فروش کالاهای تاریخ گذشته به بهانه تحریم‌ها

4

1399/7/24

12:38


فروش کالاهای تاریخ گذشته به بهانه تحریم‌ها

سلامت نیوز: بالا رفتن نرخ دلار موجب شده تا قیمت برخی محصولات خارجی نسبت به چند ماه گذشته به شکل عجیبی افزایش پیدا کند؛ به طوری‌که برخی محصولات همچون خمیردندان‌ها و مسواک‌های خارجی کمیاب شده‌اند و گزارش‌های میدانی نشان‌دهنده آن است که قیمت برخی از آنها از ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان، افزایش یافته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،از سویی علی شریعتی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، درباره چرایی کمبود خمیردندان‌ها گفته است، «حدود یک سالی می‌شود که ثبت سفارش خمیردندان بسته است. به همین دلیل ممکن است تعدادی از خمیردندان‌های موجود در بازار تاریخ مصرف گذشته باشند و بعضی به شکل قاچاق تامین و فروخته می‌شوند» مورد مهم دیگری باید به آن اشاره کرد، گران شدن و فروش لوازم آرایشی مصرف گذشته است که برخی فروشندگان تحریم‌ها را بهانه‌ای برای سودجویی‌های از این دست می‌دانند.

تاثير گران شدن نرخ دلار بر برخي کالاها هر روز بيش از گذشته نمايان مي‌شود و اين در حالي است که افزايش قيمت کالاهاي خارجي به مراتب بيش از محصولات داخلي است. گرچه به عقيده کارشناسان، اين مساله موقتي است و انتظار مي‌رود از چند ماه آينده شاهد گراني افسارگسيخته کالاهاي اساسي داخلي باشيم.

بر اساس يک گزارش ميداني، برخي فروشندگان کالاهاي خارجي همچون لوازم صوتي و تصويري و موبايل، قيمت محصولات را اعلام نمي‌کنند و تعدادي ديگر علاوه بر گراني بي حد و حصر ارز، نبود کالا در بازار را عامل اصلي افزايش نرخ‌ها مي‌دانند. نکته جالب آن است که دامنه گراني‌هاي قابل توجه در برخي محصولات کوچک مصرفي از قبيل خميردندان‌ها، مسواک و لوازم آرايشي خارجي هم کشيده است و اقلام مذکور در يک ماه گذشته نرخ‌هاي عجيبي را متوجه خود ساخته است.


خميردندان‌هاي خارجي 500 هزار توماني
در چند روز گذشته خبري مبني بر فروش برخي خميردندان‌هاي خارجي از 300 هزار تومان تا 500 هزار تومان منتشر شد. اين در حالي است که مشاهده‌ها حاکي از آن است که مسواک و خميردندان‌هاي مذکور در فروشگا‌ه‌ها و داروخانه‌ها کمياب شده و قيمت آنها هم متاثر از گران شدن نرخ دلار، به شکل عجيبي افزايش يافته است.

از سوي ديگر علي شريعتي، عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني ايران، درباره چرايي کمبود خميردندان‌ها اظهار کرد: حدود يک سالي مي‌شود که ثبت سفارش خميردندان بسته است. به همين دليل ممکن است تعدادي از خميردندان‌هاي موجود در بازار تاريخ مصرف گذشته باشند.

تعدادي از خميردندان‌ها در بازار يا تاريخ انقضا گذشته هستند يا بعضي به شکل قاچاق تامين و فروخته مي‌شوند. بر اساس گزارش تجارت‌نيوز، او با اعلام اينکه، هزينه خميردندان‌هاي خارجي با نرخ دلار است، افزود: يک خميردندان خوب بين شش تا 10 دلار هزينه دارد. بنابراين اگر هزينه حمل و نقل و سود خرده‌فروشي را در نظر بگيريم قيمت يک خميردندان حدود نيم ميليون تومان يعني 500 هزار تومان آب مي‌خورد. او اضافه کرد: برخي خميردندان‌ها نيز تحت ليسانس هستند که با شرکت‌هاي داخلي در کشور توليد مي‌شود.

در بازار ديگر کالايي به نام خميردندان خارجي نداريم. در عين حال اما بختيار علم‌بيگي، رئيس هيات‌مديره انجمن صنايع شوينده، بهداشتي و آرايشي ايران، درباره علت گراني خميردندان‌ها نيز تصريح کرد: هنوز توليدکنندگان شوينده و کالاهاي بهداشتي و آرايشي مجوز افزايش قيمت را از سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان دريافت نکرده‌اند. چنانچه توليدکنندگان خميردندان کالاهاي خود را گران کرده باشند، اين اقدام غيرقانوني محسوب مي‌شود. او در پايان شرايط توليد خميردندان را مناسب دانست و اعلام کرد در بازار کمبود خميردندان نداريم!


گران شدن 70 درصدي مواد شوينده!
گزارش‌هاي ميداني حکايت از آن دارد، ظرف يک ماه گذشته قيمت محصولات شوينده بالاخص خارجي‌ها، متاثر از موج گراني‌هاي افسارگسيخته به شکل قابل عجيبي افزايش يافته است. از طرف ديگر با مراجعه به برخي از فروشگاه‌هاي بزرگ متوجه خواهيم علاوه بر آنکه محصولات شوينده خارجي به شکل محسوسي کمياب شده است، بسياري از مردم پس از مشاهده نرخ‌هاي کنوني قيد خريد آنها را مي‌زنند و اين مي‌تواند به معضل جدي براي سبد خانوارهاي تبديل شود.

اضافه بر آن، پس از شيوع ويروس کرونا ميزان مصرف مواد شوينده با کيفيت بالا در کشور افزايش يافته است و به عقيده کارشناسان نرخ فعلي محصولات تميزکننده خارجي مشکلات بسياري را براي دهک‌هاي کم درآمد در پي دارد. گفتني است طبق اعلام فروشندگان نرخ اين کالاها (محصولات شوينده) نسبت به سه ماه اول سال جاري بيش از 70 درصد افزايش يافته است.

لازم به ذکر است دست اندرکاران توليد محصولات بهداشتي مي‌گويند 80 درصد از مواد اوليه توليد شوينده‌ها در داخل ايران توليد مي‌شود، اما توليد همين مواد اوليه نيز نيازمند مواد ديگري است که عموما وارداتي هستند و بالا رفتن نرخ دلار را مي‌توان عامل مهمي براي افزايش قيمت آنها دانست. آنها همچنين در گذشته بارها متذکر شدند که کمبود مواد اوليه مي‌تواند يکي ديگر از عوامل مهم براي گران شدن نرخ محصولات شوينده باشد. به‌عنوان مثال يکي از اين موارد، شيره نارگيل است که از مالزي وارد مي‌شود تا در توليد تگزاپون که پرمصرف ترين ماده اوليه در شوينده است به کار رود.


لوازم آرايشي تاريخ مصرف گذشته
مهم‌ترين مساله‌اي که در ميان کمبود کالاها و گراني، مي‌توان به آن اشاره کرد مساله فروش محصولات تاريخ گذشته آرايشي و بهداشتي است. به عبارت دقيق‌تر برخي از فروشندگان تحريم‌ها را بهانه کردند تا نسبت به فروش محصولات از پيش مانده خود اقدام کند. لازم به ذکر است گران شدن دلار و تحريم، راه سوء‌استفاده را هموار کرده است.

اين در حالي است که استفاده از محصولات آرايشي تاريخ مصرف گذشته مي‌تواند اثرات مخرب بي‌شماري را براي صورت و بدن به همراه داشته باشد. از طرف ديگر نرخ بعضي از آنها به حدي گران شده است که همين عامل آش بازار سودجويان را بيش از پيش شور کرده و انتظار آنها براي گران‌فروشي بيشتر دوچندان شده است.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو