تاکید چین بر حفظ قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام

منبع: برترین ها

35

1399/3/23

11:19


نمایندگی چین در سازمان ملل خبر داد که وزیر خارجه این کشور طی نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، تاکید کرده که واشنگتن به دلیل خروج از برجام، حقی برای درخواست احیای تحریم‌ها ندارد.

خبرگزاری فارس: در ادامه تلاش‌های چین و روسیه در سازمان ملل برای ممانعت از پیشرفت طرح آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده سازمان ملل ذیل برجام، این بار نمایندگی پکن دست به کار شد.

دفتر نمایندگی چین در سازمان ملل شامگاه پنجشنبه در صفحه توئیتر خود، از نامه‌نگاری «وانگ یی» وزیر خارجه این کشور درباره تعهد به حفظ برجام با «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل و «نیکلاس دو ریویِر» رئیس دوره‌ای شورای امنیت (نمایندگی فرانسه) خبر داد.

بر این اساس، وانگ در این نامه خطاب به آن دو مسئول سازمان ملل بار دیگر موضع چین درباره مسئله هسته‌ای ایران را تکرار کرده و بر پایبندی جدی چین به حفظ اعتبار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و اثربخشی برجام تاکید کرد.

بر اساس بیانیه توئیتری نمایندگی چین در سازمان ملل، وی در این نامه نوشته است: «تمام بندهای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، از جمله تمهیدات مرتبط با [تحریم] تسلیحاتی، باید مُجدانه و صادقانه اجرا شوند».

وزیر خارجه چین در این نامه تاکید کرد: «آمریکا دیگر عضوی از برجام نیست و هیچ حقی برای درخواست از شورای امنیت جهت فعال‌سازی [مکانیسم] بازگشت [تحریم‌ها] ندارد».

نمایندگانی چین در سازمان ملل در پایان به نقل از وانگ نوشت: «تنها راه پیش رو، اجرا و حراست مؤثر از برجام است».

مطالب مشابه