مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها درمان کووید 19 را پیچیده تر می کند

منبع: همگردی

60

1399/10/19

10:31


ایرنا/ رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها نه تنها تاثیری در درمان بیماری کووید 19 ندارد بلکه آن را پیچیده تر می کند.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی روز سه شنبه به نقل از دکتر سهیل افرازی افزود: برخی از بیماران بدون مشورت با پزشک اقدام به مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک می کنند که این اقدام آنها روند شناسایی و درمان بیماری را مشکل می کند.

وی اضافه کرد: مصرف آنتی بیوتیک علاوه بر ایجاد مقاومت میکروبی، برخی اوقات عوارض جبران ناپذیری روی کلیه، کبد و ارگان های حیاتی بدن وارد می کند.

افرازی ادامه داد: آنتی بیوتیک ها یکی از موثرترین و مهمترین داروهایی هستند که می توانند در حیات بشری نقشی مهم داشته باشند و تنها بیماری های عفونی به آنتی بیوتیک وابسته نیستند، بلکه انواع شیمی درمانی ها، جراحی ها و بسیاری از فرایندهای پزشکی به وجود این داروها و تاثیر آنها وابسته است.

رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: کرونا یک ویروس است و مردم باید بدانند که آنتی بیوتیک ها به هیچ عنوان روی ویروس ها تاثیر گذار نیستند و قابلیت شناسایی و پیدا کردن ویروس را ندارند که بتوانند روی آن تاثیرگذار باشند.

وی عنوان کرد: برای درمان سرماخوردگی های ویروسی نیز نمی توان از آنتی بیوتیک استفاده کرد، چون در بدن مقاومت میکروبی ایجاد می کند.

افرازی یادآور شد: بیمارانی که به هر دلیل نمی توانند از خانه خارج شوند می توانند با شماره تلفن 190 تماس و با کارشناسان دارویی مشورت کنند.

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها درمان کووید 19 را پیچیده تر می کند

مطالب مشابه