کره‌شمالی دست دوستی با ترامپ را پس زد

منبع: برترین ها

37

1399/3/23

15:45


پیونگ یانگ می‌گوید وعده‌های واشنگتن توخالی است و اجازه نمی‌دهد ترامپ از ادامه رابطه با کره شمالی به عنوان تبلیغ انتخاباتی استفاده کند.

خبرگزاری مهر به نقل از بی‌بی‌سی: پیونگ یانگ همزمان با دومین سالگرد نخستین دیدار سران کره شمالی و آمریکا، لزوم تداوم رابطه با واشنگتن را زیر سوال برد.

این موضع‌گیری ضربه‌ای علیه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا است که می‌کوشد باز کردن باب رابطه با پیونگ یانگ را یکی از دستاوردهای دوره زمامداری خود بر کاخ سفید جلوه دهد.

در همین راستا، «ری سون-گون» وزیر خارجه کره شمالی گفت امیدی که ۲ سال پیش برای بهبود رابطه بین دو کشور وجود داشت؛ جای خود را به ناامیدی داده است.

وی افزود: حتی آن پرتو باریک از خوش‌بینی نسبت به برقراری صلح و رفاه در شبه جزیره کره نیز جای خود را به کابوسی سیاه داده است.

ری سون-گون با اشاره به تلاش ترامپ برای پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰، یادآوری کرد: کره شمالی دیگر بدون چشم‌داشت متقابل، به ترامپ هدیه‌ای که بتواند از آن به عنوان دستاورد استفاده کند؛ نمی‌دهد.

به گفته این مقام کره شمالی، هیچ چیز ریاکارانه‌تر از وعده‌های توخالی نیست.

وی در نهایت با طرح این سوال که «آیا باید همچنان به نگه داشتن دست‌هایی که در سنگاپور فشرده شد؛ ادامه دهیم»؛ از تقویت قوای نظامی برای مقابله با تهدیدات بلندمدت آمریکا خبر داد.

ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، نخستین بار در سال میلادی ۲۰۱۸ در سنگاپور با یکدیگر ملاقات کردند و بعد از آن دو دیدار دیگر نیز داشتند که یکی از آنها در مرز دو کره اتفاق افتاد.

گفتنی است کره شمالی در حالی تداوم رابطه با آمریکا را زیر سوال می‌برد که هفته پیش نیز با عدم پاسخگویی به تماس اضطراری کره جنوبی، از تمایل برای فسخ توافق نظامی فی‌مابین خبر داد.

مطالب مشابه