با تعدادی از مسیرهای گردشگری پرطرفدار ایران آشنا شویم

با تعدادی از مسیرهای گردشگری پرطرفدار ایران آشنا شویم


منبع: همگردی

5

1399/7/3

20:00


وقتی در اطراف میدان نقش جهان قدم می زنید، ممکن است برایتان عجیب باشد که چرا ایران در چند دهه اخیر به روی گردشگران بسته بود. تورهای مختلف در اطراف ورودی مسجد در حال گردش هستند؛ نوجوانان چینی در کوچه پس کوچه های بازار قدم می زنند و می توانید صدای گردشگران بریتانیایی یا آمریکایی را بشنوید. محبوبیت ایران در میان گردشگران به دلایل بسیاری از جمله شناخته شدن بیشتر تاریخ غنی و ارزان بودن سفر در آن، روز به روز در حال افزایش است. اما، این بدین معنی نیست که شما هم می بایست به این نقاط پرگردشگر سفر کرده و تحت تاثیر شلوغی آنها قرار بگیرید. نقاط فوق العاده ای در ایران وجود دارند که با وجود شهرت کم، می توانند مقاصد گردشگری خارق العاده ای باشند. در نوشتار مسیرهای گردشگری پرطرفدار ایران قصد داریم تا بهترین مسیرهای سفر در ایران را به شما پیشنهاد دهیم. پس،، با ما در تور مجازی زیباترین مسیرها برای سفر در ایران همراه باشید.

 بهترین و ایده آل ترین مسیر برای سفر در ایران

مسیر اصلی سفر و گردشگری در ایران

در ایران هم مانند سایر کشورهای جهان، تعدادی شهرهای مهم وجود دارند که می بایست در برنامه ریزی سفرهای هر گردشگری قرار بگیرند؛ تهران، اصفهان، یزد، شیراز، کاشان و کرمان تنها چند شهر از شهرهای بی همتای کشورمان هستند که اغلب در مسیر سفر گردشگران قرار می گیرند. اما، اگر از آن دسته هستید که از شلوغی و انبوه گردشگران فرار می کنید و قصد کسب تجربه های منحصر بفرد و بیادماندنی را دارید، به آسانی می توانید تغییراتی در مسیرهای گردشگری پرطرفدار ایران ایجاد کرده و نقاط کمتر شناخته شده یا ناشناخته را در برنامه های سفرتان قرار دهید. در بخشهای بعدی سعی داریم پیشنهاداتی را در مورد تغییراتی که می توانید در زیباترین مسیرها برای سفر در ایران در نظر بگیرید، برایتان داشته باشیم.

مسیر اصلی سفر و گردشگری در ایران

قطار درود – اندیمشک

سفر با قطار یکی از خوشایندترین انواع سفر بوده و سفر ریلی در مسیر درود – اندیمشک یکی از خوش منظره ترین و خاطره انگیزترین سفرهای ریلی شما در زندگیتان خواهد بود. قطار درود – اندیمشک در طول شش یا هفت ساعت به آرامی از میان کوه های لرستان می گذرد، از چندین تونل کوچک و زیبا عبور می کند و روستاهای بسیار کوچک با جمعیت های بسیار کم که ساکنان آنها با انگشت هم قابل شمارش هستند را پیش رویتان می گذارد. بخصوص اگر در غرب ایران بسر می برید، تجربه سواری بر این قطار و پیمودن این مورد از بهترین مسیرهای سفر در ایران را از دست ندهید.

قطار درود – اندیمشک

پالنگان و کردستان

استان کردستان در غرب ایران یکی از دیدنی ترین و بکرترین استانهای کشورمان است؛ منطقه رنگارنگی مملو از مناظر زیبا و کوه های سرسبز که نقاط تماشایی متعددی برای ارائه به گردشگران دارد. روستای پالنگان یکی از این نقاط منحصر به فرد است. این روستا به روستای ماسوله در شمال ایران شباهت دارد؛ با این تفاوت که شهرت کمتری داشته و گردشگران کمتری از وجود آن خبر دارند. بنابراین، گشت و گذار در بین خانه های جالب این روستا که پشت بام یکی حیاط خانه دیگری است و کندوکاو در کوه های پرگل اطرافش، کاری بسیار آسان و بی دردسر هست.

این روستا در نزدیکی سنندج واقع شده و می تواند نقطه ای بیادماندنی در مسیر سفر خاطره انگیز شما باشد. ویژگی های استثنایی و مردم خونگرم و صمیمی این روستا، آن را به یکی از زیباترین نقاط ایران و نقطه ای جالب در یکی از مسیرهای گردشگری پرطرفدار ایران تبدیل کرده اند.

پالنگان و کردستان

تبریز و بازار بزرگش

شهر تبریز از مهمترین شهرهای کشورمان ایران است؛ اما معمولا به علت دوری از تهران و اینکه اغلب گردشگران سفر خود را از پایتخت آغاز می کنند، نادیده گرفته می شود. این شهر که در نزدیکی مرزهای ارمنستان و آذربایجان قرار گرفته، دیدنی های بسیار زیادی برای ارائه دارد. تبریز جایگاه بزرگترین بازار سرپوشیده جهان یعنی بازار بزرگ تبریز است؛ بازاری که به علت قدمت و عظمتش در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز جای گرفت. مهمتر از همه اینکه مردمش از گرمترین و صمیمی ترین مردم ایران هستند.

نکته مهم اینکه در سفر به شهر تبریز، بازدید از روستای کندوان که در نزدیکی آن قرار دارد را از دست ندهید. این روستا دارای خانه های غاری شکل بوده و به کاپادوکیه شباهت دارد؛ با این تفاوت که شهرتش بسیار کمتر بوده و گردشگران کمتری در آن وجود دارند که بکر بودنش را تحت تاثیر قرار دهند. نهایتا، باید گفت شهر تبریز بخشی از یکی از زیباترین مسیرها برای سفر در ایران است.

تبریز و بازار بزرگش

قلعه الموت در دره الموت

دره الموت در شمال شرقی شهر قزوین قرار گرفته و بخاطر قلعه الموت شهرت دارد. قلعه الموت یا دژ الموت که در دره ای به همین نام قرار گرفته، مقر حسن صباح در گذشته های دور و یکی از قلعه های تاریخی ایران بشمار می رود. این قلعه تقریبا نابود شده است؛ اما به تدریج در حال بازسازی هست. دره الموت دارای مناظر فوق العاده ای نیز بوده و می تواند برای کسانی که به اردو زدن، تپه نوردی و کوهنوردی علاقمند هستند، مناسب باشد. گردشگران زیادی به بازدید از دره الموت نمی آیند؛ به همین دلیل این دره می تواند به سادگی در فهرست بهترین مسیرهای سفر در ایران قرار گیرد.

قلعه الموت در دره الموت

مشهد

شهر مشهد نیز دقیقا مانند تبریز است؛ یک مقصد گردشگری مهم که از مسیر اصلی سفر و گردشگری در ایران دور افتاده و به همین دلیل گردشگران کمی آن را در برنامه های سفرشان قرار می دهند. هیچ سفری به ایران بدون بازدید از مشهد نمی تواند کامل باشد؛ این شهر زیارتی مقدس ترین شهر ایران محسوب می شود. حرم امام رضا در مشهد اصلی ترین جاذبه آن بوده که در روشنایی آفتاب می درخشد و در هنگام شب بطور کامل روشن می شود. مشهد نیز می تواند در فهرست بهترین مسیرهای سفر در ایران قرار بگیرد.

مشهد

مسابقات سوارکاری گنبد کاووس

به گنبد کاووس و نقطه ای که زمانی در گذشته عالی ترین میدان اسب دوانی در خاورمیانه بشمار می رفت، بروید و به تماشای مسابقات سوارکاری مشغول شوید تا بتوانید جمعیت پرشور و شرکت کنندگان پر انرژی را از نزدیک ببینید. سوارکاران از سرتاسر ایران و حتی کشورهای منطقه به این نقطه می آیند و بلیط شرکت در مسابقات بسیار ارزان است. این مسابقات هر فصل بهار و تابستان به صورت هفتگی برگزار می شوند؛ بنابراین قبل از اینکه برای سفر به گنبد کاووس برنامه ریزی کنید، در مورد اینکه چه زمانی شروع خواهند شد، تحقیق کنید. گردشگران کمی به این منطقه می آیند؛ بنابراین می توانید با خیال راحت آن را بعنوان بخشی از یکی از مسیرهای گردشگری پرطرفدار ایران در نظر بگیرید و مطمئن باشید که تجربه ای منحصر بفرد خواهید داشت.

مسابقات سوارکاری گنبد کاووس

قلعه رودخان

قلعه رودخان در استان گیلان یکی از آن نقاطی است که تقریبا بین گردشگران شناخته شده و فضایی که در پایین کوه آن وجود دارد، کمی به پارک های تفریحی شباهت دارد؛ اما با این حال از آن دسته نقاط خارق العاده ای است که ارزش بازدید و پیمودن راه طولانی به سوی بالای کوه را دارد. این قلعه باستانی که در اعماق جنگل قرار گرفته، به خوبی حفاظت شده است و شرایط خوبی دارد. آب و هوای آن منطقه به لطف آب و هوای بارانی استان گیلان، اغلب اوقات مه آلود بوده و همین باعث می شود فضای این بنای قدیمی کاملا اسرارآمیز باشد.

مسیر رو به قلعه بسیار زیباست و در امتداد آن می توانید گردشگران ایرانی بویژه تهرانی را ببینید که برای تجربه آب و هوای خنک تر و لذت از چشم اندازهای زیبای اطراف قلعه به این نقطه آمده اند. نکته مهم و عالی در مورد قلعه این است که از هر فضای تجاری، فروشندگان و فروشگاه های سوغاتی و صنایع دستی دور بوده و فضایی کاملا اصیل دارد. حتما قبل از اینکه از کوه بالا بروید، خرید کلوچه فومن مشهور را فراموش نکنید. این کلوچه همانطور که می دانید یکی از مشهورترین، خوش طعم ترین و محبوب ترین خوراکی های این منطقه است. قلعه رودخان با ارزش تاریخی خود و فضای فوق العاده ای که دارد، قطعا در فهرست مسیرهای گردشگری پرطرفدار ایران قرار می گیرد.

قلعه رودخان

کلیسای وانک

شهر اصفهان جاذبه های گردشگری مشهور و نقاط دیدنی بسیار زیادی دارد؛ آنقدر که نمی توانید در یک یا دو روز بطور کامل از همگی آنها بازدید کنید؛ اما یکی از جاذبه های این شهر که اغلب نادیده گرفته می شود، کلیسای تاریخی وانک است. برای اینکه شاهد بنایی باشید که کمی با مسجدهای مشهور اصفهان و ایران در تضاد است و اینکه بدانید چگونه سبکهای فرهنگی متفاوت می توانند به زیبایی با یکدیگر ترکیب شوند، توصیه می کنیم به بازدید از این کلیسا بروید.

نمای بیرونی کلیسا آنچنان قابل توجه نیست؛ اما فضای داخلی آن جهانی طلایی و درخشان از کاشی های رنگارنگ ایرانی و نقاشی های زیبای مسیحی است. نقاشی های دیواری این کلیسا در زیر نورپردازی لوسترهای بزرگ کلیسا می درخشند و به سختی می توانید از تحت تاثیر قرار گرفتن خود جلوگیری کنید. کلیسای وانک بدون شک می تواند بخشی از یکی از زیباترین مسیرها برای سفر در ایران باشد.

کلیسای وانک

موزه ها و گالری های هنری تهران

پشت خیابانهای شلوغ و ظاهر بتونی شهر تهران، فضایی هنری وجود دارد که این معایب و بسیاری دیگر از نقاط منفی شهر را جبران می کند. از آنجایی که تهران آزادترین و روشنفکرترین شهر ایران بشمار می رود، بیان هنری بسیار زنده و پرشور است و وقتی در گالری های هنری و بین هنرمندان ایرانی هستید، احساس خواهید کرد که به بازدید از گالری های هنری سوهو Soho در لندن یا ایست ویلج East Village در نیویورک آمده اید. برای مثال، خانه هنرمندان ایران مکانی بسیار جالب و امروزی است؛ با هشت گالری در دو طبقه که همه چیز از مجسمه تا نقاشی و هنر مدرن را به نمایش می گذارد.

موزه هنرهای معاصر تهران نیز در یکی از بناهای مدرن این شهر قرار گرفته و مجموعه ای خارق العاده از آثار هنری را در خود جای داده است. در این موزه بی نظیر که بسیاری از ایرانی ها و حتی مردم شهر تهران از وجود آن آگاهی ندارند، آثار هنرمندان مشهور و شناخته شده ای چون جکسون پولاک Jackson Pollock، ونگوگ Van Gogh و ماتیس Matisse به نمایش در آمده اند. همین ویژگی به تنهایی می تواند موزه و گالری های هنری ایران را به بخشی از مسیرهای گردشگری پرطرفدار ایران تبدیل کند.

موزه ها و گالری های هنری تهران

پرسپولیس و نقش رستم

ویرانه های باستانی پرسپولیس یا تخت جمشید شناخته شده ترین و مشهورترین نقطه کشورمان ایران در نظر جهانیان هستند و قاعدتا ما ایرانی ها نیز به اندازه کافی از آن شناخت داریم؛ اما به دلایل متعدد توصیه می کنیم حتما این مجموعه باستانی را در مسیر سفر خود در ایران در نظر بگیرید. همچنین مجموعه نقش رستم که نسبت به پرسپولیس کمتر شناخته شده است. این مجموعه در نزدیکی تخت جمشید قرار دارد؛ اما در کمال تعجب، گردشگران بسیار کمی به بازدید از آن می روند.

در این مجموعه، چهار آرامگاه از چهارتن از شاهان هخامنشی (داریوش بزرگ، خشایارشاه، اردشیر یکم و داریوش دوم) بوده که بر بالای صخره ای سنگی قرار گرفته و نقش برجسته های متعدد و فوق العاده ای روی دیواره های آنها حک شده اند. حقیقت چگونگی تراشیده شدن این نقش ها دقیقا مانند نقش هایی که در مجموعه پرسپولیس قرار گرفته اند، شگفت انگیز است. پژوهشگران خارجی معتقد هستند که شکل آرامگاه های هخامنشی در نقش رستم، ایده ای کاملا ابتکاری و حاصل نوآوری داریوش بزرگ بوده است، چرا که اولین آرامگاه به دستور وی ساخته شد. پرسپولیس و نقش رستم از باشکوه ترین مجموعه های تاریخی بوده و همین کافیست که آنها را در فهرست بهترین مسیرهای سفر در ایران جای دهیم.

پرسپولیس و نقش رستم

روستای خرانق

روستای خرانق در نزدیکی اردکان واقع شده است. این روستا با اینکه با شهر یزد هم فاصله خیلی زیادی ندارد، اما اغلب در مسیر اصلی گردشگری در ایران قرار نمی گیرد. این روستای متروکه پر آرامش که در گذشته های دور به فراموشی سپرده شده، در یک دره سرسبز قرار دارد و منظره سقف های گلی آن در افق خیره کننده هستند. مجموعه کوچه پس کوچه ها و دالانهایی که در گذشته با دیوارهای خارجی محصور شده بودند، شما را به بخشهای مختلف این روستا می برند و گاهی پله هایی در آنها بچشم می خورند که به پشت بام ها و حتی گاهی به هیچ نقطه خاصی منتهی می شوند.

گشت و گذار در این روستا و گم شدن در کوچه هایش بسیار جالب بوده و به شما این احساس را می دهد که اولین کسی هستید که برای کشف رازهایش در این کوچه ها قدم بر می دارید. پس، بی دلیل نیست که می توانیم آن را در بهترین و ایده آل ترین مسیر برای سفر در ایران جای دهیم.

روستای خرانق

نارین قلعه

قلعه نارین یا نارین قلعه که در گویش محلی با عنوان "نارنج قلعه" نیز خوانده می شود، با حدود 5000 سال قدمت، قدیمی ترین ارگ حکومتی جهان و همچنین بزرگترین بنای خشت و گلی تاریخ بشمار می آید. مطالعات و تحقیقات در مورد این قلعه هنوز کامل نیستند؛ اما گفته می شود این قلعه در مسیر تاریخی جاده ابریشم و استقبال از تاجران مختلف از سرتاسر جهان که از این جاده می گذشته اند، نقش پر اهمیت و اساسی داشته است. این قلعه چندین طبقه دارد، مساحت آن سه هکتار است، چهار برج گرد بلند در آن قرار گرفته اند و دارای اتاقهای متعددی است که بسیاری از آنها هنوز کشف نشده اند.

نارین قلعه روی تپه ای در نزدیکی شهر میبد قرار گرفته و نمونه ای تاثیر گذار از طراحی و معماری در دوره ساسانی بشمار می رود. ظاهر مخروبه و درب و داغان این قلعه باعث شده تا به اندازه کافی مورد توجه قرار نگیرد و با وجود زیبایی و اسراری که درون آن خفته اند، در مسیر سفر گردشگران قرار نداشته باشد. بنابراین، گردشگران کمی از وجود آن آگاهی دارند و به بازدید از آن می روند. همین ویژگی ها، نارین قلعه را به یک نقطه عالی و قابل توجه در بهترین و ایده آل ترین مسیر برای سفر در ایران تبدیل می کنند.

نارین قلعه

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو