توضیح درباره تاثیر یک دارو در کاهش مرگ کرونایی‌

منبع: برترین ها

44

1399/3/23

16:50


فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران درباره ساز و کار داروی "رسیژن" و بررسی نقش آن در کاهش مرگ و میر مبتلایان به کرونا توضیحاتی ارائه داد.

خبرگزاری ایسنا: فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران درباره ساز و کار داروی "رسیژن" و بررسی نقش آن در کاهش مرگ و میر مبتلایان به کرونا توضیحاتی ارائه داد.

دکتر علیرضا زالی در نشست تخصصی بررسی نقش داروی رسیژن (اینترفرون بتا- یک آ، داروی بیماری ام‌اس) در کاهش مرگ ‌و میر بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان مسیح دانشوری برگزار شد، با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در مرکز مسیح دانشوری، گفت: لازم می‌دانم تا به‌ طور خاص از مدیریت و تلاش‌های مجدانه رییس مرکز و همچنین تمامی کادر درمانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا ایستادگی کرده‌اند و اتفاقات بسیار مهم و مناسبی را در این بیمارستان رقم‌ زده‌اند، تشکر کنم.

وی ادامه داد: هدف این بود که در کنار خدمت رسانی به بیماران کرونایی، موضوع پژوهش در این زمینه نیز مورد غفلت واقع نشود. استفاده خردمندانه و دقیق از داروها، تجویزهای درست، پژوهش‌های انجام‌ شده، به ‌کارگیری همه امکانات و ظرفیت‌ها برای مقابله همه‌جانبه با بیماری و ارائه خدمات به بیماران در این مرکز قابل‌ تقدیر است.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا اظهار کرد: در زمینه بیماری کرونا دست بشر در اندوخته جهانی، تهی است و یک عطش جهانی برای یافته‌های نوظهور علمی وجود دارد. بسیاری از همکاران عزیز در خط مقدم ایثارگرانه خدمت کردند و خود نیز به کرونا مبتلا شدند.

زالی با بیان اینکه تاکنون تلاش وافر بشری برای رسیدن به نسخه موثر درمانی در حال گسترش است، افزود: این نشست نیز حاکی از همین تلاش جهانی است. البته بحث درمان دارویی تنها بخش اندکی از راهبرد درمانی بیماران را تشکیل می‌دهد و داشتن یک نگاه جامع و مراقبت‌های مستمر مبتنی بر ممارست‌های دانشی و حرفه‌ای نقش مهمی دارد.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، اظهار کرد: به طور کلی طرح ریزی یک الگوی جامع درمانی برای هدایت و حمایت این بیماران بسیار سخت است. بسیاری از اقداماتی که در بیمارستان مسیح دانشوری صورت گرفت با گذر زمان در قالب یک پروتکل ملی تعریف شد.

زالی توضیحاتی در خصوص ساز و کار داروی رسیژن ارائه داد و گفت: اینترفرون‌ها پروتئین‌هایی هستند که درون بدن ما تولید می‌شوند و در مقابله با ویروس‌ها نقش بسیار پررنگی دارند. این ماده در درون بدن انسان به لطف الهی ودیعه گذاشته شده است. پژوهشگران در این مرکز همین منابع درون‌زای اینترفرون را مورد استفاده قرار دادند و نوع بتا – یک آ را به کار گرفتند.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی تصریح کرد: ایران سومین کشور در جهان است که تکنیک ساخت این دارو را در اختیار دارد؛ چراکه این دارو نوترکیب است و فرآیند ساخت پیچیده‌ای دارد.

مطالب مشابه