خوزستان در تب و تاب کرونا می‌سوزد

16

1399/2/22

20:11


خوزستان در تب و تاب کرونا می‌سوزد

سلامت نیوز:وضعیت اپیدمی کرونا در خوزستان به مرز بحران رسیده و به باور کارشناسان استان خوزستان، از لحاظ جمعیت اولین استان پرخطر در مورد کرونا محسوب می‌شود، با این حال این استان پهناور در تب و تاب کرونا می‌سوزد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،عدم اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، تجمع صدها نفری مردم در مراسم سوگواری و جشن‌های عروسی، سهل‌انگاری مسئولان استان به‌غیر از توصیه‌های بهداشتی فردی به شهروندان، از جمله دلایل رسیدن موج دوم کرونا به خوزستان است. در شرایطی که برخی از مسئولان امیدوار بودند که با گرم شدن هوا، اپیدمی ویروس کرونا از بین می‌رود اما این اتفاق رخ نداد و باعث شد که خوزستان و شهرهای آن با افزایش تعداد بیماران مواجه شوند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز این موضوع را تایید می‌کند و می‌گوید: «دو نوع ویروس سارس و مرس با گرم شدن هوا ضعیف شدند. در حالی که اکنون درباره کرونا می‌بینیم که در استان گرمسیری همچون خوزستان پیک بیماری را مشاهده می‌کنیم.»

از سوی دیگر در هشتم اسفندماه ۹۸ به دستور شورای تامین استان، تمام مراسم سوگواری، مذهبی و عروسی در خوزستان لغو شده، اما همچنان برگزاری پنهانی جشن‌های عروسی (در ماه مبارک رمضان) در این استان وجود دارد، در حالی‌که در سال‌های گذشته کمتر مراسم عروسی در ماه مبارک برگزار می‌شد. در تایید این ادعا امید بن‌عباس، سرپرست فرمانداری ویژه دزفول می‌گوید:

«متاسفانه همچنان شاهد برگزاری مراسم عروسی و عزا در سطح شهرستان هستیم.» همه این عوامل باعث شده که حالا با افزایش تعداد بیماران و منجر به پرشدن بخش ICU شود.اوايل هفته گذشته علي احسان‌پور، سخنگوي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اعلام کرده بود که از بين شهرهاي استان خوزستان، اهواز در صدر جدول همه‌گيري است.

دزفول و دشت‌آزادگان، شوشتر، انديمشک، خرمشهر، باوي و هفتکل، آبادان، باغملک، حميديه، ماهشهر، مسجدسليمان، بهبهان، شوش و ايذه در رده‌هاي بعدي ابتلا به کوويد 19 قرار دارند. حسين عرفاني، رئيس اداره بيمارهاي واگير وزارت بهداشت نيز اعلام کرده بود که «تلاش براي غربالگري» و بازگشايي اصناف و صنايع از دلايل شيوع ويروس کرونا در استان خوزستان است. در روزهاي گذشته جلساتي در استانداري خوزستان درباره همه‌گيري ويروس کرونا برگزار شده است.


کرونا و ريه‌هاي ضعيف
جالب اينجاست كه در اين سال‌هاي اخير بسياري از مردم خوزستان به سبب ريزگردها مشكلات ريوي و تنفسي بسياري داشته‌اند و ويروس كوويد19 نيز يك بيماري تنفسي است. به عنوان مثال روز گذشته (21 ارديبهشت)، شهر اهواز با دارا بودن بالاترين غلظت گردوغبار به ميزان دو هزار و 152 ميکروگرم بر مترمکعب، آلوده‌ترين شهر خوزستان بود.

در هر دقيقه پنج تا شش ليتر هوا وارد شش‌هاي هر فرد مي‌شود و وزارت بهداشت به مردم استفاده از ماسک‌هاي N95 و فيلتردار را توصيه کرده است. مهران اميري، پزشک متخصص بيماري‌هاي ريوي در اين رابطه مي‌گويد: اگر ذرات معلق وارد ريه‌ها شوند و در آنجا باقي بمانند به چند طريق مي‌توانند اثرات سمي خود را اعمال کنند و باعث ضعف سيستم ريه‌هاي انسان شود، افزايش غلظت ذرات معلق در هوا مي‌تواند در درازمدت بيماري‌هايي همچون عفونت‌هاي دستگاه تنفسي، اختلالات قلبي، برونشيت و...

را به وجود بياورند، اين در حالي است که کرونا مستقيم به سلول‌هاي ريه‌ انسان حمله مي‌کند و از نشانه‌هاي آن سرفه‌ها در ابتدا معمولا خشک است ولي برخي از بيماران ممکن است نهايتا سرفه‌هاي خلط آلودي داشته باشند که در آن سلول‌هاي مُرده ريه که ويروس کرونا باعث از بين رفتن آنها شده، ديده مي‌شود.

اين عوارض با استراحت، نوشيدن مقدار زيادي مايعات و مُسکن‌هايي مانند پاراسيتامول برطرف مي‌شوند. امکان دارد بيماري شماري جدي‌تر باشد که معمولا بين هفت تا 10 روز بعد از عفونت اتفاق مي‌افتد.

وي افزود: اين تغيير ممکن است ناگهاني باشد. تنفس سخت‌تر شده و ريه‌ها ملتهب مي‌شوند. اين عارضه‌ها ناشي از اين است که سيستم ايمني بدن سعي مي‌کند با بيماري مقابله کند ولي اين تلاش‌ها ناموفق بوده و موجب آسيب‌هاي ثانوي براي بيمار خواهد شد. عارضه مشکل حاد تنفسي، در بيماراني مشاهده مي‌شود که سيستم ايمني آنها بيش از حد فعاليت مي‌کند و در نتيجه ريه‌هايشان صدمه مي‌بيند و مي‌توان تلاش ريه‌ها در چند سال براي مقابله با ريزگردهايي که به سلول‌هاي ريه‌هاي چسبيده‌اند، را مثال زد.

اما علي ساري، نماينده اهواز تاثير گردوغبار را در افزايش بيماران بي‌تاثير نمي‌داند، اما دليل اصلي همه‌گير شدن کرونا در استان خوزستان و شهر اهواز را بازگشايي زودهنگام کسب و‌کارها و سهل‌انگاري مردم در تجمعات و مراسم مختلف عنوان مي‌کند و به مي‌گويد:

چند روز پيش با يک بيمار مبتلا به کرونا صحبت مي‌کرد و او دليل ابتلايش را حضور در يک مراسم فاتحه‌خواني عنوان کرد. ريزگردها اثري که در طي چهار سال گذشته بر روي ريه‌هاي مردم گذاشته است، قابل کتمان نيست، اما در يک هفته شرايط نمي‌تواند تغيير ‌کند.

چطور تا قبل از بازگشايي کسب، شرايط خوزستان پايدار و آثار ريزگردها در ريه‌ها ثابت مانده بود و خوزستان مانند ديگر نقاط کشور روال عادي و طبيعي را دنبال مي‌کرد، ولي پس از بازگشايي کسب و کارهاي در شرايط قرمز قرار گرفتيم. ريه‌هاي مردم ضعيف شده و بر شيوع کرونا و بيماري‌هاي تنفسي نسبت به شهرهاي ديگر اثر گذار بوده، اما نمي‌توان دليل اصلي را اين موضوع عنوان کرد.


کرونا در حال رخنه به خوزستان
بيمارستان رازي اهواز اولين مرکز درماني ويژه بيماران مبتلا به کوويد 19 در استان خوزستان است. متخصصان عفوني، داخلي و طب اورژانس براي ارائه خدمات درماني به مبتلايان کوويد 19 در استان خوزستان در بيمارستان رازي اهواز مستقر شده‌اند. تاکنون 50 بيمار هم در اين بيمارستان تحت درمان قرار گرفته‌اند. دکتر فرهنگ کره‌بندي، رئيس بيمارستان رازي اهواز در برنامه تلويزيوني گفته است: «پنج ICU نيز راه‌اندازي کرده‌ايم يعني حدود 60 بيمار با زجر تنفسي در ICU مستقر هستند و وضعيت اين بيماران به شدت اسفبار است.

مردم رعايت نکردند و اين عدم رعايت موجب شده که بيماران ديابتي، افراد مسن و افراد داراي بيماري زمينه‌اي با حال بد به بيمارستان مراجعه کنند. هم‌اکنون سه بيمار در اورژانس بيمارستان رازي حضور دارند که بايد به ICU منتقل شوند تا مستقيما به دستگاه تنفس مصنوعي وصل شوند که اين کار نيز عواقب و عوارضي دارد».

رئيس بيمارستان رازي اهواز هشدار داد: «اين بيماري، بسيار وحشتناک و وحشي است و به شدت در حال رخنه کردن در خوزستان است. اين بيماري، آلودگي شديدي ايجاد کرده است. اوضاع خوزستان در حال بحراني شدن است.»


کمبود تجهيزات
در چند روز گذشته تصاوير در فضاي مجازي منتشر شد که اين تصاوير از کمبود تخت‌هاي بستري در بيمارستان‌ها حکايت داشت. علي گلمرادي، عضو مجمع نمايندگان استان خوزستان در مجلس نيز نظر متفاوتي دارد و بر اين باور است که آزادسازي فعاليت‌هاي اقتصادي موجب گسترش ابتلا به بيماري کرونا مي‌شود، گفت: خوزستان در وضعيت عادي هم با مشکلات عديده‌اي در زمينه زيرساخت‌هاي سلامت و توانمندي‌هاي بهداشتي و پيشگيرانه مواجه بوده که شيوع کرونا هم مزيد بر علت شد، اما مسئولان استاني تلاش کردند از ظرفيت سازمان‌ها و ارگان‌ها متولي بهداشت و درمان براي حل مشکلات و کمبودها بهره بگيرند.

کمبودهاي استان خوزستان درخصوص تجهيزات و امکانات مرتبط با بيماري کرونا نگران کننده‌تر از کمبودهاي مکاني و تخت‌هاي بيمارستاني است. با اين حال غلامرضا شريعتي، استاندار خوزستان اين ادعا را رد و با بيان اينکه شيوع ويروس کرونا در استان روند صعودي دارد، اما تصاوير منتشر شده در فضاي مجازي مبني بر کمبود تخت بستري در بيمارستان‌ها صحت ندارد. وي با اشاره به اينکه در استان خوزستان 1100 تخت بيمارستاني براي بستري بيماران مبتلا به کرونا وجود دارد، افزود:

«از اين تعداد 510 تخت بيمارستاني اشغال است؛ همچنين از 180 تخت ICU در بيمارستان‌هاي استان، تعداد 140 تخت مورد استفاده قرار گرفته است.» همچنين، استاندار خوزستان اعلام کرد به منظور جلوگيري از شيوع کرونا، تا پايان هفته در شهرستان‌هاي باوي، هويزه، اهواز، حميديه، هنديجان، دزفول، شوشتر، کارون و مسجدسليمان وضعيت قرمز ‌است و محدوديت‌هاي رفت‌و‌آمد بين مناطق مختلف شهرها ايجاد خواهد شد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو