روز جهانی عصای سفید؛ روزی برای عاشقانه نگرستین در چشمانی معلول

منبع: همگردی

2

1399/7/24

10:01


چشم عضوی مهم در بدن بوده که بیش از عضوهای دیگر به مراقبت نیازمند هست، چون بواسطه این عضو، ما جهان اطراف را می شناسیم و با آن ارتباط برقرار می کنیم. حال، بیایید لحظه ای چشمان خود را ببندیم و به چاله ای تاریک و عمیق فرو برویم. چه حسی دارید؟! حتی، فکر به این لحظه هم مرگ را برای ما تداعی می کند. حال، خود را جای کسی بگذارید که هر روز، خود را در تاریکی مطلق می بیند. با این حال، زندگی را با کمک دستان و حواس دیگر می گذراند و امید دارد. ما باید امید به زندگی را از او بیاموزیم. او با اینکه معلول هست، ولی عاشقانه زندگی را دوست دارد و برای رسیدن به اهداف خود مردانه تلاش می کند. 15 اکتبر، روز جهانی عصای سفید نامگذاری شده است. با ما در این مقاله جذاب و خواندنی همراه شوید تا بدانید روز عصای سفید چه روزی است و پی به سختی های زندگی آنان ببرید.

روز عصای سفید

تاریخچه

کاربرد عصا به عنوان وسیله ای اساسی چه برای نابینایان و چه برای افراد مسنی که در گذر زمان و با بالا رفتن سن توان حرکت خویش را از دست داده و با کمک این وسیله پاهای ناتوان خود را بر سنگفرش خیابانها می کشند، از قرنها پیش متداول بود، ولی استفاده از عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نمادی برای نابینایان، به بعد از جنگ جهانی اول باز می گردد. در سال 1921 میلادی عکاسی به نام جیمز بیگز که در اثر سانحه بینایی خود را از دست داد، برای حفظ جان خود در برابر رانندگان بی ملاحظه وسایل نقلیه، ابتکار استفاده از عصای سفید را از آن خود کرد تا به راحتی برای همگان قابل دیدن باشد.

پس از آن، دو محقق آمریکایی به نام دکتر ناول پری (ریاضیدان) و دکتر جاکوپس تن بروک (حقوقدان) توانستند قانونی را در 15 اکتبر به عنوان قانون روز عصای سفید به تصویب برسانند و این روز را به عنوان روز جهانی نابینایان نامگذاری کنند. در این قانون، تمامی حقوق اجتماعی فرد مشخص شد. نابینایان حق بهره مندی از کلیه امکانات معمول در جامعه را دارند. آنان حق دارند از پیاده روها، خیابانها، بزرگراه ها و وسایل حمل و نقل عمومی مانند هواپیما، قطار، اتوبوس، خودرو، کشتی، هتل، مکان های عمومی و مراکز تفریحی و مذهبی بهره برداری کنند. رانندگان وسایل نقلیه نیز موظف به مراعات کامل نابینایانی بوده که با عصای سفید در خیابانها رفت و آمد می کنند.

براساس مقاله روز عصای سفید چه روزی است باید بدانید که دولت موظف است آنان را به مشارکت در کارهای دولتی تشویق کند تا آنان نیز همراه و همگام با جامعه پیش بروند و از خستگی و کسالت رهایی یابند. به جهت بهره مندی از حقوق ابتدایی، این افراد باید سواد داشته باشند که به این منظور، خط بریل ابداع شده تا کمک حال آنها باشد. خط بریل، خطی است که در قرن نوزدهم میلادی برای سهولت کار افراد نابینا و کم بینا در امر تحصیل توسط لویی بریل فرانسوی ابداع گردید.

عصای سفید و خط بریل

دیدی تازه به عصای سفید

شیوه نگرش مردم به مفهوم نابینایی و روز جهانی عصای سفید، می تواند در سرنوشت افراد نابینا و حالات روحی و روانی این قشر از جامعه تأثیرات متفاوتی داشته باشد. برای تعامل با نابینایان باید به موارد زیر توجه کنیم از جمله اینکه، واقع بین باشیم و به آنها بفهمانیم که با دیگران تفاوتی ندارند؛ آنها را با نام صدا بزنیم و وقتی به آنها نزدیک می شویم، به نحوی آنها را از حضور خود آگاه کنیم و اگر احتمال می دهیم ما را نشناسند، بهتر است خود را دقیق معرفی کرده و از کمک بی جهت که به استقلال آنها لطمه می زند، پرهیز کنیم. ﻣﺴﺌﻮﻻن دوﻟﺘﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ آنان به ﻧﺤﻮی ﺷﺎﯾﺴﺘﻪ ارج ﻧﻬﻨﺪ و از ﻣﺮدم ﺑﺨﻮاﻫﻨﺪ ﮐﻪ رﻓﺘﺎر ﻣﻌﻘﻮﻻﻧﻪ ای ﺑﺎ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ.

دیدی تازه به عصای سفید

کلام پایانی

نابینایی، اختلالی است که طی آن بیمار قدرت بینایی ندارد و علت آن عوامل فیزیولوژیکی یا عصبی هست. در حال حاضر، 35 میلیون نابینا در جهان زندگی می کنند که 90 درصد آنها در کشورهای در حال توسعه و بیشتر در آسیا هستند. در تاریخ 6 ژانویه 2013، محققین بریتانیایی موفق به معالجه موشهای نابینا شدند. آنها این عمل را با تزریق سلولهای حساس به نور انجام دادند. امروزه، آزمایشات بیشتری در جای جای این کره خاکی در حال انجام بوده تا سعی شود تا بینایی به دیدگان این افراد بازگردد و همگی در کنار هم جهانی پاک و سالم داشته باشیم. به امید روزی که دیر نیست.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو