شیردهی در دوران کرونا، نکات مهم

منبع: نی نی بان

4

1399/7/20

23:35


ویروس کرونا یک بیماری جدید است و محققان هنوز در حال یادگیری نحوه شیوع آن، شدت بیماری ناشی از آن و اثرات مختلف آن هستند.
اما سوالی که برای بسیاری از خانم های باردار پیش می آید این است که خطرویروس کرونا برای زنان باردار چیست؟ آیا بیماری زنان باردار برای مادران راحت تر است؟ اگر به این بیماری آلوده شوند ، نسبت به سایر افراد بیمارتر خواهند بود؟تکلیف شیردهی بعد از زایمان چه می شود؟زایمان چگونه انجام می شود؟آیا ویروس را به فرزندش در دوران بارداری منتقل می کند؟همه این این سواات در ادامه پاسخ داده می شوند.
زنان باردار برای جلوگیری از ابتلا به عفونت باید همان کارهایی را انجام دهند که عامه مردم انجام می دهند. با انجام این اقدامات می توانید به جلوگیری از انتشار COVID-19 کمک کنید:
سرفه خود را بپوشانید (استفاده از آرنج تکنیک خوبی است).
از تماس با افرادی که مریض هستند خودداری کنید.
دستان خود را اغلب با استفاده از صابون و آب یا ضدعفونی کننده دست تمیز کنید.

ویروس کرونا چه تاثیری در زنان باردار دارد؟
به طور کلی، در صورت ابتلا به کرونا ویروس جدید، به نظر نمی رسد که زنان باردار مانند سایر بزرگسالان به صورت شدید آن را تجربه کنند.هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد زنان باردار به علت شرایطی که دارند ممکن است شدیدتر این بیماری را تجربه کنند.پیش بینی می شود اکثریت زنان باردار فقط علائم سرماخوردگی / آنفولانزا خفیف یا متوسط ​​را تجربه کنند.
علائم شدیدتر مانند ذات الریه در افراد مسن شایع تر است ، کسانی که سیستم ایمنی ضعیف شده یا شرایط طولانی مدت دارند.
اگر علائم شدیدتری داشته باشید یا بهبودی شما به تأخیر بیفتد ، این ممکن است نشانه ای از ابتلا به عفونت قابل توجهی در قفسه سینه باشد که به مراقبت بیشتری نیاز دارد. توصیه ما این است که اگر احساس می کنید علائم شما رو به وخامت است و یا در حال بهبود نیستید ، باید حتما به پزشک مراجعه کنید و برای درمان جدی اقدام کنید.

اگر من مبتلا به ویروس کرونا باشم چه تاثیری روی کودک من خواهد گذاشت؟
از آنجا که این یک ویروس بسیار جدید است و محققان هنوز در حال تحقیق و بررسی در مورد ابعاد مختلف این ویروس هستند . هیچ مدرکی مبنی بر افزایش خطر سقط جنین وجود ندارد.
همچنین هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس در هنگام بارداری یا هنگام تولد به نوزاد شما وجود ندارد. دو مورد گزارش از انتقال عمودی احتمالی گزارش شده است. در هر دو مورد ، هنوز مشخص نیست که آیا انتقال قبل از تولد از مادر به نوزاد بوده یا بعد از آن این انتقال اتفاق افتاده است. گزارش اخیر دیگر چهار زن از چین که مبتلا به عفونت ویروس کرونا بودند ، هیچ مدرک و نشانه ای از انتقال ویروس کرونا به کودکان تازه متولد شده وجود نداشت. نظر کارشناسان این است که بعید است کودک در دوران بارداری ویروس کرونا را از مادر خود دریافت کند. بنابراین بعید به نظر می رسد که اگر ویروس داشته باشید در رشد کودک مشکل ایجاد می کند و هیچکدام در حال حاضر مشاهده نشده است.
برخی از نوزادان متولد شده توسط زنان با علائم بیماری کروناویروس در چین ، زودرس متولد شده اند. هنوز مشخص نیست که آیا کرونا ویروس باعث زایمان زودرس شده است یا عوامل دیگری دخیل بوده اند.

چه کاری می توانم انجام دهم تا خطر ابتلا به ویروس کرونا را در دوران بارداری کاهش دهم؟
مهمترین کاری که باید انجام شود پیروی از توصیه هایی است که مدام می شود. برای زنان باردار ، این موارد شامل موارد زیر است:
شستن منظم دست ها
هنگامی که شما یا هر فردی در خانواده سرفه یا عطسه می کنید ، از ماسک صورت استفاده کنید ، بعد از چند ساعت ماسک را دور بی اندازید و دستان خود را بشویید.
از تماس با شخصی که علائم بیماری ویروس کرونا را نشان می دهد ، خودداری کنید. این علائم شامل درجه حرارت بالا و / یا سرفه مداوم است.
در صورت امکان از استفاده غیر ضروری از وسایل نقلیه عمومی خودداری کنید.
در صورت امکان اگر شاغل هستید برای ماندن در خانه اقدام کنید.
از حضور در اماکن عمومی خودداری کنید ، توجه داشته باشید که رستوران ها ، مراکز تفریحی و مکانهای مشابه در حال حاضر تعطیل هستند زیرا عفونت ها به راحتی در فضاهای بسته که افراد در آن جمع می شوند به راحتی گسترش می یابد.
از تجمع با دوستان و خانواده خودداری کنید. با استفاده از تلفن ، اینترنت و رسانه های اجتماعی در تماس باشید
برای تماس با پزشک عمومی یا سایر خدمات ضروری از خدمات تلفنی یا آنلاین استفاده کنید.

آیا هنوز می توانم به سر کار بروم؟ اگر من در یک نقش عمومی باشم چطور؟
اگر باردار باشید قطعا در این شرایط به شدت اضطراب دارید و طبق توصیه های پزشکی بهترین کار به حداقل رساندن ارتباطات اجتماعی می باشد .این یک اقدام پیشگیرانه ی بسیار جدی می باشد و یکی از تاثیرگذارترین راه های پیشگیری از انتقال ویروس کرونا شناخته شده.
زنان باردار که می توانند در خانه کار کنند باید این کار را انجام دهند. اگر نمی توانید در خانه کار کنید ، اگر در محیط کار نقش مهم و معالی دارید باید روند ارتباطات خود را تغییر دهید . راه کارهای زیادی برای تغییر ارتباط با کارمندان وجود دارد آن ها را بررسی کنید.
توصیه های دقیق تر برای زنان باردار ، از جمله کسانی که نمی توانند در خانه کار کنند منتشر شده. توصیه می شود:
اگر در سه ماهه اول یا دوم خود (باردار کمتر از 28 هفته) باشید ، باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.سعی کنید از راه دور کارها را انجام دهبد اما می تواند به صورت عمومی در سطح جامعه کاری خود فعالیت کنید اما دقت داشته باشید از بقیه ی همکاران خود باید اقدامات پیشگیرنه را جدی تر اجرا کنید.
اگر در سه ماهه سوم بارداری خود (بیش از 28 هفته باردار) هستید ، یا وضعیت بیماری مزمن - مانند بیماری قلبی یا ریه - دارید باید در خانه کار کنید تا از تماس با هرکسی که علائم کروناویروس دارد ، در امان باشید و به میزان قابل توجهی از حضور در محیط کار در موارد غیر ضروری بکاهید.

اگر من یکی از اعضای کادر درمانی باشم و باردار باشم چه کاری باید انجام دهم ؟
اگر در سه ماهه اول یا دوم بارداری خود (کمتر از 28 هفته باردار) هستید و هیچ بیماری مزمنی ندارید ، توصیه می شود از محیط کار خود فاصله بگیرید و در محیط کار حضور نداشته باشید اما می توانید به شرط اقدامات پیشگیرانه ، کار خود را ادامه دهید.
در صورت امکان از مراقبت از بیماران مشکوک به عفونت ویروس کرونا خودداری کنید. اگر این امکان پذیر نیست ، باید از تجهیزات محافظ شخصی (PPE) استفاده کرده و از ارزیابی دقیق ریسک اطمینان حاصل کنید.
برخی از محیط های کاری ، مانند سالن های عملیاتی ، بخش های تنفسی و بخش مراقبت های ویژه ، ریسک بیشتری را برای همه زنان باردار در معرض ابتلا به ویروس دارند و به کلیه کارمندان مراقبت های بهداشتی در این تنظیمات توصیه می شود از PPE مناسب استفاده کنند.

مشاوره برای کارکنان مراقبت های بهداشتی باردار بعد از 28 هفته حاملگی

اگر در سه ماهه سوم خود (بیش از 28 هفته باردار) هستید و یا یک وضعیت بهداشتی اساسی - مانند بیماری قلبی یا ریوی - ندارید ، باید از تماس مستقیم با بیمار خودداری کنید. شما باید در خانه بمانید ، از تماس با هرکسی که علائم بیماری کروناویروس داشته باشد ، خودداری کنید و ارتباط اجتماعی غیرضروری را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

آیا باید در قرارهای پزشکی قبل از تولد شرکت کنم؟
حضور در مراقبتهای قبل از زایمان و پس از زایمان هنگام بارداری و تولد نوزاد ، برای اطمینان از رفاه حال شما و کودک بسیار مهم است.
اگر خوب هستید و علائمی از بیماری ویروس کرونا ندارید، باید به طور عادی در مراقبتهای قبل از زایمان شرکت کنید. اگر علائم عفونت احتمالی کروناویروس دارید ، برای موکول کردن ویزیت های روتین تا پایان دوره ایزوله شدن باید با مامای خود تماس بگیرید.
توصیه های عملی زیر می تواند مفید باشد:
اگر در روزهای آینده سونوگرافی ، آزمایش یا قرار ملاقات با پزشک دارید ، لطفاً برای مشاوره و برنامه با واحد زایمان خود تماس بگیرید. شما هنوز هم نیاز به حضور و مراقبت دارید اما به دلیل شرایط کارمندان ممکن است قرار ملاقات تغییر کند.
برخی قرارها ممکن است از طریق تلفن یا با استفاده از ویدئو کنفرانس انجام شوند ، به شرط اینکه انتظار منطقی وجود داشته باشد که نیازی به مشاهدات یا آزمایشات مادر نباشد.
اگر قرار ملاقات را از دست داده اید و از تیم زایمان خود خبری نشنیده اید ، لطفاً با آنها تماس بگیرید تا قرار ملاقات را دوباره ترتیب دهید.

در دوران بارداری و ویروس کرونا توصیه سفر چیست؟
همه افراد ، از جمله زنان باردار باید از رفتن به سفر در این شرایط خودداری کنند .این یک هشدار جدی است .بهترین راه و موثرترین راه برای قطع زنجیره و پیشگیری از ویروس کرونا ماندن در خانه و کم کردن ارتباطات اجتماعی می باشد.

چه کاری باید انجام دهم اگر فکر می کنم ممکن است دچار ویروس کرونا هستم و یا در معرض آن هستم ؟
دمای بدنتان بالا رفته است .
سرفه های جدید و مداوم دارید .
شما باید 7 روز در خانه بمانید. به داروخانه یا بیمارستان نروید. شما نیازی به تست ویروس کرونا ندارید. در حال حاضر فقط افراد دارای علائم شدید که نیاز به بستری شبانه در بیمارستان دارند ، مورد آزمایش قرار می گیرند.
شما باید با واحد زایمان خود تماس بگیرید تا به آنها اطلاع دهید که علائمی از بیماری ویروس کرونا دارید .

چگونه می توانم برای کرونا ویروس آزمایش کنم؟
روند تشخیص عفونت کورو ویروس به سرعت در حال تغییر است. در حال حاضر فقط افراد دارای علائم شدید که حداقل نیاز به بستری شبانه در بیمارستان دارند ، مورد آزمایش قرار می گیرند.
اگر نیاز به آزمایش داشته باشید ، بدون توجه به اینکه باردار هستید ، به همان روش آزمایش می شود. در حال حاضر ، این آزمایش شامل سواب هایی است که از دهان و بینی شما گرفته می شود.

در صورت مثبت بودن تست کرونا ویروس چه کاری باید انجام دهم؟
اگر تست ویروس کرونای شما مثبت باشد ، باید با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید و آن ها را آگاه کنید. در صورت عدم وجود علائم یا علائم خفیف ، به شما توصیه می شود که در منزل بمانید و بهبود پیدا کنید. اگر علائم شدیدتری دارید ، ممکن است در یک بیمارستان بستری شوید.

اگر از من خواسته شده است که قرنطینه شوم چه کار کنم؟
زنان بارداری که به قرنطینه توصیه شده اند باید در داخل خانه بمانند و از تماس با دیگران به مدت 7 روز خودداری کنند. اگر با سایر افراد زندگی می کنید ، آنها باید حداقل 14 روز در خانه بمانند تا از انتشار عفونت در خارج از خانه جلوگیری کنند.
راهنمایی NHS در مورد قرنطینه در حال حاضر به مردم توصیه می کند:
به مدرسه ، محل کار ، تنظیمات NHS یا مناطق عمومی نروید.
از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنید.
در خانه بمانید و به بازدید کنندگان اجازه ورود ندهید.
با باز کردن یک پنجره ، اتاقها را تهویه کنید.
تا جایی که ممکن است از سایر اعضای خانواده خود جدا شوید و از حوله ها ، ظروف و ظروف مخصوص به خود استفاده کنید و در زمان های مختلف غذا بخورید
از دوستان ، خانواده یا خدمات زایمان برای انجام کارها استفاده کنید ، اما به آنها توصیه کنید وسایل را در بیرون بگذارند.

آیا در صورت قرنطینه بودن خودم هنوز می توانم در قرارهای پزشکی قبل از زایمان شرکت کنم؟
شما باید با ماما یا کلینیک زایمان خود تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که در حال حاضر در قرنطینه هستید.
این احتمال وجود دارد که قرارهای روتین قبل از زایمان تا پایان قرنطینه تان به تأخیر بیفتد. اگر ماما یا پزشک شما توصیه کند که قرار ملاقات شما نمی تواند کنسل شود و نیاز به بررسی جدی داریدقطعا تمهیدات لازم برای ملاقات شما انجام می شود. به عنوان مثال ، ممکن است از شما خواسته شود که در زمان دیگری یا در یک کلینیک دیگری آن ها را ملاقات کنید.

بعد از بهبودی از ویروس کرونا مراقبت های قبل از زایمان من چگونه اداره می شود؟
حداقل دو هفته پس از بهبودی ، یک سونوگرافی ترتیب داده می شود تا وضعیت کودک شما مورد بررسی قرار گیرد.
اگر قبل از زایمان از ویروس کرونا بهبود یافته اید و تست کرونای شما منفی شد ، در مکان و نحوه تولد شما تأثیری ندارد.اما ممکن است تعداد بازدیدکنندگان محدود شود .

اگر در دوران قرنطینه احساس ناخوشایندی دارم یا نگران کودکم هستم چه کاری می توانم انجام دهم؟
اگر درطول قرنطینه نگران کودک خود هستید ، با ماما یا در خارج از ساعات با تیم زایمان خود تماس بگیرید. آنها مشاوره های بیشتری را ارائه می دهند ، از جمله اینکه آیا شما نیاز به حضور در بیمارستان دارید.
در صورت توصیه به حضور در بخش زایشگاه یا بیمارستان ، از خانمهای باردار خواسته می شود با وسایل نقلیه شخصی مسافرت کنند ، یا وسایل حمل و نقل بیمارستان را ترتیب دهند .

آیا ممکن است در صورت داشتن ویروس کرونا مجاری تنفسی کودکم تحت تاثیر قرار بگیرد؟
به عنوان یک روش احتیاطی ، در زمان زایمان زنان مبتلا به ویروس کرونا آن ها را تحتح مراقبت ویژه تری قرار می دهند ، جایی که با استفاده از مانیتور الکترونیکی روی جنین ، می توان نوزاد را تحت کنترل قرار داد و میزان اکسیژن شما به صورت ساعتی قابل کنترل است.
نظارت مداوم روی جنین برای بررسی دقیق جنین و زایمان انجام می شود. از آنجا که نظارت مداوم روی جنین فقط در بخش های خاصی انجام می شود که پزشکان و ماماها در آن حضور دارند توصیه نمی شود که در خانه یا در یک واحد تحت هدایت ماماها زایمان کنید .

آیا در صورت ابتلا به ویروس کرونا ممکن از روی نحوه ی زایمانم اثر بگذارد؟
در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد شما نمی توانید سزارین ایمنی داشته باشید و در صورت شک به ویروس کرونا نحوه ی تولد شما بر اساس روال قبلی انجام می شود.
با این حال ، اگر وضعیت تنفسی شما (تنفس) نشان می دهد که کودک شما باید فوراً به دنیا بیاید ، ممکن است تولد سزارین توصیه شود.
اگر به مشکوک به ویروس کرونا هستید ، توصیه نمی شود که زایمان در آب داشته باشید ، زیرا این ویروس گاهی اوقات در مدفوع یافت می شود. همچنین ممکن است فراهم آوردن تجهیزات حفاظتی کافی در هنگام زایمان در آب برای کارکنان بهداشت و درمان دشوارتر باشد.
هیچ مدرکی وجود ندارد که زنان مبتلا یا مشکوک به ویروس کرونا نمی توانند زایمان اپیدورال داشته باشند.

چه اتفاقی می افتد اگر در دوران قرنطینه زمان زایمان فرا برسد؟
باید برای مشاوره با واحد زایمان خود تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید.
هنگامی که شما و تیم زایمان تصمیم گرفتید که نیاز به حضور در بخش زایمان دارید ، توصیه های کلی در مورد حضور در بیمارستان اعمال می شود
به شما توصیه می شود در صورت امکان از طریق حمل و نقل خصوصی به بیمارستان بیایید.
در حین ورود به زایشگاه حتما ماسک بزنید و تا زمانی که در یک اتاق مجهز و امن مستقر نشده اید ماسک را در نیاورید.

آیا ویروس کرونا را به کودکم منتقل می کنم؟
از آنجا که این ویروس جدید است ، شواهد محدودی در مورد مراقبت از زنان مبتلا به عفونت ویروس کرونا وجود دارد. اندکی از نوزادان پس از تولد به کرونا ویروس مبتلا شده اند اما هنوز مشخص نیست که آیا انتقال قبل از تولد بوده یا زود است. نظر کارشناسان این است که بعید است کودک در دوران بارداری ویروس را از مادرش بگیرد.

آیا کودک من از نظر ویروس کرونا آزمایش می شود؟
بله ، اگر در زمان زایمان مشکوک به ویروس کرونا باشید ، نوزاد شما برای کروناویروس آزمایش می شود.

آیا در صورت داشتن ویروس کرونا می توانم در کنار کودک خود بمانم و تماس پوستی داشته باشم؟
بله ، اگر شما بخواهید این اتفاق خواهد افتاد. مشروط بر اینکه کودک شما سالم باشد و نیازی به مراقبت های ویژه نداشته باشد ، شما بعد از زایمان با هم خواهید ماند.
گزارش هایی از چین وجود دارد که نشان می دهد به زنان مبتلا به ویروس کرونا توصیه شده است که به مدت 14 روز از کودک خود جدا شوند. با این حال ، این ممکن است اثرات منفی بالقوه در تغذیه و پیوند داشته باشد.

آیا در صورت شک به ویروس کرونا می توانم کودک خود را شیر دهم؟
بله. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ویروس می تواند در شیر مادر وجود داشته باشد و به کودک منتقل شود
خطر اصلی شیردهی ارتباط نزدیک شما و نوزاد است ، زیرا ممکن است قطرات هوای عفونی را به کودک خود منتقل کنید که منجر به عفونت نوزاد پس از تولد می شود.
اگر تصمیم به شیر دادن به نوزاد خود دارید ، اقدامات احتیاطی زیر توصیه می شود:
دست های خود را قبل از تماس با کودک ، پمپ سینه یا بطری های خود بشویید.
سعی کنید هنگام تغذیه در سینه از سرفه یا عطسه بر روی کودک خودداری کنید.
در هنگام شیردهی ماکس صورت بزنید.
توصیه های مربوط به تمیز کردن پمپ بعد از هر بار استفاده را حتما انجام دهید.
در نظر بگیرید از کسی که سالم است می توانید بخواهید شیر خشک یا شیر دوشیده شده را به کودکتان بدهد.
دستان خود را قبل از هربار شیردهی بشویید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو