ورزش شنا چه فوایدی برای بدن دارد؟

ورزش شنا چه فوایدی برای بدن دارد؟


منبع: آرگا

65

1399/3/8

16:13


 ورزش شنا برای سلامتی انسان بسیار مفید بوده و تمرین های حرکتی آن نیز کامل می باشد. این ورزش برای همه رده های سنی مناسب بوده و علاوه بر ساده بودن هزینه چندانی هم نیاز ندارد. شنا کردن موجب تناسب اندام شده و همچنین باعث افزایش حس نشاط و اعتماد به نفس نیز می گردد. در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با فواید بیشتر شنا کردن آشنا سازیم.

ورزش شنا چه فوایدی برای بدن دارد؟

ورزش شنا در بین انواع تمرین های حرکتی و ورزشی مختلف روشی بسیار عالی می باشد و حتما شنیده اید که کارشناسان نیز توصیه می کنند افراد بزرگسال در طول هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیتهای متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیتهای شدید انجام دهند. شنا می تواند نمونه ای از این فعالیتها باشد زیرا کل بدن و سیستم قلبی عروقی را درگیر خواهد کرد و به نوعی سلامت فرد را تامین می کند. ورزش شنا دارای مزایای بسیاری می باشد که در این مقاله به آنها اشاره می شود.

آشنایی با فواید ورزش شنا

مزایای ورزش شنا

یکی از تمرینات ورزشی کامل و عالی برای همه سنین شنا می باشد. طبق توصیه کارشناسان افراد بین ۱۹-۶۴ سال نیاز به ۱۵۰ دقیقه تمرینات هوازی متوسط در طی یک هفته دارند. ورزش شنا علاوه بر کمک به تناسب اندام عضلات را تقویت کرده و باعث کالری سوز نیز می گردد. شنا کردن روشی ایده آل برای سالم ماندن بدن و همچنین افزایش روحیه و اعتماد به نفس می گردد.

آشنایی با مزایای و اثرات مثبت ورزش شنا

بعضی از فیزیولوژیست ها معتقدند افرادی که تمریناتی به جز شنا برایشان خسته کننده و دردآور است، این ورزش انتخاب مناسبی خواهد بود زیرا تمام بدن را به تحرک وا داشته  و بر ری استخوان یا مفاصل تاثیر منفی ندارد همچنین انرژی فرد را برای فعالیتهای روزانه بیشتر می سازد. به طور کلی ورزش شنا بدن فرد را انعطاف پذیر ساخته و مستمر انجام دادن آن خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. بنابراین می توان گفت ورزش شنا فواید و مزایای بسیاری دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

 کمک به کالری سوزی

بسته به این که هر فردی با چه کیفیتی شنا انجام می دهد و چه میزان شناور است حدود ۵۰۰-۶۵۰ کالری در ساعت سوزانده می شود. البته سوزاندن کالری به شدت ورزش بستگی دارد و شنا کردن می تواند بدون فشار به مفاصل هم موجب کالری سوزی شده و هم سوخت و ساز بدن را افزایش دهد.

ورزش شنا و بهبود خلق و خو

 کمک به تناسب اندام

در برنامه های تناسب اندام از ورزش شنا بهره می گیرند. هر فردی با داشتن برنامه مشخص شنا می تواند به وزن مطلوب برسد و آن را حفظ و کنترل نماید. شنا می تواند برای افرادی که اضافه وزن دارند و به دنبال روشی برای کاهش وزن هستند مفید باشد.  زیرا این ورزش هوازی بوده و با سوزاندن کالری های اضافی بر روی کمتر شدن وزن تاثیر مثبتی داشته باشد. همچنین شناور بودن روی آب نیز به کاهش وزن کمک می کند.

فواید ورزش شنا

درگیر نمودن تمام اعضای بدن

ورزش شنا موجب می شود همه اعضای بدن به فعالیت بپردازند و تقریبا بیشتر عضلات را درگیر می سازد. به طوری که موجب افزایش ضربان قلب بدون وارد کردن فشاری می شود و موجب انرژی زایی می گردد همچنین کمک می کند وزن خود را بهتر مدیریت کنید و تناسب اندام داشته باشید.

انواع شنا و فواید این ورزش

کمک به ترمیم بافت

از دیگر فواید ورزش شنا می توان به ترمیم شدن بافت های بدن اشاره نمود. شنا کمک می کند تا بافتهای صدمه دیده استخوان ترمیم یابد و همچنین استخوان های آسیب دیده را بهبود می بخشد. افرادی که در تمرین های حرکتی یا فعالیت های فیزیکی شدید دچار کوفتگی عضلانی یا مو برداشتگی و شکستگی استخوان شده اند با تحرک داشتن در آب میزان درد و آسیب آن ها کمتر می شود.

شنا روشی مناسب برای رفع خستگی و کوفتگی بعد از تمرینات ورزشی می باشد و افراد ورزشکار از شنا جهت ترمیم و بهبود صدمات ورزشی بهره می برند. همچنین کسانی که دچار بیماری آرتروز یا دیگر بیماری های مفصلی هستند شنا می تواند درد آن ها را التیام بخشیده و ناراحتی های حرکتی آن ها را درمان کند.

مزیت های ورزش شنا

کمک به تقویت عضلات

شنا موجب قوی شدن عضلات می گردد به این خاطر که تمام عضلات بدن را به تحرک وا داشته و عضلاتی مثل شانه، شکم، کمر، پا و ران را برای حرکت در آب درگیر نموده و موجب توانمند شدن بدن فرد می گردد. در ورزش شنا فقط عضلات در برابر آب فعالیت می کنند. به این ترتیب شنا بهترین ورزش و تمرین حرکتی (بدون فشار بر مفصلها) بوده که موجب قوی شدن و استحکام یافتن ماهیچه ها می گردد، همچنین بدن را نرم و قابل انعطاف می سازد.در ضمن شنا نسبت به دیگر ورزش ها خسته کنندگی کمتری دارد.

موثر بر روی سلامت کودکان

بیشتر پژوهشگران معتقدند که کودکان از سنین پایین نیز می توانند ورزش شنا را انجام دهند و از فواید آن بهره مند شوند. شنا موجب افزایش حجم ریه و تقویت ماهیچه ها شده همچنین کودکانی که شنا می کنند الگوی خواب منظمی خواهند داشت. نخستین اثری که در کودک بعد از مدتی شنا می توان مشاهده کرد افزایش حس اعتماد بنفس و استقلال در آنهاست.

مزایای متعدد ورزش شنا

کمک به بهبود خواب

شنا می تواند کمک کند تا در شب خواب بهتری داشته باشید. در آزمایشی صورت گرفته بر روی افراد سالخورده نشان داد که آن ها بعد از انجام منظم ورزش های هوازی کیفیت خواب مطلوبی داشته اند.

مطلوب برای بیماران آسمی

شنا برای بیمار آسمی می تواند مطلوب باشد زیرا این ورزش توانایی ریه را بالا برده و تنفس را کنترل پذیرتر می سازد. هوای مرطوب اطراف استخر علائم بیماری آسم را کاهش می دهد. همچنین مطالعات نشان داده است که کودکان مبتلا به آسم موقع شنا با مشکلی مواجه نشده اند.

فواید ورزش نسبتا ارزان شنا

مطلوب برای بیماران MS

یکی دیگر از فواید ورزش شنا این است که می تواند برای افراد مبتلا به بیماری ام اس مطلوب باشد. زیرا آب موجب تحرک اندام ها شده و بعلاوه مقاومت ملایمی را نیز موجب می گردد. در مطالعه ای یک برنامه بیست هفته ای شنا توانست درد قابل توجهی از افراد بیمار را کاهش دهد و همچنین علائمی مانند افسردگی، خستگی و ناتوانی را نیز بهبود بخشد.

شنا موجب افزایش حجم ریه می شود

 بهبود خلق و خو

انجام تمرینات آبزی و شنا می تواند در درمان بسیاری از بیماری های روحی و روانی موثر باشد، همچنین خلق و خو را بهبود بخشد. کسانی که حوصله ندارند ورزش کنند با پرداختن به شنا می توانند هم از خستگی و بی حوصلگی نجات یابند و هم شور و نشاط پیدا کنند. در ضمن ورزش کردن موجب می شود آندورفین ترشح شده و به این ترتیب باعث تقویت روحیه و حس اعتماد به نفس می گردد. همچنین در مواردی اشاره شده که توسط شنا می توان استرس را نیز کنترل نمود.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو