خانه تاریخی پدر سنتور ایران تخریب شد + عکس

خانه تاریخی پدر سنتور ایران تخریب شد + عکس


منبع: سیمرغ

8

1399/3/15

10:57


خانه تاریخی پدر سنتور ایران تخریب شد + عکس

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور از تخریب خانه تاریخی استاد پرویز مشکاتیان که به پدر سنتور ایران نیز شهرت داشت، در این شهرستان خبر داد

تخریب خانه تاریخی استاد پرویز مشکاتیان

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور از تخریب خانه تاریخی استاد پرویز مشکاتیان که به پدر سنتور ایران نیز شهرت داشت، در این شهرستان خبر داد. محمد اسماعیل اعتمادی اظهار کرد: تخریب این خانه تاریخی صبح دیروز توسط مالک آن انجام گرفت که متأسفانه بعد از اطلاع ما حدود ۹۰ درصد بنا تخریب شده بود.

تخریب خانه پرویز مشکاتیان در نیشابور


تخریب خانه پرویز مشکاتیان در نیشابور

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور با بیان اینکه با پیگیری و دستور مقام قضائی تخریب بنا متوقف شد، افزود: اداره میراث فرهنگی شهرستان در حال انجام مراحل پایانی ثبت ملی این خانه تاریخی بوده و این موضوع را به مالک نیز اطلاع داده بودیم، اما متأسفانه مالک بدون اطلاع ما اقدام به تخریب بنا نموده است.

خانه پرویز مشکاتیان در نیشابور تخریب شد


خانه پرویز مشکاتیان در نیشابور تخریب شد

وی ابراز کرد: امکان بازسازی مجدد بنا نیز وجود دارد چرا که این خانه تاریخی، معماری خاصی ندارد بلکه از لحاظ شخصیتی و جایگاهی ارزش فرهنگی دارد که می‌توانست به موزه تبدیل شود.

خانه تاریخی پرویز مشکاتیان


خانه تاریخی پرویز مشکاتیان

گفتنی است، این سومین خانه تاریخی در نیشابور است که تخریب شده است، پیش از این خانه استاد معمار باشی در خیابان رازی و خانه تاریخی رئیس التجار در خیابان اسدابادی شمالی این شهرستان در غفلت مسئولین تخریب شد.

خانه پرویز مشکاتیان در نیشابور


خانه پرویز مشکاتیان در نیشابور

لازم به ذکر است؛ پرویز مشکاتیان که به پدر سنتور ایران نیز مشهور است از برجسته‌ترین آهنگسازان و پژوهشگران موسیقی در ایران به شمار می‌آید که جزو نسل طلایی موسیقی پس از انقلاب محسوب می‌شود. محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، محمدرضا لطفی و حسین علیزاده از مطرح‌ترین همکاران وی بودند. 

 

بیشتر بدانید : فیلم: سنتورنوازی بی‌نظیر زنده‌یاد پرویز مشکاتیان + بیوگرافی

بیشتر بدانید : مروری بر زندگی پرويز مشكاتيان

بیشتر بدانید : مجسمه «پرویز مشكاتیان» ساخته می‌شود

بیشتر بدانید : پرویز مشكاتیان در جوار عطار آرام می‌گیرد

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: mehrnews.com


تصویری


ویدئو