ربیعی: مساجد و اماکن مذهبی بعد از ماه رمضان بازگشایی می‌شود/حضور هیچ دانش‌آموزی در مدارس اجباری نخواهد بود

18

1399/2/22

20:11


ربیعی: مساجد و اماکن مذهبی بعد از ماه رمضان بازگشایی می‌شود/حضور هیچ دانش‌آموزی در مدارس اجباری نخواهد بود

سلامت نیوز: سخنگوی دولت گفت: تمام ارکان دولت با تمام توان برای حفاظت از کار و اشتغال مردم و جان و معیشت زندگی مردم در صحنه و پای کار است.
ربیعی: مساجد و اماکن مذهبی بعد از ماه رمضان بازگشایی می‌شود/ تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی به میانجیگری نیاز ندارد/ حضور هیچ دانش‌آموزی در مدارس اجباری نخواهد بود

به گزارش سلامت نیوز، علی ربیعی، سخنگوی دولت، صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: در روز یکشنبه در ادامه جلسات متناوب ستاد مقابله با کرونا که این‌بار با حضور رهبری تشکیل شد و آخرین شرایط و روندها را مورد بررسی قرار دادیم.

وی با بیان اینکه دولت به صورت شبانه روزی با تمام توان به دو مسئله مهم مقابله با شیوع کرونا و حفظ معیشت مردم و جان اهتمام داشته است، اظهارداشت: در شرایط بد اقتصادی دنیا و شرایط اقتصاد تحریمی هم از جان مردم و هم از کار مردم و همه سلامتی مردم در برابر بیماری محافظت کنیم دولت شبانه روزی برای عبور از این شرایط حیاتی پای کار است.

با فاصله‌گذاری هوشمند شاهد کاهش مرگ و افزایش بیماریابی هستیم

* آخرین بررسی‌ها در ستاد ملی مقابله با کرونا نشان می‌دهد با فاصله‌گذاری هوشمند شاهد کاهش مرگ و میر، ولی افزایش بیماریابی در کشور هستیم. دو منحنی با شیب آرام روبه پایین در حال حرکت هستند. کیس‌های سرپایی رو به افزایش است ولی این براساس برنامه وزرات بهداشت است.

* امروز به مرز گرفتن ۳۰ هزار تست در روز میرویم و برنامه داریم به برنامه یک میلیون و نیم تست برسیم تا برنامه غربالگری تکمیل شود.

* رعایت فاصله گذاری از سوی مردم افزایش تولید مواد ضد عفونی و ماسک و تکمیل تجهیزات بیمارستانی به علاوه برنامه غربالگری و بیماریابی همه این عوامل رمز موفقیت ما در گذر از آثار ناشی از کرونا است.
میان ۵ سناریو باید دست به انتخاب می‌زدیم

* با شرایط اقتصادی و بهداشتی که داشتیم، یک سناریویی را انتخاب کردیم، پنج سناریو محتمل در پیشروی ما قرار داشت. ما باید یک سناریو را انتخاب می‌کردیم؛ بین سناریو آزاد کردن همه رفتارها و به وجود آمدن مرگ‌ها و سناریو سخت‌گیرانه کامل. ما باید با توجه به شرایط داخلی خودمان را انتخاب می‌کردیم.

* یک سناریو بدون مداخله بود که اساسا ما آن را دنبال نکردیم. برخی از کشورها هم که آن را دنبال کردند، منصرف شدند. یک سناریو مداخله حداقلی بود. سناریو دیگر، مداخله متوسط به سمت خوب بود. سناریو دیگر، مداخله سنگین و سخت‌گیری حداکثری. سناریو آخر هم سناریو قرنطینه بود.

* اگر انتخاب ما، سناریو اول بود براساس گزارشی که در ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شد، با ۱۱ هزار فوتی روبه‌رو می‌شدیم، در سناریو دوم، تعداد فوتی‌ها ۳۳ هزار نفر بود. سناریو سوم ۱۸ هزار فوتی. در سناریو چهارم، تعداد فوتی‌ها ۱۱ هزار نفر بود و در سناریو پنجم، عدد کمتری. ما بین سناریو چهارم و پنجم را انتخاب کردیم.

* در روزهایی به سمت سخت‌گیری‌های حداکثری حرکت کردیم، انتخاب سناریو مناسب، آماده بودن نظام بهداشت و درمان، بیمارستان‌ها و به موقع آماده شدن تجهیزات پزشکی‌مان موجب شد تا تعدادی فوتی‌ها ما حتی از نرم‌های جهانی هم رو به پایین باشد. هم‌اکنون هم حول و حوش سناریو چهارم باید حرکت کنیم و در شهرها به سمت سناریوهای پایین‌تر برویم.

* در جاهایی که احساس می‌کنیم در چند روز متوالی عدد ما، عدد مناسبی است، باید به سمت سناریوهای پایین‌تر برویم. البته این مسئله به معنای آن نیست که در این سناریوها در آن شهرها ثابت بمانیم.

* کماکان رصدها ادامه دارد، تاکید می‌کنم؛ از مردم می‌خواهیم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. رمز موفقیت ما در کنترل بیماری و پیشگیری از به خطر افتادن جامعه از یک طرف و از طرف دیگر، نیفتادن آنها به ورطه فقر و بیکاری، رعایت کامل پروتکل‌ها است. یک همکاری همگانی، یک جنبش عظیم از همکاری و اعتماد برای مراعات است.
نباید فکر کنیم شرایط عادی است

* اعتماد برای اینکه آنچه متخصصان ما می‌گویند را آویزه گوش قرار داده و به آن عمل کنیم. در شرایط عادی به سر نمی‌بریم و این تصور نباید به خاطر آنکه در منحنی رو به پایین داریم، شکل بگیرد که شرایط عادی شده است.

* متاسفانه در استان خوزستان طی روز متوالی روند ابتلا و مرگ رو به افزایش بوده است که نشان‌دهنده عدم رعایت پروتکل‌هاو فاصله‌گذاری‌هاست، من در جلسه قبل از میانگین ۸۳ درصد گفتم. شاخص‌های آماری ما نشان می‌دهد استان خوزستان زیر ۵۰ درصد مراعات و شاخص همکاری وجود داشته است. این یک نشان برای سایر شهرها است.
محدودیت‌های مکان‌های تجمع کماکان ادامه دارد

*{ در تشریح تصمیمات اتخاذ شده اخیر}: وزارت ورزش مامور شد ورزش‌های غیرتجمعی را بررسی کند و به ستاد بیاورد. محدودیت‌های مکان‌های تجمعی کماکان ادامه دارد و ممنوع است. مدارس و آموزشگاه‌های ما هیچ گاه تعطیل نشدند. ستاد ملی کرونا به گسترش زیرساخت‌های موجود و تداوم فعالیت‌های آموزشی را مورد تاکید قرار داد.

* آموزش تعاملی در کنار آموزش صداوسیما دو کار مکمل همدیگر بودند، تاکید می‌کنم؛ نباید زیرساخت به وجود آمده را کنار بگذاریم بلکه باید آن را تقویت کنیم. به لحاظ اینکه برخی از دانش‌آموزان به امکانات اینترنتی یا وسایل لازم، دسترسی نداشتند و امکان عقب ماندن آنها از آموزش وجود داشت، باید برای آنها فکری می‌شد.
با بازگشایی مدارس در ۲۷ اردیبهشت، حضور هیچ دانش‌آموزی اجباری نخواهد بود

* برای بحث آموزش‌های غیرنظری باید فکری می‌شد. در مقاطع بالا و دبیرستانی نیاز به گفت‌وگو و تعامل با معلمان احساس می‌شد. به همین خاطر، به جز مدارس کودکان استثنایی تصمیم گرفتیم از ۲۷ اردیبهشت مدارس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شوند.

* حضور هیچ دانش‌آموزی در مدارس اجباری نخواهد بود، آنها می‌توانند ساعتی از هفته را با تدریس دروس خاصی سپری کنند و به مدرسه مراجعه کنند. خانواده‌هایی از حضور دانش‌آموزان در مدارس احساس نگرانی می‌کنند و فکر می‌کنند در خانه می‌توانند خودشان جبران تحصیلی را فراهم کنند، هیچ نیازی به حضور نیست.
برای بازگشایی دانشگاه ها هفته آینده تصمیم می گیریم

* هیچ نیازی به حضور در مدرسه وجود ندارد و تصمیم آن به خود مردم واگذار شده است در حقیقت مشارکت دادن مردم در انتخاب شیوه آموزش را به مردم واگذر کردیم.

* مدارس بازگشایی می‌شوند و معلمان در مدارس حضور خواهند داشت. شیوه تعاملی آموزش همچنان ادامه خواهد داشت برنامه‌های آموزشی صدا و سیما تداوم دارد اما مدارس را هم باز کردیم تا دانش‌آموزانی که به رفع اشکال و ابهام و دروس نیاز دارند و در کلاس های کارگاهی می توانند به مدرسه بروند.

* در جلسه روز گذشته (یکشنبه) ستاد ملی مقابله با کرونا برای بازگشایی دانشگاه به تصمیم نرسیدیم که در این زمینه هفته آینده تصمیم خواهیم گرفت، الگوی آموزشی وزارت آموزش و پرورش برای آموزش عالی شاید بتواند کارگشا باشد به ویژه در دروسی عملی و کارگاهی است؛ البته درباره بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی هم باید بررسی و تصمیم‌گیری کنیم.
مساجد و اماکن مذهبی بعد از ماه رمضان بازگشایی می‌شود

* در ستاد مقرر شد تمام مساجد و اماکن مذهبی و هیات‌ها از یک طرف و صنوف و رستوران ها آرایشگاه و بعد از ماه مبارک رمضان و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به صورت تدریجی بازگشایی می‌شود؛ البته در برخی مناطق سفید با رعایت دستور العمل‌های بهداشتی این بازگشایی‌ها انجام شده است.
در حساس‌ترین شب های قدر قرار داریم

* شب‌های قدر شبهای معمولی که با کوبش عقربه‌های ساعت اندازه گیری بشوند نیست ما در حساس‌ترین شب های قدر قرار داریم که با شرایط خاص دیگر بیش از هر زمان دیگری به دعا و نیایش و ت وجه به خدا و تضرع در پیشگاه او نیاز داریم.

*{با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه روزگذشته ستاد مبارزه با کرونا}: یکی از ضرورت های و نیازهای اصلی مردم روی آوردن قلب به خدا سپردن و راز نیاز با خدای متعال است.

* رهبری همچنین بر تداوم گسترش شبکه بهداشت -که در دولت یازدهم و دوازدهم خوشبختانه مورد توجه بوده است- و مقدم کردن پیشگیری بر و درمان تاکید کردند.

*{با اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر آثار مثبت معنویت و نیاز معنوی جامعه به آن در شرایط سخت کرونایی}: بدون تردید برگزاری مراسم های شب قدر و ایجاد امکان برای دعا و نیایش با پروردگار در این شب‌ها در این مبارزه ملی با کرونا موثر خواهد بود.

* بر این که معنویت و روح جمعی جامعه و اتکا به خدای متعال قطعا در افزایش روحیه مقاومت و مبارزه موثر است، تاکید می‌کنم. صدا و سیما با همکاری وزارت بهداشت برای پوشش و پخش زنده برنامه‌های شب قدر تدابیری اندیشیده اند تا مردم قادر باشند از معنویات مراسم‌هایی که در این شب‌های عزیز و به صورت محدود و با رعایت دستور العمل های بهداشتی برگزار می‌شود، استفاده کنند.

منابع:ایرنا/فارس

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو