکی بیماری جدیدی نیست و بیش از ۵۰ سال است که شناخته شده است. این بیماری بیشتر افراد زیر پنج سال را درگیر می ‌کند و بیماری است که در آن عوامل ناشناخته ‌ای باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می ‌شود و می ‌تواند علائمی شبیه بیماری‌ های واسکولیت ایجاد کند. به عبارتی، برخی از سموم، باکتری‌ ها،‌ ویروس ‌ها و انواعی از این موارد، می ‌توانند باعث شعله‌ ور شدن این بیماری شوند و با توجه به اینکه عروق ریز را درگیر می‌ کند، معمولا در جاهایی که مخاط یا پوست است را درگیر می ‌کند. بنابراین بیماری کاوازاکی چیز جدیدی نیست.

وی افزود: درباره اینکه این بیماری را به کرونا ربط دهیم، بحث علمی وجود دارد. با توجه به اینکه در فیزیوپاتولوژی بیماری کرونا معمولا لایه پوششی داخل عروق درگیر می ‌شود، می‌ تواند علائمی شبیه کاوازاکی بدهد و به همین دلیل این دو بیماری را با هم اشتباه کرده ‌اند. این درحالیست که اتفاقا درگیری ما در کرونا برای زیر پنج سال بسیار نادر است. بنابراین این دو بیماری از هم جدا هستند. این دو بیماری هیچ ربطی به یکدیگر ندارند. کرونا بالای ۱۸ سال را درگیر می ‌کند، اما بیشترین درگیری بیماری کاوازاکی در افراد زیر ۵ سال است. کاوازاکی همیشه بوده و ۵۰ سال است که وجود دارد و در مرحله درمان است.

علت کاهش آمار ابتلا به کرونا در بوشه
دکتر رییسی در پاسخ به سوالی درخصوص دلایل کم بودن ابتلا به کرونا در بوشهر نیز گفت: یکی از اقدامات خوبی که در این استان از ابتدا تاکنون انجام شده، بحث فاصله ‌گذاری اجتماعی است. در حال حاضر هم با توجه به برخی بازگشایی‌ ها مردم این استان بسیار خوب رعایت می ‌کنند و بسیار هوشیارند. در زمان اعلام فاصله‌ گذاری اجتماعی یکی از مناطقی که مردم بسیار سختگیرانه عمل کردند، استان بوشهر بود. به‌ طوری که مواردمان در این استان بسیار کم بود. در حال حاضر یکی از اقدامات در این استان شناسایی بیماران در مراحل اولیه است که عمدتا هم افرادی که شناسایی می‌ شوند،‌ قرنطینه خانگی می‌ شوند و بر همین اساس، بار بستری بیمارستانی در این استان بسیار کم است. به عنوان مثال، در یک روستا در بوشهر سرنخی از بیماری کرونا پیدا کردند و بلافاصله سراغ مردم روستا رفتند و دوباره مردم روستا را به طور کامل غربالگری کردند. حدود ۲۸ تا ۳۰ مورد مثبت پیدا کردند. کل روستا دو هفته قرنطینه شد و با همکاری مردم بعد از این مدت کاملا برطرف شد. بنابراین اینطور نیست که ویروس کرونا در بوشهر با سایر مناطق فرق کند و ویروس یکسان است. باید توجه کرد که اگر در بوشهر هم مردم رعایت نکنند و بیماری را تمام شده بدانند، آنجا هم مثل سایر مناطق خواهد شد.

رکوردزنی دروغگویی آمریکایی ها
وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اظهارات آمریکایی ‌ها مبنی بر عدم تحریم ارسال کالاهای سلامت محور به ایران، گفت: دروغگویی آمریکا و مسئولان آن در سطح دنیا رکورد زده است و نیاز است مانند دنبال کردن بیماری کرونا، ‌ یک نموداری برای دروغ‌ های ترامپ رسم شود. موضوع واضحی که وجود دارد این است که در شرایطی که همه دنیا درگیر یک بیماری هستند و هزاران بیماری در دنیا رخ می‌ دهد، اینکه شما فکر کنید که کشوری را در تحریم نگه دارید، اصلا توجیه وجود ندارد. اینکه می ‌گویند کانالی ایجاد شده که از طریق آن اقلام دارویی و اقلام می ‌فرستیم، درست نیست و حتی کمک‌ هایی که مردم ما در جاهای دیگر دنیا می‌ خواهند برای کشورشان ارسال کنند، به دلیل مشکلات تحریم نمی‌ توانند به کشور خودشان کمک کنند، چه برسد به اینکه یک کشور دیگر بخواهد به ما کمک کند. در عین حال، بسیاری از پول ‌های خودمان در کشورهای دیگر بلوکه شده است و اجازه استفاده از این پول داده نمی‌ شود.

وی افزود: پولی که آمریکا به بحث کرونا اختصاص داده است، ۱۱۴ میلیارد دلار است. در کشور ما یک میلیارد یورو پول به این موضوع اختصاص داده شده که شاید ۳۰ درصد آن دارد به دست ما می‌ رسد. حال دستاوردهای دو کشور را در این حوزه مقایسه کنید. لطف خدا و همکاری مردم بزرگ ‌ترین پشتوانه و ثروت کشور در تمام حوزه‌ ها از جمله سلامت است و ما با همین روند می ‌توانیم باعث افتخار کشور جمهوری اسلامی ایران در دنیا شویم. البته ما از کمک بدمان نمی ‌آید و همه کشورها باید به یکدیگر کمک کنند، اما این همه سخت‌ گیری و تحریم و مشکلات وجود دارد که عملا ممکن نیست. بحثی هم که درباره کانال ارسال اقلام بهداشتی وجود دارد نیز صحیح نیست و تاکنون چیزی به دست ما نرسیده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درخصوص عدم رعایت موارد بهداشتی و ضدعفونی در نانوایی‌ ها، عنوان کرد: در کشور ما کار بزرگی اتفاق افتاد و در تاریخ می ‌ماند که عزیزان ما به تعداد ۷۰ نفر ۱۰ شبانه روز بیدار بودند و برای ۱۳ هزار شغل پروتکل‌ ها را تدوین و بازنگری کردند. بنابراین، بحث تدوین پروتکل از بحث اجرای آن جداست. باید توجه کرد که ما طی این مدت کوتاه و بعد از ابلاغ پروتکل‌ ها، در کشور یک میلیون و ۸۸۰ هزار بازدید انجام دادیم. ۵۴۰ هزار بازدید مشترک با تعزیرات و نیروی انتظامی انجام دادیم. اگر تهران را کنار بگذاریم، حدود ۸۲ درصد مردم کشور شامل اصناف و مردم، پروتکل‌ ها را رعایت کردند. در مرکز کشور و استان‌ های مرکزی کشور  ۹۲ درصد رعایت شده بود، در شرق کشور ۸۰ درصد، در غرب کشور ۷۶ درصد، در شمال کشور هم حدود ۷۷ درصد و در جنوب کشور ۶۷ درصد موارد رعایت شده بود، اما در تهران متاسفانه ۶۲ درصد موارد رعایت شده است.

تذکر و تعطیلی برای ۲۱۰هزار واحد صنفی
دکتر رییسی ادامه داد: در جنوب استانی مانند بوشهر ۹۴ درصد موارد و پروتکل‌ های بهداشتی رعایت شده است و جایی مانند خوزستان به ‌ویژه شهر اهواز ۴۰ درصد رعایت کردند. بنابراین، رعایت مردم بسیار در کاهش ابتلا و قطع زنجیره موثر است. در این بین حدود ۲۱۰ هزار واحد صنفی تعطیل شدند و یا تذکر گرفتند، اما همچنان برخی از صنوفی مانند برخی نانوایی‌ ها رعایت نمی‌ کنند. از مردم می‌ خواهیم که به ما کمک کنند و QR کدهایی که واحدهای صنفی دارند، اگر مردم آن را اسکن کنند، چهار سوال ظاهر شده و مردم می ‌توانند به این سوالات پاسخ دهند که مستقیما در داشبورد مدیریتی ما قرار می‌ گیرند و می ‌توانیم نظارت کنیم. این موضوع کمک می‌ کند که نظارت مردمی بر اصناف داشته باشیم. وقتی ۲۱۰ هزار واحد صنفی یا تعطیل شده یا تذکر گرفتند، به این معنی است که برخی اصناف رعایت نمی ‌کنند. درباره نانوایی ‌ها هم اکنون طرح تشدید نظارت را برایشان آغاز کردیم تا بتوان نظارت بیشتری در این حوزه داشته باشیم.

زمان بازگشایی مشاغل پرریسک
وی در پاسخ به سوالی درخصوص افزایش موارد ابتلا در تهران و احتمال تشدید محدودیت‌ ها، گفت: این موضوع یک بحث کلی در کشور است، همانطور که برای خوزستان این تصمیم را گرفتیم، اگر در استان یا شهری موارد بستری افزایش یابد و ببینیم که موارد بستری و ابتلا و اپیدمی در حال گسترش است، باید سخت‌ گیری‌های بیشتری درباره بحث حضور مردم در اماکن و محل‌های تجمعی انجام دهیم. البته یکسری مشاغل هنوز پرریسک هستند که هنوز آنها را بازگشایی نکردیم و اگر در استانی ببینیم موارد ابتلا افزایش یافته و حتی ثابت مانده است، قطعا اجازه شروع به کار آن مشاغل را نمی ‌دهیم. باید موارد نزولی باشد تا بتوانیم مشاغل پرریسک را باز کنیم. بنابراین همه چیز به رعایت مردم بستگی دارد، عدم رعایت می‌تواند شاخص مهمی برای بازگشت به عقب و یا کند عمل کردن در بازگشایی‌ها باشد.

تصمیم گیری درباره چگونگی بازگشایی مساجد در شب های قدر؛ بعد از ظهر امروز
دکتر رییسی درباره جزییات پروتکل بازگشایی مساجد در شب‌های قدر، گفت: یکی از بحث‌هایی که مطرح شده است و قطعا همه مردم متدین و مسلمان ایران منتظر بودیم که ماه مبارک رمضان و شب‌های احیا بیاید که سرنوشت بسیاری از افراد در این شب‌ها رقم می‌خورد، همه ما دوست داریم که این محیط فراهم شود و بتوانیم حضور پیدا کنیم. منتها نکته دیگری که وجود دارد درباره رعایت پروتکل‌ ها است و به عبارتی این نگرانی وجود دارد که این تجمعات باعث شود که میزان شیوع و ابتلا افزایش یابد. تا امروز بعد از ظهر شرایط نهایی را اعلام می ‌کنیم، اما چند نکته اصلی وجود دارد یکی اینکه ترجیح ما این است که اگر در این سه شب قرار است مراسمی برگزار شود، اولا با یک ظرفیت محدود برگزار شود؛ دوما اینکه ترجیحا در فضای باز برگزار شود، سوما حداقل فاصله از طرفین و از پشت سر و جلو هر فرد، حدود حداقل یک متر باشد.

وی ادامه داد: در عین حال، استفاده از ماسک و دستکش و استفاده از مهر و قرآن شخصی توصیه می‌ شود. اگر فضای سربسته بود، حداکثر از یک ‌چهارم فضا استفاده شود. مثلا اگر یک حسینیه ۲۰۰ نفر گنجایش دارد، حداکثر ۵۰ نفر در آن حضور یابند. اقدام دیگری که با همکاری صدا و سیما انجام شده این است که بسیاری از افراد که می ‌خواهند در خانه این مراسم را برگزار کنند، صدا وسیما از مکان‌ های خاص مراسم را به صورت زنده و در کانال‌ های مختلف پخش کنند. اینکه چه تعداد از اماکن برای شب ‌های احیا باز باشد، به جلسه بعدازظهر بستگی دارد که تصمیم‌ گیری می ‌کنیم، اما کلیت پروتکل به این صورت است که هیات امنا و امام جماعت مساجد و با نظارت دانشگاه‌ ها این پروتکل‌ ها رعایت شود و حداکثر زمانی که برای برگزاری شب ‌های احیا گذاشتیم، ‌دو ساعت است.

منطقه "بی خطر" کرونا در کشور نداریم
معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره مناطق سفید و قرمز کرونا و اقدامات انجام شده در هر یک از این مناطق، گفت: باید توجه کرد که مناطق کشور به مناطق با ریسک سطح یک، سطح دو و سطح سه تقسیم می شوند؛ گاهی اوقات سطح یک منطقه کم‌ خطر ما است، اما منطقه بی‌ خطر نداریم. به عبارتی ما رنگ سبز را برای مناطق بی ‌خطر تعیین کرده‌ ایم. در حال حاضر در کشور هیچ منطقه سبزی نداریم و به همین دلیل به سه رنگ سفید، زرد و قرمز رسیده‌ ایم. اگر در منطقه‌ ای روزانه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر یک نفر بستری شود، ‌ منطقه کم‌ خطر است، بالای سه بستری، منطقه قرمز و بین این دو زرد محسوب می ‌شود. بنابراین، تعریفی درباره منطقه سبز نداریم؛ چراکه اصلا در کشور منطقه سبز نداریم. طی یک ماه گذشته اینطور نبوده که در استانی نه در حوزه بستری و نه در حوزه سرپایی و نه فوتی هیچ موردی نداشته باشیم و در سطح کشور منطقه سبز نداریم.

وی افزود:  از طرفی مشاغل و تجمعات را هم به سه قسمت تقسیم کردیم؛ مشاغل بسیار پرریسک و قرمز، مشاغل کم‌ ریسک و مشاغل متوسط ریسک. در مرحله اول در سطح کل کشور مشاغل کم ‌ریسک را باز کردیم، سپس مشاغل با ریسک متوسط را هم در کل کشور باز کردیم، اما زمانیکه در حوزه مشاغل پرریسک وارد شدیم برای تصمیم ‌گیری درباره باز یا تعطیل بودن آنها، به سمت طبقه‌ بندی ریسک شهرستان‌ ها رفتیم. به عنوان مثال، اگر می‌ خواهیم بگوییم ورزش تیمی آزاد باشد، آیا برای کل کشور آزاد باشد یا خیر. در اینجا باید این اقدام را فقط در مناطق سفید آغاز کنیم یا در زمینه برگزاری نماز جمعه ابتدا در منطقه سفید اقدام می ‌کنیم. بنابراین، این تقسیم‌ بندی صرفا برای تصمیم ‌گیری درباره مشاغل پرریسک انجام شده و به این معنی نیست که در یک منطقه اصلا مشکل نداریم و در یک منطقه مشکلات فراوانی داریم. از نظر ما اپیدمی هنوز در سطح کشور وجود دارد و هیچ منطقه سبزی هم نداریم.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو