خانه پرویز مشکاتیان بر اساس نقشه اصلی بنا بازسازی می‌شود

97

1399/3/23

17:00


مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان ‌رضوی تاکید کرد: خانه استاد مشکاتیان باید بر اساس نقشه اصلی بنا بازسازی شود.

خانه پرویز مشکاتیان بر اساس نقشه اصلی بنا بازسازی می‌شود

به‌گزارش هنرآنلاین به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی،  ابوالفضل مکرمی‌فر گفت: خانه تخریب‌شده استاد پرویز مشکاتیان به عنوان یک اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران، باید مانند اصل نقشه پیشین خود، بازسازی شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی روز پنجشنبه 22 خرداد با اعلام این خبر افزود: این اثر ملی، نه به عنوان یک بنای تاریخی و معماری، بلکه یادمانی دارای ارزش و اهمیت فرهنگی به‌دلیل ثبت دوره‌ای از زندگی مرحوم استاد مشکاتیان است.

او به ثبت این خانه در فهرست آثار ملی ایران اشاره کرد و گفت: این اثر توسط افرادی که آن را به عنوان یک ملک خریده‌اند تخریب شد، اما بر اساس قوانین میراث‌فرهنگی و حفاظت از آثار ملی، بازسازی بنا، باید طبق طرح مهندسی و نقشه‌های برجای مانده در پرونده ثبتی، انجام شود.

خردادماه امسال بخشی از خانه مرحوم استاد پرویز مشکاتیان در شهر نیشابور، توسط فردی که این ملک را از فرزندان آن مرحوم خریداری کرده بود، تخریب شد. این اقدام با واکنش‌ بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر روبرو شد که نسبت به تخریب بنا ابراز تاسف کردند. حال با ورود دستگاه‌های نظارتی میراث فرهنگی این بنا به شکل سابق خود بازسازی خواهد شد.

 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو