مذاکرات روسیه با آمریکا درباره قره‌باغ

منبع: برترین ها

3

1399/7/24

12:06


معاون وزیر خارجه روسیه گفت: با توجه به روند اوضاع امکان تماس‌های مستقیم با مقامات آمریکایی درباره مناقشه قره باغ، حتی قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وجود دارد ولی توافق بر سر پیمان استارت-۳ تا آن تاریخ منتفی است.

 خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»: "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با این خبرگزاری اعلام کرد که طرف روسی امکان مذاکرات چهره به چهره با مقامات ایالات متحده در خصوص وضعیت پیرامون مناقشه قره باغ کوهستانی را بعید نمی‌داند.

ریابکوف گفت: «تماس‌ها با مقامات واشنگتن درباره اوضاع قره باغ کوهستانی ادامه خواهد یافت و من امکان دیدار "رو در رو" و مستقیم را با توجه به روند آتی اوضاع منطقه را کاملاً ممکن می‌دانم و این مذاکرات حتی ممکن است قبل از انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده، صورت بگیرد.»

وی فاش نکرد که چنین گفت‌وگوی مستقیمی در چه سطحی برگزار خواهد شد.

ریابکوف همچنین این مسئله را مورد انتقاد قرار داد که در تفسیر اخیر وزارت امور خارجه آمریکا درباره اوضاع قره باغ، هیچ گونه اشاره‌ای به روسیه و نقش این کشور در دستیابی به توافق بین طرفین درگیری نشده است.

این دیپلمات عالی رتبه گفت: «ما این موضوع را به عنوان یک واقعیت را مورد توجه قرار داده و آن را متذکر می‌شویم، البته این برخورد، بطور کلی در گفت‌وگوهای ما با آمریکایی‌ها تداخلی نخواهد داشت.»

سرگئی ریابکوف همچنین تأکید کرد که انعقاد توافق نامه مربوط به تمدید پیمان ادامه کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی(استارت3-) قبل از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا (سوم نوامبر/13 آبان ماه) انتظار نمی‌رود. وی به این خبرگزاری گفت: «من دلیلی نمی بینم که انتظار داشته باشم تا قبل از این تاریخ توافقی در این زمینه صورت بگیرد و این احتمال منتفی است.»

پیش از این، روز چهارشنبه "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای گفت که مسکو هیچ چشم اندازی برای تمدید پیمان استارت-3 نمی‌بیند. وی در عین حال، یادآور شد: «طرف روسی هرگز نخواهد گفت "درها را ببندید و ما به تمامی تماس‌ها پایان خواهیم داد"، خیر، ما همواره آماده ادامه مذاکرات در این باره هستیم.»

پیش از این، "مارشال بیلینگزلی" نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور کنترل تسلیحات، گفته بود که ایالات متحده آمادگی دارد پیمان ادامه کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی را با روسیه تمدید کند، مشروط بر اینکه میزان زرادخانه‌های هسته‌ای هر دو کشور به طور موقت منجمد بماند. به گفته وی ، واشنگتن ممکن است حتی قبل از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توافق نامه جدید را منعقد کند، اگر مسکو اراده سیاسی خود نشان دهد و همین کار را انجام دهد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو