ظریف: سیروس عسگری به ایران بازمی‌گردد

منبع: برترین ها

11

1399/2/22

20:29


وزیر امور خارجه کشورمان درباره بازگشت سیروس عسکری به کشور گفت: ایشان آزاد است و مشکل اقامت در آمریکا دارد.

خبرگزاری تسنیم: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پس از حضور در نشست کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره بازگشت سیروس عسگری به کشور گفت: ایشان آزاد است و مشکل اقامت در آمریکا دارد.

وی افزود: آقای عسگری از اتهامات واهی که علیه ایشان زده شده بود تبرئه شدند و ما به شدت فعال بودیم که زمینه را برای پرواز بازگشت ایشان فراهم کنیم.اگر تست کرونای ایشان منفی شود ایشان می تواند انشاءالله با اولین پرواز به ایران بازگردد.

وزیر امور خارجه درباره بحث تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا اظهارداشت: بنده در مهر ماه سال 97 براساس تصمیمی که گرفته شد، اعلام کردم که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد کلیه زندانیان ایرانی که در آمریکا و یا در سایر کشورها با فشارهای آمریکا زندانی هستند با کلیه زندانیان آمریکایی مبادله شوند.

ظریف ادامه داد: این صحبتی که است که ما مطرح کردیم از آن زمان آمریکایی‌ها به ما پاسخی نداده‌اند و هنوز هم در این زمینه پاسخی ارائه نکرده‌اند.

وی، همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با گفت‌وگوی تلفنی شب گذشته‌اش با «حنیف اتمر» سرپرست وزارت خارجه افغانستان در مورد حادثه به وقوع پیوسته برای اتباع افغانستانی در مرز مشترک دو کشور ایران و افغانستان خاطرنشان کرد: حادثه رخ داده، حادثه تلخی است، وزارت کشور و شورای امنیت ایران از همان ابتدا، بررسی زوایای این حادثه را شروع کردند و دوستان ما اعتقاد دارند که این حادثه در خاک افغانستان اتفاق افتاده است.

وزیر امور خارجه افزود: اما به دلیل اهمیت افغانستان برای ایران و روابط برادرانه‌ای که با افغانستان داریم، قرار ما بر این شد که یک هیئت مشترکی در دو کشور این اتفاق را بررسی کند. پیشنهاد این موضوع از سوی ما به دولت افغانستان ارائه شد و انشاءالله در آینده نزدیک این کار انجام می‌شود.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو