یادداشت عارف به مناسبت سالگرد فوت هاشمی

منبع: برترین ها

65

1399/10/19

10:30


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است که نظام و کشور در شرایط کنونی بیش از هر زمانی به مشی عقلایی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیازمند است.

خبرگزاری ایلنا: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است که نظام و کشور در شرایط کنونی بیش از هر زمانی به مشی عقلایی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیازمند است.

محمدرضا عارف در یادداشتی به مناسبت چهارمین سالگرد ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در اینستاگرام خود نوشت: چهار سال از فقدان لنگرگاه میانه‌روی و اعتدال در جمهوری اسلامی ایران، حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (رضوان الله تعالی علیه) می‌گذرد.

وی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که از دوران آغاز نهضت اسلامی دارای جایگاه ویژه‌ای بودند و با درایت و هوشمندی همه‌جانبه نگرانه‌ای که داشتند، منشاء تصمیمات بزرگ برای عبور نظام و کشور از بحران‌ها بودند، اظهار داشت: درایت، صبوری و شکوری، هاشمی را در برهه‌های حساس، به عنوان چهره‌ای راه‌گشا در خدمت به مُلک و ملت هدایت می‌کرد. سیاستمداری توسعه‌گرا که خود را فراجناحی تعریف می‌کرد و در مواجهه با رخدادهای پیرامونی، معطوف به واقعیات و ممکنات، سیاست‌ورزی می‌کرد و می‌کوشید از کمترین فرصت، بیشترین بهره را به نفع کشور و ملت رقم زند.

این نماینده سابق مجلس با تاکید بر اینکه هاشمی در تثبیت نظامِ برآمده از نهضت، در مدیریت جنگ، در پروژه‌ی خاتمه‌ جنگ، در سازندگی و توسعه، نقشی بی‌بدیل داشت، تصریح کرد: اینجانب که در دوران ریاست جمهوری ایشان، مفتخر به ریاست دانشگاه تهران، به عنوان کانون علمی-سیاسی در کشور بودم، و بعدها در دوران وزارت و معاون اولی دولت اصلاحات و مجمع تشخیص مصلحت نظام، مراوداتی زیاد با آن فقید سعید داشتم، می‌توانم با قاطعیت بگویم که توسعه، امنیت و اعتلای ایران اسلامی با بهره‌گیری از تجارب جهانی و البته سازگار با فرهنگ ایرانی - اسلامی در صدر برنامه‌های ایشان بود.

عارف ادامه داد: سال ۹۲، دغدغه‌های مشترکی، من و ایشان را به صحنه‌ انتخابات آورد. وقتی امکان ادامه‌ حضور ایشان میسر نگردید، بزرگوارانه میدان را ترک کردند. همان دغدغه‌های مشترک بود که من نیز با مشورت با بزرگان و در پاسخ به ندای وحدت‌خواهی جامعه بهبودخواه، صحنه را برای اجماع فراهم آوردم.

وی با بیان اینکه به نظرم نظام و کشور در شرایط کنونی بیش از هر زمانی به مشی عقلایی هاشمی نیازمند است، خاطرنشان کرد: هاشمی مصلحت نظام را مصلحت کشور و ملت تعریف می‌کرد و این خود بزرگترین باطل‌السحر نقشه‌های دشمنان برای ایجاد شکاف بین ملت و حاکمیت بود. برای حضور در مراسم بزرگداشت این چهره صبور و مدبر آماده می‌شدم که به دلیل کسالتی مختصر توفیق حضور نیافتم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بار دیگر یاد و خاطره‌ آن عزیز را گرامی داشته و بازخوانی مشی توسعه‌گرایانه و اخلاقی ایشان را به عنوان مسیری برای عبور از بحران‌ها و مخاطرات به دوستداران توسعه و اعتلای ایران اسلامی یادآور می‌شوم.

مطالب مشابه