قصه روباه مصدومي كه به پايگاه هلال‌احمر اصفهان پناه برد

61

1399/3/8

15:10


قصه روباه مصدومي كه به پايگاه هلال‌احمر اصفهان پناه برد

سلامت نیوز:روباه مصدومي صبح روز سه‌شنبه و درميان تلاطم اخبار قتل ناموسي، خود را به پايگاه امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر استان اصفهان رساند و پشت در مركز Eoc منتظر ماند تا نجات‌گران او را پيدا كنند و زخم‌هاي دست شكسته‌اش را ببندند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،امير مرادي، نجات‌گر، حالا نه سالي مي‌شود كه داوطلبانه در پايگاه به مجروحان و صدمه‌ديدگان حوادث ياري‌رساني مي‌كند. او حدس مي‌زند كه روباه مصدوم، احتمالا با نخستين اشعه‌هاي نور خورشيد در روز سه‌شنبه قصد گذر از اتوبان مقابل پايگاه را داشته است و حين عبور از بزرگراه، عبور تند اتومبيل‌ها او را مصدوم كرده‌اند.

اين تصادف دست چپ روباه كوچك را شكسته است و او توانسته با دست شكسته خود را تا پاي ايستگاه برساند و درحالي كه خون‌ريزي داشته است، در خود جمع شود تا درد كمتري احساس كند. پنج صبح كه نجات‌گران مركز در را باز مي‌كنند، با صحنه عجيبي مواجه مي‌شوند كه تاكنون سابقه نداشته است.

روباهي كه در خود جمع‌ شده است و از شدت درد توان فرار ندارد و با چشم‌هاي درشت خود چشم به دستي ياري نجات‌گران دوخته است. اين نجات‌گر تعريف مي‌كند كه بلافاصله پس از مشاهده روباه، نجات‌گران مركز با بررسي زخم او، شروع به پانسمان مي‌كنند و كمي آب و غذا براي او كنار مي‌گذارند تا رسيدن نيروهاي آتش‌نشاني، كمي سرحال بيايد.

با اين حال اين نخستين باري نيست كه نيروهاي داوطلب اين مركز به جان و زندگي حيوان‌ها اهميت مي‌دهند، امير مرادي مي‌گويد كه به دليل استقرار اين مركز در كنار اتوبان و خارج از بافت اصلي شهر، هميشه گذر سگ‌ها و گربه‌هايي به حاشيه اين مركز مي‌خورد، نجات‌گران نيز طبق عادت قديمي در گوشه‌اي از ساختمان براي گربه‌ها و سگ‌ها در ظرف‌هاي آلومينيومي آب و غذا كنار مي‌گذارند و جز روباه مصدوم، سگ‌ها و گربه‌هايي كه از حركت اتومبيل‌ها در امان مي‌مانند، اين حوالي را به عنوان پناهگاهي براي خود مي‌شناسند و طبق عادت براي خوردن غذا به اينجا سر مي‌زنند.

مرداي مي‌گويد كه نجات‌گران داوطلبانه براي گربه‌ها مرغ و گوشت مي‌خرند، از كنار غذاي خود براي پرنده‌ها برنج روي زمين مي‌پاشند و نجات جان تك‌تك‌ اين آفريدگان الهي، براي آنها به اندازه نجات جان انسان‌ها اولويت دارد. مهران حبيبي، ديگر نجات‌گر اين مركز است كه صبح‌ها را در پادگان مي‌گذراند و باقي روز خود را داوطلبانه در اين مركز فعاليت مي‌كند.

او يكي ديگر از ناجيان جان اين روباهي است كه با پاي ناتوان خود را به اين مركز رسانده بود. مهران روباه زخم‌خورده را حوالي ساعت پنج صبح پشت مركز كنترل و عمليات و نگهداري ديده بود، به ديده او، روباه بي‌جان و ناتوان بود و از شدت خون‌ريزي ناي تكان‌خوردن نداشت. همين بود كه براي فرار نيز رغبتي از خود نشان نمي‌داد و با خيالي راحت خود را به دست نجات‌گر مهران و ساير همكارانش سپرد. آنها پس از پانسمان زخم‌هاي كوچك روباه، با آتش‌نشاني و سازمان محيط‌زيست اصفهان تماس گرفتند و روباه مصدوم را خود به سازمان محيط‌زيست تحويل دادند تا دست شكسته‌اش جراحي و مداوا شود.

مركز كنترل وظيفه رسيدگي به تماس‌هايي را دارد كه با شماره تلفن ۱۲۲ گرفته مي‌شوند. مهران و همكارانش در اين مركز با توجه به تماس‌هاي گرفته‌شده به سرعت بر بالين مصدومان حاصل از حادثه حاضر مي‌شوند و داوطلبانه تمام تلاش خود را براي بازگرداندن زندگي به جان‌هاي اين عالم مي‌كنند. مهران نيز مانند امير، نجات جان را؛ چه انسان باشد و چه حيوان جزو وظايف اخلاقي خود مي‌داند و بستن دست شكسته روباهي كه به آنها پناه آورده است، دست كمي از رسيدگي به زخم‌هاي انساني ندارد.

گرچه تاكنون مهران و امير طي سال‌هاي فعاليت در معاونت امداد اصفهان با چنين صحنه‌اي مواجه نشده بودند، پيش از اين نيز حضور يك گربه ماده به همراه فرزندش در يكي از بيمارستان‌هاي شهر استانبول خبرساز شد. حدود دو ماه گذشته، دختري مشكوك به كرونا كه براي انجام تست به بيمارستان سلطان سليمان استانبول مراجعه كرده بود، متوجه حضور يك گربه مادر در بيمارستان شد كه فرزندش را به دندان گرفته و دربه‌در در جست‌وجوي پزشكان بود.

تصاوير منتشر شده از حضور اين دو گربه در بيمارستان، مثل مراجعه روباه به مركز هلال‌احمر در شهر اصفهان مايه شگفتي بود، گربه مادر طوري فرزندش را به دندان گرفته بود كه گويي با آگاهي كامل براي مداواي فرزندش به بيمارستان مراجعه كرده است. پزشكان بيمارستان بچه‌گربه را معاينه كردند و متوجه شدند هيچ مشكلي ندارد، با اين حال همچنان تصاوير منتشر‌شده از اين مادر و فرزند در شبكه‌هاي اجتماعي دست به دست مي‌شد.

چنين نمودهايي از شفقت انساني در مواجهه با حيوانات، خصوصا در قياس با اخباري كه از حيوان‌آزاري منتشر مي‌شوند، جاي خشنودي دارد. سال ۱۳۹۲ بود كه در حوالي شهرستان كمشچه در حاشيه شهر اصفهان، افرادي ناشناس، ۷ قلاده روباه را با شليك گلوله كشته و پس از بريدن دم‌ آنها، اجسادشان را شبانه در حاشيه جاده رديف هم چيده بودند تا رهگذران، صبح روز بعد شاهد اين كشتار بي‌رحمانه باشند.

چنين كشتاري يكي از عجيب‌ترين نحوه تعرض به جان حيوانات در استان اصفهان در سال‌هاي گذشته بود، با اين حال مراجعه اين روباه كوچك به مركز نجات هلال‌احمر مويد اين نكته است كه در گوشه‌ و كناري از همين شهر كه روزي كابوس روباه‌ها بود، حالا اولويت نجات جان است؛ چه انسان چه حيوان.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو