داستان «پادرا پلاس» چیست؟ جولان پلاس ها در خودروسازی ایران

داستان «پادرا پلاس» چیست؟ جولان پلاس ها در خودروسازی ایران


منبع: روزیاتو

5

1399/7/24

10:28


پادرا پلاس نام جدید ترین محصول شرکت زامیاد-سایپا است که قرار است نیمه دوم سال کرونایی ۹۹ روانه بازار شود. زامیاد در گزارش افشاسازی خود در کدال اعلام کرد که قصد تولید ۱۰۰۰ دستگاه از این خودرو دارد. قیمت پادرا پلاس ، مشخصات فنی پادرا پلاس و زمان پیش خرید پادرا پلاس همه سوالاتی است که زامیاد و سایپا در ماه های اخیر از طریق درگاه های خود اطلاع رسانی کرده اند. به نظر می رسد در صنعت خودروسازی ایران در اخرین سال قرن چهاردهم شمسی، شاهد جولان «پلاس» ها هستیم.

صنعت خودروسازی ایران یکی از ضعیف ترین صنایع پس از انقلاب بوده است. اکثر محصولات شرکت های داخلی مورد رضایت مشتریان نبوده و کمبود قطعات در کنار تعیین قیمت دستوری، گزارش های مالی شرکت های خودروساز در بورس را با زیان انباشته سنگین مواجه کرده است. نابسامانی در تولید خودرو، عرضه و مدیریت تقاضا از جمله مسائلی است که سبب شده تا خودرو در اقتصاد ایران سال ۱۳۹۹ به یک کالای لوکس و غیر قابل دسترس برای عموم ملت ایران تبدیل شود.

طبق اعلام گروه خودروسازی سایپا و زامیاد در شهریور ۹۹، خودرو پادرا پلاس جدید ترین محصول تجاری این شرکت های خودروساز است که قرار است سالانه ۱۰۰۰ دستگاه از این خودرو روانه بازار شود. کامیونت پادرا پلاس با تمرکز روی استانداردهای داخلی تولید می شود که گفته شده به سلیقه مخاطبان و مشتریان نیز در طراحی آن توجه شده است.

کامیونت پادرا پلاس با ۷۰ درصد قطعات داخلی ساخته شده و حداقل ارزبری دارد. استاندارد آلایندگی پادرا پلاس یورو ۴، سیستم ترمز پادرا پلاس نیز ABS و EBD است و ظرفیت حمل بار پادرا پلاس نیز ۲۱۰۰ کیلوگرم است. سیستم فرمان پادرا پلاس ، هیدرولیک بوده و سیستم تهویه و شیشه و آینه برقی دارد. ارگونومی بهتر صندلی در پادرا پلاس رعایت شده است. قرار است پادرا پلاس دو کابین نیز تا اسفند ۹۹ طراحی و تولید شود.

پادرا پلاس در واقع پیکاپ جدید زامیاد است که با همکاری سایپا بزودی روانه بازار می شود. برای نخستین بار در خلال برگزاری نمایشگاه خودرو تهران در سال ۱۳۹۷، زامیاد از پیکاپ پادرا پلاس رونمایی کرد که قرار بود جایگزین وانت نیسان آبی رنگ این شرکت شود.

به نظر می رسد شرکت زامیاد برای آن که از موج نوین پلاس سازی در شرکت های ایران خودرو و سایپا عقب نماند، محصول تازه ای روانه بازار کرده به نام پادرا پلاس تا در سال جهش تولید، خلاقیت طراحی و تولید خود را به نمایش بگذارد. موضوعی که البته با انتقاد فعالان صنعت خودرو مواجه شده است. از سال نود و شش پادرا پلاس وارد خط تولید زامیاد شد.

پادرا پلاس

گزارش شفاف سازی و افشا الف شرکت زامیاد در ۳۰ شهریور ماه سال ۱۳۹۹ درباره تولید ۱۰۰۰ دستگاه خودرو پادرا پلاس که در کدال منتشر گردید

استانداردهای جدید ۸۵ گانه در خط تولید وانت نیسان سبب شده بود که زامیاد نگران از دست دادن خط تولید نیسان باشد. بنابراین به سمت تولید پادرا پلاس رفت تا جایگزین نیسان نوستالژیکش باشد که سفیر آلمان هم در زمان خداحافظی وترک ایران، با آن عکس گرفته بود.

عرضه پادرا پلاس اکنون در نیمه دوم سال ۹۹ خواهد بود. نیمه بسیار مهم برای اقتصاد و سیاست ایران که شاهد افت بورس و روند صعودی دلار آمریکا و مشخص شدن رئیس جمهور بعدی آمریکا هستیم. پادرا پلاس را بعضی از منتقدان خودروسازیی، ساخت زامیاد نمی دانند. بلکه وانت چینی لیون بوده که با تغییرات فنی در بازار ایران عرضه شده و سازنده اصلی پادرا را باید شریک جدید زامیاد یعنی شرکت FODAY دانست.

قرار بود این شرکت نیز شاسی بلندی به نام فودای لندفورت را هم به کشور وارد کند. بنابراین جای تعجب نیست که پادرا پلاس همان فودای لیون است که در چین به عنوان F16 معروف است. مهم ترین ویژگی های پادرا پلاس علاوه بر مواردی که در بالا گفتیم، صندلی سه حالته راننده و دستگیره آسان بازشو و قابلیت نصب مانیتور و مه شکن جلو و عقب و ترمز دیسکی جلو و ترمز کاسه ای عقب است.

پادرا پلاس

تصویر داخل کابین پادرا پلاس زامیاد

تصویری از کامیونت یا وانت زامیاد پادرا پلاس

نکته دیگری که علاقمندان به خودرو های داخلی و سهامداران این شرکت باید بدانند آن است که در پادرا پلاس از پیشرانه سابق وانت پادرا استفاده می شود که حجم ۲.۴ لیتر دارد و ۹۵ اسب بخار.

بعضی ها پادرا پلاس را نیسان آبی فیس لیفت زامیاد می نامند که به هر حال تولید آن سبب افزایش فروش و سودآوری این شرکت خودروساز ایران می شود. پلاس ها همچنان در صنعت خودروسازی ایران می تازد.

دنا پلاس از جمله محصولات ایران خودرو است که پیش فروش آن و ۷ محصول دیگر ایران خودرو با تحویل زودهنگام از ۲۰ مهر ۹۹ آغاز کرد. دنا پلاس دو سال پس از عرضه دنا یعنی در سال ۱۳۹۵ با سرمایه گذاری ۵۵ میلیارد تومانی تولید شد.

شرکت سایپا با تولید سایپا کوپیک پلاس بر روی پلتفرم X200 که حجم موتور ۱۵۰۳ سی سی و ۴ سیلندر داشت وارد رقابت پلاس ها با خودروسازی ها شد.

تابلو معاملاتی نماد خزامیا در بورس ایران که در مهر ۹۹ به قیمت ۱۶۰۰ تومان رسید. تولید پادرا پلاس روی این سهم تاثیر مستقیم داشته و برای سودآوری سهم خساپا نیز ایضا.

شرکت زامیاد با نماد خزامیا، شرکت ایران خودرو با نماد خوردو و شرکت سایپا با نماد خساپا از جمله شرکت های خودروسازی فعال در بورس ایران هستند که گزینه های جذابی برای سهامداری بلند مدت سهامداران محسوب می شوند. با عرضه خودرو در بورس کالا سبب افزایش فروش و شفاف شدن قیمت محصولات خودروسازی در بازار داخل و کاهش نفوذ سفته بازان در بازار عرضه و تقاضا می شود و سود خوبی نصیب سهم «کالا» خواهد شد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو