ممنوعیت سفر در تعطیلات مشابه ممنوعیت صعود به دماوند نباشد

منبع: همگردی

3

1399/7/24

11:19


ایسنا/ براساس سخنان عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی، امیدواریم ممنوعیت سفر در تعطیلات مشابه ممنوعیت صعود به دماوند نباشد.

قضیه چیست؟

وزیر بهداشت 23 مهر از ابلاغ دستور رئیس جمهور درباره ممنوعیت تردد از/ به پنج کلانشهر تهران، کرج، اصفهان، مشهد و ارومیه به مدت سه روز خبر داد که البته این محدودیت تنها شامل سفرهای جاده ای می شود. سخنگوی وزارت بهداشت نیز بدون اشاره ای به جزئیات چگونگی اعمال این محدودیت گفت که ممنوعیت هر نوع سفر از مبدا و یا به مقصد این شهرها از ساعت 24 23 مهرماه تا ساعت 12 ظهر روز یکشنبه 27 مهر برقرار خواهد بود. معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در نامه ای به معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در رابطه با چگونگی اعمال محدودیت های رفت و آمد در این پنج شهر پیشنهادهایی داد؛ از جمله اینکه «کنترل تردد خودروهای شخصی در شهرهای تهران، کرج، ارومیه، مشهد و اصفهان به صورتی انجام شود که ممانعت از ورود و خروج از طریق پلاک خودرو و یا کارت ملی اعمال شود و رفت و آمد پلاک های بومی اتومبیل شخصی بین استانی البرز و تهران آزاد باشد. این پیشنهاد شامل هواپیما، قطار، اتوبوس و وسایل حمل و نقل عمومی و اورژانس و امدادی و نیز کامیون های حمل و نقل مواد غذایی، لبنی و سوخت نیست.»

این تصمیم هرچند با استقبال برخی دست اندرکاران و فعالان گردشگری مواجه شد، واکنشهای متفاوتی را نیز در پی داشت. سهند عقدایی، طراح و مجری تورهای طبیعت گردی و کوهنوردی و مدیر اکوکمپ کوهستانی دماوند درباره محدودیت در نظر گرفته شده برای تعطیلات پیش رو گفت: به تجربه، باور چندانی نسبت به اجرای درست این دستور ندارم، مشابه این اتفاق را در کوه دماوند شاهد بودیم. تابستان گذشته صعود به این کوه را ممنوع کردند، اما نه تنها چنین اتفاقی نیافتاد که بیشتر شاهد رفتارهای ایذایی بودیم. مثلا از صبح تا ظهر یک نفر می ایستاد و از 10 ماشین هشت ماشین را برمی گرداند، از ظهر تا عصر راه باز می شد و عصر دوباره ورود اتومبیل ها را محدود می کردند.

او افزود: تمام مدتی که قرار بود صعود به دماوند ممنوع باشد فقط رفتارهای آزاردهنده ای را از طرف مراجعی که ممانعت ایجاد می کردند، شاهد بودیم که بیشتر مردم را بی برنامه کرده بود. خبرهای متناقض از ممنوعیت و آزاد بودن صعود دماوند نیز به آن بی برنامگی ها دامن زد.

او همچنین بیان کرد: وقتی خبر ممنوعیت تردد بین شهری را اعلام می کنند، سوال ها و ابهام های زیادی مطرح می شود؛ آیا این محدودیت شامل افرادی می شود که در شهر دیگری مامور و یا مشغول کار بودند و حالا قصد برگشت دارند؟ برای اشخاصی که با وسیله نقلیه عمومی تردد می کنند چه فکری شده است؟ چه میزانی وجود دارد که تشخیص دهند مردم قصد سفر دارند یا برای ماموریت کاری از شهر خارج می شوند؟ چه میزان و مقیاسی برای جداسازی مردم دارند؟

عقدایی گفت: این وضعیت فقط مربوط به کرونا نمی شود، اتفاقات مشابه این زیاد رخ می دهد، مثلا اجرای تور در منطقه ای را به بهانه مشاهده رفتارهای منکراتی ممنوع می کنند، مامور نیروی انتظامی یا افراد محلی وابسته به ارگانهای مختلف مستقر می شوند و ممانعت ایجاد می کنند، وقتی سوال می کنیم چه میزان و مقیاسی برای کنترل منطقه تعیین شده، پاسخ مشخصی ندارند بدهند، در نتیجه شاهد رفتارهای سلیقه ای هستیم. در آن مواقع هم هیچگونه برنامه ریزی را نمی بینیم، بیشتر رفتارها حالت ایذایی دارند و ذهن مردم را خسته می کنند.

ممنوعیت سفر در تعطیلات مشابه ممنوعیت صعود به دماوند نباشد

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو