جزئیات اخذ مالیات از صاحبان خانه‌های خالی

منبع: برترین ها

39

1399/3/23

14:50


معاون حقوقی و فنی سازمان مالیاتی کشور با اشاره به اینکه مطابق قانون صاحبان خانه‌های خالی از سال 95 مشمول مالیات خانه‌های خالی خواهند بود، گفت: خانه های خالی در سال اول معاف از مالیات هستند. در سال دوم 50 درصد مالیات ارزش اجاری ملک و در سال سوم به اندازه نرخ مالیات اجاره ارزش ملک مالیات وصول خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم: معاون حقوقی و فنی سازمان مالیاتی کشور با اشاره به اینکه مطابق قانون صاحبان خانه‌های خالی از سال 95 مشمول مالیات خانه‌های خالی خواهند بود، گفت: خانه های خالی در سال اول معاف از مالیات هستند. در سال دوم 50 درصد مالیات ارزش اجاری ملک و در سال سوم به اندازه نرخ مالیات اجاره ارزش ملک مالیات وصول خواهد شد. 

از صاحبان خانه‌های خالی چقدر مالیات می‌گیرند؟

محمود علیزاده:

* (با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور برای سامان دهی وضعیت بازار مسکن): با هماهنگی‌های انجام شده میان سازمان مالیاتی و وزارت راه وشهرسازی به زودی الگوریتم شناسایی خانه ‌های خالی در سامانه املاک و مستغلات نهایی خواهد شد و بر این اساس فرایند مالیات ستانی از خانه‌های خالی آغاز می‌شود.

* در اواخر سال گذشته اعلام شد این سامانه نهایی شده و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت. بر این اساس مکاتبات سازمان با وزارت راه و شهرسازی برای تحویل و برقراری لینکهای لازم از طرف سازمان با سامانه انجام شد. این درحالی بود که ابتدا باید یک سری شاخصها و دیتا از سوی وزارت راه و شهرسازی در این سامانه بارگزاری می شد که در نهایت این تغییرات نیز عملی شد.

* اما در نهایت برای تکمیل سامانه بایستی دیتاهای مربوط به پایگاههای داده سازمان امور مالیاتی کشور نیز در سامانه املاک و مستغلات بارگزاری می شد. برای اشتراک گذاری اطلاعات موجود نزد سازمان مالیاتی نیاز به مجوز هیئت دولت بود که در نهایت روز چهارشنبه مصوبه لازم در این خصوص از سوی هیئت دولت صادر شد.

* با صدور مجوز هیئت دولت اطلاعات موجود در سازمان مالیاتی در اختیار سامانه املاک و مستغلات قرار خواهد گرفت، در نهایت با پیگیریهای معاونت فناوری سازمان مالیاتی کشور با وزارت راه و شهرسازی در روزهای آتی شاهد بهره برداری نهایی از سامانه که حالا الگوریتمهای شناسایی خانه های خالی آن نیز تکیمل شده خواهیم بود.

* البته برای شناسایی خانه های خالی به این سامانه اکتفا نخواهد شد و سازمان مالیاتی به صورت میدانی نیز اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

* (با اشاره به اینکه مطابق قانون صاحبان خانه‌های خالی از سال 95 مشمول مالیات خانه‌های خالی خواهند بود): خانه های خالی در سال اول معاف از مالیات هستند. در سال دوم 50 درصد مالیات ارزش اجاری ملک و در سال سوم به اندازه نرخ مالیات اجاره ارزش ملک مالیات وصول خواهد شد. این درحالی است که در سال چهارم این نرخ 1.5 برابر ارزش اجاری ملک خواهد بود. بر این اساس مطابق قانون افرادی که از سال 95 خانه‌شان خالی بود مشمول مالیات با نرخ 1.5 برابر ارزش اجاری خواهند شد.

* در قانون پیش بینی برای وصول مالیات از واحدهای غیرمسکونی یا تجاری نشده است، این مالیات برای افزایش عرضه واحدهای مسکونی وضع شده است.

مطالب مشابه


تصویری