به کارگردانی «امیر تاجیک»؛ رونمایی از «آخرین دیپلمات» در کاخ سعدآباد

منبع: سینما پرس

148

1399/3/23

09:41


سینماپرس: مراسم رونمایی از مستند «آخرین دیپلمات» (زندگی‌نامه اردشیر زاهدی) با حضور امیر تاجیک(کارگردان) و برخی دیگر از عوامل این فیلم در کاخ موزه ملت مجموعه سعدآباد برگزار شد.

مستند «آخرین دیپلمات»

سینماپرس: مراسم رونمایی از مستند «آخرین دیپلمات» (زندگی‌نامه اردشیر زاهدی) با حضور امیر تاجیک(کارگردان) و برخی دیگر از عوامل این فیلم در کاخ موزه ملت مجموعه سعدآباد برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، در مراسم رونمایی از مستند «آخرین دیپلمات» (زندگی‌نامه اردشیر زاهدی)  امیر تاجیک در ابتدای این مراسم بیان کرد: ما خواستیم روال تولید فیلم را در این جلسه بیان کنیم و قبل از پخش مستند از پوستر آن نیز رونمایی کنیم. این مستند در سالنی برگزار می‌شود که محمدرضا پهلوی و فرح دیبا برای خود سالن سینمای خصوصی در نظر گرفته‌اند. البته صندلی‌های اینجا تغییر کرده و ما تنها دو صندلی از صندلی‌های اصلی را در اینجا به عنوان نماد گذاشتیم تا بدانیم که این صندلی‌ها به کسی رحم نمی‌کند.  

خانم زیغم(مدیر کاخ موزه ملت) در ادامه درباره تاریخچه این سالن بیان کرد: این سالن برای محمدرضا پهلوی ساخته شده که در سال ۱۳۱۸ به پایان رسیده است. این سالن شامل قسمت‌های مختلفی بوده که خانواده سلطنتی از آن بهره می‌بردند. البته این ساختمان در دهه ۴۰ به دستور فرح دیبا نیز بازسازی شد و تغییرات عمده‌ای کرد. یکی از تغییرات اصلی تجهیز همین سالن سینماست که با تجهیزات روز دنیا هماهنگ شده بود. اکنون نیز این سالن تغییرات چندانی نکرده است. اما از دهه ۷۰ که تصمیم گرفته شد که جلساتی در آن برگزار شود، که دستور داده شد تجهیزات این سالن جمع‌آوری شود.  

تاجیک در ادامه مراسم درباره روند تولید این مستند گفت: یک سال و نیم پیش تصمیم گرفتم که درباره ایشان مستندی پرتره بسازم. چراکه تا قبل از آن همه به مصاحبه‌ای با ایشان اکتفا کرده بودند. بنابراین در این کار سعی کردم به قسمت‌های از زندگی ایشان بپردازم که کمتر به آن پرداخته شده است. کتابی از صحبت‌های ساواک درباره اردشیر زاهدی منتشر شده که در آنجا می‌بینیم اولین بار واژه ژن خوب برای اردشیر زاهدی استفاده شده است.

وی افزود: برای ساخت مستند به جاهای مختلفی رفتم و یکی از این مکان‌ها کتابخانه مجلس بود.  

در ادامه این مستند، فیلم‌هایی از روند ساخت این مستند که شامل حضور در کتابخانه مجلس و اولین دیدار با اردشیر زاهدی بود، پخش شد.

تاجیک در ادامه بیان کرد:آنچه که ما امروز در فیلم نشان می‌دهیم ۹۵ درصد در مستند اصلی نیست. چراکه من در مسیر ساخت این مستند از هرجایی که رفتم فیلم تهیه کرده بودم. بر همین اساس از همین راش‌ها می‌توان فیلم مستند دیگری ساخت که به صورت آموزشی برای ساخت اینگونه مستند در اختیار علاقمندان قرار بگیرد.

وی ادامه داد: یکی از نکات جالب ملاقات با آقای اردشیر زاهدی مواضع ضد اسرائیلی او بود. جالب است بدانید که تا زمانی که اردشیر زاهدی وزیرخارجه ایران بود، اسرائیل در ایران سفیر نداشت.  

در ادامه مراسم تاجیک از موزه آلبوم‌های سلطنتی و اسناد سعدآباد تشکر کرد که با فراهم کردن امکانی برای دسترسی به اسناد به من در ساخت مستند خیلی کمک کردند.

تاجیک در ادامه اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این مستند آرشیو آن است که شاید برای اولین بار در این فیلم نشان داده می‌شوند که البته برای دسترسی به آنها روند سختی را طی کردیم. از نکات جالب دیگر در ساخت این مستند پیدا کردن پول‌های خارجی از سال ۱۹۱۷ بود.  

وی افزود: از دیگر نکات در شخصیت آقای زاهدی پرداختن به موضوع کودتای ۲۸ مرداد بود که ایشان معتقدند کودتا نبوده است اما من اسنادی دارم که نشان می‌دهد کودتا بوده است.

این مستندساز  در ادامه بیان کرد: برای ساخت مستند نیاز بود که مجددا سفر دومی را برای مصاحبه با آقای زاهدی انجام دهم. برای این سفر سعی کردم، هدیه‌ای برای ایشان تدارک ببینم و از همین جهت مستند موبایلی از خانه پدری ایشان آماده کردم و برایشان بردم که روی ایشان تاثیر گذاشت و در ادامه ساخت مستند کمکمان کرد.  

وی درباره موضع اردشیر زاهدی به بازگشت رضا پهلوی به ایران گفت: ایشان یکی از منتقدان اصلی رضا پهلوی و فرح دیبا بوده و معتقد بود که با گذشت ۴۰ سال شخصا ایران را نمی‌شناسد، رضا پهلوی که در یک محیط دیگر بزرگ شده چطور ایران را می‌شناسد.  

تاجیک در ادامه عنوان کرد: این مستند یک مستند تاریخی بوده که در آن آرشیوهای مختلفی وجود دارد که از جهات مختلف دارای ارزش است. یکی از نکات دیگر که به آن اشاره کردیم، رابطه خوب و نزدیک آقای زاهدی با روسای جمهور آمریکا به غیر از ترامپ است. ایشان یکی از منتقدان جدی ترامپ است. یکی از بخش‌های مهم فیلم ما جدا شدن بحرین از ایران است که به آن در مستند پرداختیم. این یکی از بزرگ‌ترین خیانت‌های پهلوی به ایران است.  

تاجیک در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار داشت: چیزی که آقای زاهدی را زبان‌ها انداخت، احترامی بود که ایشان به سردار سلیمانی داشت. آن هم به عنوان مشاور و یکی از نزدیکان محمدرضا شاه پهلوی. رویکرد ایشان سبب حمله‌های بسیاری از سوی سلطنت طلب‌ها شد. حتی حمله فیزیکی به او شد که از نکات جالب و جذاب فیلم است. چند هفته دیگر از خود فیلم که ۷۰ دقیقه است رونمایی می‌کنیم.

مطالب مشابه


تصویری