دورکاری کارمندان راه‌کاری طلایی

4

1399/7/24

12:38


دورکاری کارمندان راه‌کاری طلایی

سلامت نیوز:با وجود اینکه تردد بین شهرها ممنوع شد اما هنوز خطر ازدحام جمعیت در شهرهایی که تردد بین آنها ممنوع شده است وجود دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، بالاخره انتظارات برای یک تصمیم مهم به پایان رسید و صبح روز گذشته با اعلام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور محدود تردد در ورودی و خروجی‌ شهر‌ها اعلام شد، تصمیمی که باید خیلی قبل تر برای شهرهای قرمز گرفته می‎شد؛ حالا با توجه به بحرانی شدن شرایط در شهرهای قرمز تصمیم بر این شد تا جلوی مسافرت‌ها گرفته شدود، موضوعی که بسیاری از متخصصین سلامت نسبت به آن و خطراتش هشدار داده بودند.


اعمال محدودیت جدید در شهرها
با توجه به تصمیمات اعمال شده قرار شد جلوی مسافرت‌های بی رویه به مدت سه روز گرفته شود، کیانوش جهانپور در گفتگویی با اشاره به روند افزایشی ابتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در کشور و لزوم اتخاذ تدابیر لازم و اعمال محدودیت در رفت و آمد و سفر بویژه با توجه به تعطیلات پیش رو، گفت: بر همین اساس وزارت بهداشت برای حداقل سه روز تعطیلات پیش رو، درخواست محدودیت تردد به از پنج شهر که شیوع کرونا در آن نسبتا بالاست را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارایه کرده که موضوع جهت اجرا به کمیته امنیتی اجتماعی و دستگاه‌های مسوول ابلاغ شده است.


وی گفت: هرچند که در حال حاضر تمام تعداد استانها و شهرستانهای در شرایط قرمز کرونا، افزایش یافته است و کل کشور قرمز تلقی می شود، اما برای تعطیلات پیش رو محدودیت رفت و آمد در کلان شهر تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه پیشنهاد شده است.


جهانپور تاکید کرد: قاعدتا هر نوع تصمیمی در این حوزه، جهت اجرا باید به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا برسد که با توجه به موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا و ابلاغ آن، این مقررات منع رفت و آمد و محدودیت تردد و سفر بویژه برای سه روز تعطیل پیش رو اعمال خواهد شد.
وی گفت: این محدودیتها از ساعت ۲۴ روز چهارشنبه قطعا باید اعمال شود و تا ظهر روز یکشنبه بعد از تعطیلات ادامه خواهد داشت.


دورکاری کارمندان راه‌کاری طلایی
یکی از دلایل شبوع و گسترگی ویروس کرونا در کشور عدم دورکاری کارمندان است، برای مثال در شهر تهران دو سوم رفت و آمدها در سطح شهر به کارمندان اختصاص دارد، موضوعی که با دورکاری کارمندان رخ می دهد، موضوعی که باید ستاد ملی مقابله با کرونا در دستور کار خود قرار دهد، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا شهر تهران با اشاره به امکان استفاده بهینه از ظرفیت های دورکاری کارکنان افزود: کاهش تولید سفر در تهران و توسعه فرهنگ دولت الکترونیک از جمله مزایایی این کار است.


وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به افزایش بیماری کرونا در روزهای اخیر آیا مجددا برخی محدودیت ها از جمله دورکاری کارکنان باید در تهران اعمال شود؟ اظهار داشت: به نظر می رسد در تهران مجددا نیازمند اتخاذ دورکاری کارکنان هستیم.


زالی خاطرنشان کرد: شرایط سخت کرونایی موجب می شود در تحقق کامل دولت الکترونیک بیشتر از گذشته فعال باشیم. در شرایط بحرانی و خطیر فعلی با گسترش خدمات دیجیتالی الکتروتیک می توان میزان مراجعات مردم را به دستگاه ها به حداقل کاهش داد و این موضوع می تواند به عنوان شاخص بسیار مهم در مدیریت اداری در دوران کرونا مورد توجه قرار گیرد.


فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: با استفاده از دورکاری در دستگاه های مختلف و بخصوص با توسعه دولت الکترونیک، می توان میزان مراجعه مردم را به دستگاه ها را به حداقل رساند.


همچنین در استانداری نیز نظر به دورکاری کارمندان است؛ غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران با اشاره به ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دستگاه‌های اجرایی استان تهران اظهار کرد: کارکنان شاغل در دستگاه‌های اجرایی مکلف به اجرای صحیح و دقیق پروتکل های بهداشتی در محیط اداری، رعایت بهداشت فردی، خود مراقبتی، خوداظهاری از ابتلاء، استفاده اجباری از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی هستند.


عدم رعایت یک تخلف است
وی با اشاره به این‌که ارائه خدمت صرفاً به مراجعه‌کنندگانی که از ماسک استفاده می‌کنند ارائه می‌شود، عنوان کرد: عدم رعایت موارد فوق توسط کارکنان تخلفات اداری محسوب شده و برابر بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی کشور و تأکیدات مکرر ستاد ملی مبارزه با کرونا با خاطیان مستقیماً از سوی مدیران دستگاه اعمال مجازات از اخطار کتبی تا انفصال موقت را شامل می‌شود.


معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران افزود: مدیران و مقامات مسئول دستگاه‌های اجرایی نیز مکلف هستند نسبت به ضدعفونی محیط اداری، تمهیدات لازم در حوزه تب سنجی روزانه کلیه کارکنان و مراجعان و ممانعت از حضور افراد بدون ماسک و مشکوک به بیماری در محیط کار اقدام کنند.


کلام آخر
به نظر می‌رسد محدود کردن رفت و آمد‌ها تنها چاره کار برای مقابله با کرونا نیست و باید محدودیت های بیشتری در این زمینه اعمال شود، برای مثال با محدود کردن سفرها قطعا شاهد شلوغی در سطح شهر خواهیم بود، موضوعی که دردی از یکه تازی کرونا در کشور دوا نمی‌کند و باید توجه داشت که با تعطیلی پارک‌ها و اماکن شلوغ می‌توان به این موضوع غلبه کرد.


مطالب مشابه


تصویری


ویدئو