بی احترامی کودک چه دلایلی دارد و چطور با آن رفتار کنیم؟

بی احترامی کودک چه دلایلی دارد و چطور با آن رفتار کنیم؟


منبع: آرگا

51

1399/3/8

13:43


همان طور که از قدیم گفته اند، بچه عزیر است و ادب آن عزیزتر؛ بیانگر این می باشد که از همان ابتدا به ادب و احترامی که کودک در برخورد ها متفاوت از خود بروز می دهد، توجه بسیاری داشته اند. برای آشنایی با علت و درمان بی احترامی کودک در این بخش از مجله آرگا با ما همراه شوید.

بی احترامی کودک چه دلایلی دارد و چطور با آن رفتار کنیم؟

در برخی مواقع بی احترامی های از سوی کودکان به پدر و مادرشان مشاهده می شود، که هیچگاه علت و علل آن مشخص نمی‌شود. قابل ذکر است که پیدا کردن راه حل مناسب در از بین بردن و کنار آمدن این اخلاق کودکان بسیار کارآمد می باشد.

در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا علل بی احترامی کودک به والدین و روش‌های درمان را برای شما بیان کنیم.

علت بی احترامی کودک

نحوه برخورد صحیح با بی احترامی کودکان

اگر از آموزش و یادگیری به فرزندان درباره این که باید احترام شما را نگه دارند، ناامید شده اید؛ باید گفت که برای آن چاره های بسیار مناسب وجود دارد که به این علت ما به کمک شما آمده ایم. در ابتدا باید گفت که تعیین محدودیت های روشن و درک عمل راهی طولانی در بهبود خواهد داشت. همه والدین باید امیدوار باشند که رابطه خوب و هماهنگ هنگامی با فرزند تان ایجاد می‌شود که در زمان ایجاد تنش های روزانه ای که ممکن است برای هر فرد ایجاد شود، از خود عملکردی مناسب نشان دهند.

حقیقت بی احترامی های کودک

در ابتدای هر چیزی باید متوجه شوید که آیا واقعاً در بین شما احترامی وجود دارد یا خیر. گاهی اوقات بزرگتر ها فراموش می کنند که کودکان نیز انسان هستند و وقتی نوبت به احساسات آنها می رسد؛ روزهای بد و خوبی دارند و مانند هر کس دیگری در لحظه ای خسته می شوند، که نیاز به تنهایی برای درک و کنار آمدن با آن دارند.

اگر حواستان را جمع کنید متوجه می شوید که که گاهی کودک شما فقط در یک موقعیت خاص از خود رفتار خارجی و یا بد بروز می‌دهد. پس خودتان را در جایی او قرار دهید و با فرزندتان به خوبی صحبت کنید. او را به خوبی درک کنید و سعی کنید بفهمید چه اتفاقی می‌افتد که کودک شما را متزلزل می‌کند، پس هم آوا با صدای کودک خود شوید و احساسات خود را به روشی دیگر که قابل درک برای او باشد، بیان کنید. اما قابل به ذکر است که اگر بی احترامی های کودک به طور متناوب و پیوسته انجام می گیرد، باید از روش‌های دیگری کمک بگیرید.

 • رفتارات قابل توجه

در ادامه این مطلب رفتارهایی را مطالعه خواهید کرد، که نیاز به توجه بیشتری دارند.

 1.  کودکتان به طور پیوسته در هر شرایط با شما مخالفت می‌کند. به این صورت که به طور عمدی از دستورات شما سرپیچی می‌کند، تا اقتدار شما را آزمایش کند، که این عمل با ایجاد مبارزات قدرت در روابط بین شما می شود.
 2. کودک شما در هر موقعیتی می خواهد که خواسته اش خیلی سریع برآورده شود. به این صورت که دلایل عدم انجام کار را از سوی شما نادیده می گیرد و حرف خودش را تکرار می‌کند.
 3. کودک شما در تلاش برای رسیدن به راه کج خلق می کند، و همواره اشیا را با پرت کردن به خود و دیگران صدمه می رساند و می شکند.
 4. اگر هر گاه که سعی می‌کنید، محدودیت‌هایی را برای او قرار دهید و یا اقتدار خود را بیان کنید، فرزند بر سر شما فریاد می زند و یا بر علیه تان از رفتار و کلمات آزار دهنده استفاده می کند.

معرفی علت های بی احترامی کودک

آشنایی با روش های رفع بی احترامی در کودکان

در رابطه با بهبود و رفع بی احترامی کودک، مواردی که در ادامه به شما آموزش داده می‌شود را به خوبی مطالعه کنید و با به کارگیری از آن ها در نهایت، نتیجه دلخواه را به دست آورید.

 • یادگیری احترام از راه انضباط و عشق

بر خلاف چیزی که فکر می کنید احترام بچه ها به والدین یک مورد ذاتی نیست بلکه باید یاد گرفته شود. این فرایند وقتی که خیلی جوان هستند شکل داده می‌شود. شخصیت کودک امکان دارد که عامل کمک‌کننده باشد، به این صورت که در طبیعت خود بد خلقی کودک را به همراه داشته باشد. اما با این حال باز هم می‌توان پیوندهای قوی برای احترام نظم و انضباط برقرار کرد.

شاید در نگاه اول به نظر برسد آنها مخالف مفاهیم هستند اما همچنان عنصر عشق و محکم بودن باید مکمل تربیت کودک، در نظر گرفت. کودکان به محدود کننده های روشن و قاعده های منسجم نیاز بسیاری دارند، تا آن ها را در نحوه عمل هدایت کند. کودکان بدون رهنمودها در محیط، نمی توانند رشد کنند و هرج و مرج را به وجود می‌آورند. همچنین قابل ذکر است که تنظیم رفتار آن ها نیز به مرور بسیار دشوار خواهد شد.

در این شرایط لازم می باشد که رابطه خود را با کودکان بر پایه عشق و درک قرار دهید. در عدم این شرایط برای بچه‌های شما سخت خواهد بود که یاد بگیرند باید به شما احترام بگذارند. اگر این موارد را از شما دریافت نکنند، هیچ گاه نمی توانند به آن ها عمل کنند. اگر آن ها شما را به عنوان منبع عشق و امنیت برای خود مشاهده کنند، احتمال کمتری وجود دارد که شما را به چالش بکشند و در هر موردی باعث آزار و اذیت در شما شوند.

 

ترفند های رفع بی احترامی کودک

 • عملکرد مناسب در برابر اشتباهات

باید گفت کلید موفقیت در این موفقیت این می باشد، که رفتار محترمانه را در کودک خود تشویق کنید، و به عنوان یک مدل نقش مثبت برای او قرار دهید. شاید در ظاهر اول به نظر نیاید اما نیازمند عزم و شکیبایی زیادی در پرداختن به درگیری‌هایی است، که بین شما نیاز دارد. همچنین ضروری است که در رفتار با کودک آرامش خود را حفظ کنید و قابل به ذکر است که هرگز نباید آن ها را به صورت کلامی تهدید و یا به صورت فیزیکی آسیب برسانید.

در این مورد باید یکپارچگی را تمرین کنید و به روش درست در زمانی که کودک اشتباه می کند، از خود واکنش نشان دهید. ما در این مطلب می خواهیم به شما آموزش دهیم که انسان بودن و ایجاد اشتباه هر از چندگاهی معمولی می باشد. در این موقعیت آن ها خواهند دید که پشیمانی و بخشش از ویژگی های ارزشمند و جنبه‌های مهم در روابط انسانی به شمار می‌آید.

 • تعیین محدوده مناسب

تعیین محدوده روشن در رابطه و مشخص کردن هنجار های رفتاری متناسب به عنوان والدین عاملی مهم و اساسی به شمار می‌رود. بچه‌ها باید درک روشنی از این که چه نوع رفتاری کاملاً غیرقابل قبول، و در عین حال چه چنین رفتاری بسیار ناخوشایند و یا حتی خوشایند و مناسب است، داشته باشند. همان طور که تاکنون مطالعه کرده اید، باید متوجه شده باشید که عبور از مرز و محدوده های تعیین شده عواقبی را در رابطه های کودک و والدین ایجاد می کند.

هنگامی که هنجار های متناسب برای هر رفتار و عملی را به کار می‌گیرد، مهم است که این کار را به روش پیوسته و منسجم انجام دهید. به این معنا که باید اطمینان دهید همیشه با رعایت این موارد همه چیز خوبی درستی پیش می‌رود و خطر و بی احترامی آن ها را تهدید نمی‌کند.

روش درمان بی احترامی کودک

 • در رفتار های اشتباه مجازات در نظر بگیرید

به این ترتیب مهم می باشد که به سرعت از طریق مجازات برای عبور از مرز ها و قوانین رد شده، پیروی کنید. به این صورت آن ها متوجه شوند که عواقب واقعی در انتظار آنان وجود دارد. گوش کنید و حرف بزنید، اما عواقب آن را نباید به شکل انتقام و یا تنبیه در نظر بگیرید، بلکه با به کارگیری روش های درست و دوست داشتنی برای انتقال این که کارشان اشتباه بوده و باید هرچه سریعتر از انجام آن ها بازدارندگی را اعمال کنند، انجام دهید. همچنین در این رابطه بهتر می باشد که همواره در کنار کودکان خود باقی بمانید و از آن ها راجع به احساساتی که دارند سوال کنید، و احساس بدی را که نسبت به هر عملی دارید برای آن ها شرح دهید.

 • به راه انداختن بحث های اصولی

تلاش کنید برای مصالحه مذاکره کنید و زمانی که با چیزی مخالف هستید به بحث و تبادل نظر بپردازید. بهترین راه برای ایجاد رابطه سالم با کودکان بروز عشق و احترام به آن ها می باشد. اگر چه گاهی این روش خیلی سریع و یا حتی دور می باشد، اما این همان چیزی است که پیوند عاطفی در بین شما برقرار خواهد کرد.

بی احترامی کودک

ترفند های رفع بی احترامی های کودک

برای از بین بردن اخلاق و رفتار بد دهنی کودک باید ترفندهایی را به کار گیرید، تا به کمک آن ها این چنین مواردی را از کودک خود دور نگه دارید.

 • هیچگاه اجازه حرف های دروغ به آن ها ندهید

والدین گرامی باید به طور پیوسته کودک خود را تشویق به صداقت و راستگویی کنند. با این حال هنگامی که دلتان می خواهد کسی را ملاقات نکنید و یا با تلفنی صحبت نکنید، نباید از کودک خود انتظار داشته باشید که با دروغگویی قضیه را حل و فصل کند. این کار شما سبب می شود که تمام رشته‌های تان پنبه شود، و هر حرف و رفتاری در این باره که دروغگویی اخلاقی زشت و بد می باشد، برای او بی فایده جلب کند.

 • هرگز فرزندتان را با دیگری مقایسه نکنید

در این مورد قابل ذکر است که مقایسه فرزند با دیگر فرزند عاملی اشتباه و مهم در ایجاد بی‌احترامی کودک به شمار می‌رو. با این کار از جهتی به کودک نشان می‌دهد که بین آن ها فرق قائل هستید، و از سوی دیگر ممکن است رقابت ناسالم ای در بین آن ها تشکیل دهید که تا سال‌ها ادامه خواهد داشت. این را به عنوان انسان بالغ باید بپذیرید که کودکان با یکدیگر تفاوت دارند، و در هیچ شرایطی نباید انتظار داشت که مشابه یکدیگر رفتار کنند.

 • احساس گناه را در کودک ایجاد نکنید

در برخی از موارد نحوه بیان و به زبان آوردن کلمات سبب ایجاد گناه و انزجار در درون کودک می شود. به این صورت قبل از اینکه تو به زندگی ما بیایی، دنیا خیلی آسان تر و زیباتر بود. این چنین جملات برای کودکان که روحیه ای لطف دارند بسیار زشت و دارای چهره کریه می باشد. این جمله شاید حقیقت داشته باشد که با هر تولد فرزندی، زندگی خانواده‌ها از جهاتی دشوار و سخت می شود، اما شما نباید هرگز این چنین سخنانی را در مقابل فرزندتان بگویید. شما آن کسی هستید که برای به دنیا آوردن آن تلاش کرد و حال آن را به دست آورده است، پس باید مسئولیت خود را قبول کنید و به عنوان پدر و مادری خوب برای تربیت فرزندتان تلاش کنید.

بی احترامی کودک

 • قلب و روحیه او را نشکنید

به خاطر داشته باشید که کودک از همان روزهای بدو تولد هر چیزی را که در رفتار و اعمال اطرافیان خود می بیند، یاد می گیرد. اگر با کودک خود رفتار همدلانه داشته باشید و احساسات او را به خوبی درک کنید، او نیز این چنین موارد را در زندگی در بر می‌گیرد و همواره کنارتان باقی خواهد ماند.

 • از رفتار های حق به جانب کودک جلوگیری کنید

در ادامه این مطلب با جملاتی آشنا خواهید شد که روحیه حق به جانب و خودخواهی را در کودک شما افزایش می دهد.

 1. هنگامی که منتظر چیزی هستی اگر دیدی کسی حواسش به تو نیست، می توانی سریع بدوی و به اول صف خود را برسانی.
 2. تو باید در هر شرایطی به خودت فکر کنی، هیچ گاه نباید نگران دیگران شوی.
 3. در هر شرایطی حق با تو است.

قابل ذکر است که نگرش‌های حق به جانب از همان ابتدای کودکی شروع می‌شود. اکر به کودک خود همواره یادآور شوید، که در هر حالی حق با آن ها می باشد، در طی مدت های طولانی به ناامیدی، خشونت و بی ادبی در آن ها منجر می شود.

برای اصلاح رفتارهای حق به جانب و رفع بی احترامی کودک باید آن ها را تشویق کنید، که همواره نوبت را رعایت کنند. باید از آن ها بخواهید که اگر می‌خواهند در جلوی صف بایستند، بهتر می باشد که زودتر از دیگران به آنجا برسند. هیچ گاه کودک نباید احساس کند، که از بچه‌های دیگر برتر می باشد.

نحوه بهبود و درمان بی احترامی کودک

 • به رفتار های زشت کودک نخندید، تا سبب تشویق شود

تشویق و توجیه رفتار های بد کودک موجب می‌شود، تا بی ادبی در او به وجود بیاورد. این کودک در نوجوانی با اطرافیانش درگیر خشونت می‌شود، و در بزرگسالی نیز تمایل ندارد با دیگران هم کلام شود. این گونه افراد به طور پیوسته از اجتماع دوری خواهند کرد.

 • مکالمه های تلفنی و تعامل با دیگران را به تربیت کودک ترجیح ندهید

پدر و مادرانی که کودک خود را به علت مکالمه های تلفنی و ارتباط با دیگران نادیده می‌گیرند، بد نیست کمی هم به پیامدهای جدی آن توجه داشته باشند. هنگامی که کودک به شما نیاز دارد، مدام در حال صحبت با تلفن و یا ارسال پیام به دیگری باید؛ کودک احساس می کند که به اندازه یک شی کوچک در برابر شما ارزش ندارد. در این شرایط احتمالا طوری رفتار خواهد کرد توجه همه را به خود جلب کند، که در برخی از این موارد نیز بی ادبی چاشنی آن می باشد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو