شبکه ان بی سی نیوز به نقل از مقامات ارشد دولت آمریکا می‌نویسد، ترامپ اعضای تیم امنیت ملی خود را تحت فشار قرار داده تا ابتکارات خاصی از جمله خروج نیروهای آمریکایی در افغانستان را در سخنرانی سیاست خارجی خود بگنجاند.

در حالیکه دولت ترامپ برنامه‌های خود را برای کاهش حضور نیروهای ایالات متحده در افغانستان به چهار هزار و ۵۰۰ سرباز تا ماه نوامبر (آبان) اعلام کرده اما مقامات نظامی می‌گویند که تصمیم به کاهش سه هزار نیرو یا تعداد کمتر تا اوایل سال ۲۰۲۱ قبلاً گرفته شده است.

به گفته مقامات آمریکایی، ترامپ با مشاوران خود در مورد ایده استفاده از کاهش بیشتر نیروهای نظامی در این سخنرانی گفت‌وگو کرده است.

براساس گزارش شبکه ان بی سی نیوز، سخنرانی ترامپ در کاخ سفید به سیاست چین، مذاکرات دولت با روسیه در مورد یک توافق نامه جدید تسلیحات هسته‌ای و استراتژی اصلی او برای رقابت ایالات متحده با سایر قدرت‌های جهانی متمرکز شده است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین به تشریح تلاش‌های خود در خاورمیانه به ویژه موفقیت دولت در تسهیل عادی سازی روابط میان اسرائیل و برخی همسایگان عرب آن می‌پردازد.

ترامپ در سخنرانی سیاست خارجی قرار است ضمن اشاره به بازگرداندن نیروهای آمریکایی از مناطق جنگی و کارزار شکست داعش، خود را به عنوان اولین رییس جمهوری آمریکا در یک دهه گذشته معرفی کند که نیروهای کشور را درگیر جنگ جدید نکرده است.

به گفته مقامات دولت آمریکا، در مورد زمان و مکان برگزاری این سخنرانی هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.