به دنبال درخواست‌های متعدد قانونگذاران و مقام‌های آمریکایی برای بر‌کناری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، «برنی سندرز»، سناتور دموکرات ایالت ورمونت با انتشار پیامی در توئیتر از «مایک پنس»، معاون ترامپ و دیگر اعضای کابینه دولت وی خواست که با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی، او را از قدرت بر‌کنار کند.

سندرز که یکی از منتقدان سر‌سخت ترامپ بوده است در پیام توئیتری خود به شدت از وی انتقاد کرد و نوشت: «برخی از مقام‌های دولتی در اعتراض به اقدامات وحشتناک و فتنه‌انگیز دیروز ترامپ در حال استعفا هستند. این کافی نیست!» 

وی در ادامه نوشت: «معاون رئیس‌جمهور و اعضای کابینه باید متمم بیست و پنجم را هم‌اکنون فعال و ترامپ را قبل از اینکه آشوب و خشونتی را بر‌انگیزد بر‌کنار کنند.» 

پیشتر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار برکناری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا شده بود.

پلوسی پنجشنبه شب در نشستی خبری از «مایک پنس» معاون ترامپ درخواست کرد با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا برکناری رئیس جمهور آمریکا را میسر کند.

طبق متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، درصورت عدم کفایت، ناتوانی یا مرگ رئیس جمهور آمریکا، اکثریت کابینه می‌توانند به انتصاب معاون وی به عنوان رئیس جمهور رأی دهند.

چهارشنبه شب بود که همزمان با بر‌گزاری جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند به داخل آن یورش بردند. در جریان این حملات ۴ نفر کشته و ده‌ها نفر هم زخمی شدند.