ایوب آقاخانی:
                    نمایش های رادیویی هنوز مخاطب خودش را دارد/همیشه نقش های منفی بسیار جذاب تر هستند

ایوب آقاخانی: نمایش های رادیویی هنوز مخاطب خودش را دارد/همیشه نقش های منفی بسیار جذاب تر هستند


منبع: سینما پرس

71

1399/10/19

12:05


سینماپرس: بازیگر سریال «بیگانه ای با من است» گفت: مخاطبان نقش های منفی را از من دورتر می بینند. معتقدم همیشه نقش های منفی بسیار جذاب تر هستند و همیشه اگر دو نقش منفی و مثبت پیشنهاد شود اگر نقش منفی پرداخت خوبی داشته باشد، قطعا انتخابم منفی خواهد بود.

ایوب آقاخانی

سینماپرس: بازیگر سریال «بیگانه ای با من است» گفت: مخاطبان نقش های منفی را از من دورتر می بینند. معتقدم همیشه نقش های منفی بسیار جذاب تر هستند و همیشه اگر دو نقش منفی و مثبت پیشنهاد شود اگر نقش منفی پرداخت خوبی داشته باشد، قطعا انتخابم منفی خواهد بود.

به گزارش سینماپرس، این شب ها سریالی با عنوان بیگانه ای با من است به کارگردانی مشترک احمد امینی و آرش معیریان و تهیه کنندگی بهروز مفید از شبکه دوسیما بروی آنتن می رود. سریالی که در کنار موضوع اصلی جا به جایی دو شخصیت با هم، ‌ به زندگی تک تک افراد خانواده ای که کلیت داستان پیرامون آنها است ورود می کند.

ایوب آقاخانی در این سریال ایفاگر نقش «جاوید سنایی» است. داماد خانواده شهرابی و شوهر سمیه. او در کنار زندگی کاری که دارد دچار ماجراهایی پرچالش با همسر و خانواده همسرش می شود و کار به جایی می رسد که از یک شخصیت مثبت در ابتدای سریال کم کم فاصله گرفته و به نقشی به شدت منفی می رسد.

شاید اگر کارهای آقاخانی را در تلویزیون دنبال کرده باشید او را بیشتر در نقش های مثبت و کمتر منفی به خاطر داشته باشید اما او در این سریال توانمندی دیگری را از خود بر جای گذاشته است و نقش جاوید را با توجه به آنچه در فیلم نامه برایش نوشته شده است به تصویر کشیده و بازی کرده است.

آقاخانی در کنار بازیگری در تئاتر، سینما و تلویزیون در رادیو و تئاتر نیز کارگردانی آثاری را به عهده دارد و در این سالها تمرکز خود را روی تئاتر و رادیو گذاشته است. همچنین او در دانشگاه نیز فیلم نامه نویسی تدریس می کند. با او درباره نقشی که این شب ها در سریال «بیگانه ای با من است» بازی می کند و حضور در سریالی که به دو دهه قبل برمی گردد گفت و گو کردیم.  

** چطور شد که بعد از مدت ها با سریال «بیگانه ای با من است» به تلویزیون آمدید؟

-در اردیبهشت سال ۹۸ آقای امینی با من تماس گرفت و دعوت به همکاری کرد. در گذشته در سریال داوران با او همکاری کرده بودم و یکی از نقش های اصلی آن کار را بازی کردم بنابراین این نقش را نیز با اشتیاق پذیرفتم چون کارشان را دوست دارم و می دانم استادی کم نظیر است. برای همین در مورد آقای امینی درباره متن و فیلم نامه دقت نمی کنم در صورتیکه بقیه کارهای پیشنهادی را از همه نظر بررسی می کنم. فیلم نامه را که خواندم هم موقعیت جاوید در فیلم نامه هم نقش جاوید را خیلی دوست داشتم و در همان اولین روزها با آقای امینی به توافق خوبی رسیدیم.

آقای امینی گفت من وقتی فیلم نامه را می خواندم، دیالوگ های جاوید را با صدای تو می شنیدم و قاطعانه می گویم که این نقش برای تو بود و گفتم اگر تو نیایی ممکن است جاوید تعریفی پیدا کند که من خیلی دوستش ندارم. دوست دارم با اینکه شخصیتی منفی در فیلم نامه دارد اما ویژگی های انسانی اش بیرون بزند. همین صحبت هایی که بین ما رد و بدل شد باعث شد در این کار بازی کنم.

** برای تولید این سریال سختی هایی هم داشتید؟

-از جهت های مختلف کار دشواری بود از لحاظ تولیدی تاریخی بودن و اینکه قصه در دهه ۶۰ و ۷۰ می گذرد، کار پروژه را برایم پیچیده می کرد. چون باید بدانید من در کارهای مختلفی انجام می دهم و هیچ وقت ترجیح ندادم پروژه تصویری مزاحم کارهای تئاتری ام شود و جلوی آنها را به طور کامل بگیرد. برای همین موارد با همکاری های گروه تولید با برنامه ریزی پیش رفتیم هرچند تاثیر خود را گذاشت. الان که دارم سریال را می بینم و می دانم که مخاطبان سریال ما را دنبال می کنند خوشحالم.

رابطه بین مخاطب و تلویزیون ما نیاز به ترمیم دارد و در این شرایط اگر یک سریال دیده می شود من به عنوان عضوی کوچک از خانواده این بزرگ خوشحالم. سریالی که نگاه و روایتی جالب برای مخاطب دارد برای من خیلی محترم است. این سریال در جای خوبی از لحاظ میزان مخاطب ایستاده است.

** شما در این سالها کمتر در نقش منفی بازی کردید. برای ایفای نقش جاوید دچار چه چالش هایی بودید؟

-البته در تئاتر و سینما و تلویزیون نقش منفی بازی کردم اما به هر حال مخاطبان نقش های منفی را از من دورتر می بینند. معتقدم همیشه نقش های منفی بسیار جذاب تر هستند و همیشه اگر دو نقش منفی و مثبت پیشنهاد شود اگر نقش منفی پرداخت خوبی داشته باشد، قطعا انتخابم نقش منفی خواهد بود.

** به طور معمول ایفای نقش های منفی برای برخی از بازیگران جذابیت دارد. نقش منفی برای خودتان جذاب است یا مخاطب؟

-نه برای خودم جذاب است به این دلیل که احساس می کنم همیشه در نقش های منفی با آزادی عمل بیشتری می شود تکنیک بازیگری را به نمایش گذاشت. یعنی دامنه ای در اختیار بازیگر نقش منفی است که بسامدش نسبت به نقش مثبت وسیع تر است و من همیشه از وسیع بودن امکان عمل بازیگر استقبال می کنم. همیشه می گویم اگر کسی در فیزیک و چهره اش تعریف ناخواسته ای وجود نداشته باشد که ناگزیر به سمت نقش های منفی بروند، و بازیگر هم باشد و توانایی هایی هم داشته باشد، ‌ بازی در نقش مثبت واقعا کاری ندارد. اما بازی کردن در نقش منفی که مخاطب هم دوستش داشته باشد و با او همدلی کند را ترجیح دادم.

** شما فعالیت های مختلفی در رادیو و تئاتر انجام می دهید. با توجه به اینکه این سریال در نکوهش دروغ است و سرنوشت افراد را نشان می دهد این موضوع چقدر برایتان مهم بود؟

-یقین بدانید بی تاثیر نیست. اما واقعیت این است که بیشتر به خاطر آقای امینی در این کار حضور دارم. سال ۹۷ نمایشی روی صحنه بردم و در فضای رسانه اعلام کردم که آنقدر از دروغ به سطوح آمدم نمایش شیروانی داغ را در مذمت دروغ در تماشاخانه ایرانشهر بروی صحنه بردم و استقبال خوبی هم از آن شد. وقتی خودم این دغدغه را دارم بدیهی است که دوست دارم طیف وسیع تری از مخاطبان که هموطنان عزیز من هستند با این دغدغه درونی من آشنا شوند. وقتی سریالی با این مضمون به من پیشنهاد می شوند قطعا دوست دارم و انگیزه ام بیشتر است تا کاری با این دغدغه انجام دهم. واقعیت این است که خیلی از پروژه های تصویری را قبول نمی کنم چون که فیلم نامه اغنا کننده ای ندارند.

** با این تفاسیر یعنی دغدغه امرار معاش ندارید؟

-شاید خیلی از دوستان مثل من وسواس ندارند و وضعیت اقتصادی خوبی نسبت به من دارند. اما خب من اینطور نیستم و به نسبیت وضعیت اقتصادی ام هم می بالم چون محصول ملاحظات من است و امیدوارم روزی آنقدر فیلم نامه ها خوب باشند که من ندانم کدام را انتخاب کنم. از سویی به این دلیل که در دانشگاه فیلم نامه نویسی تدریس می کنم، برایم مهم است چه فیلم نامه هایی را انتخاب می کنم. حتی چندی پیش دو سریال نمایش خانگی را رد کردم و در فیلم سینمایی «حرف آخر» که با بودجه محدودی هم ساخته شد نقش اصلی را بازی کردم و مطمئن باشید آورده مالی اش از آن سریال ها خیلی کمتر بود و خوشحالم در کاری بازی کردم که فیلم نامه اصول و دغدغه دارد و اتفاقا دغدغه اش با من نیز همسو است.

من خیلی حسودی می کنم به برخی از همکارانم که می توانند به راحتی کارها را قبول کنند. آنهم به این دلیل که برای خانواده ام خوب نیست و اگر این وسواس را نداشتم احتمالا در شرایط بهتری بودم اما خب خانواده نیز به این وسواس من احترام می گذارند. امیدوارم عملکردم با صحبت هایی که دارم هماهنگ باشد.

** فکر می کنید داستان جا به جایی دو آدم چقدر برای مخاطب جذابیت خواهد داشت؟

-این الگوی روایی این سریال تکراری است و هم در سینما و ادبیات داستانی از این دست داشتیم. معتقدم برای مخاطب جذاب است و به عنوان بازخوردی که از مخاطبان دریافت کردم این را می گویم. این سریال با وجود ضعفی که به نسبت نیازهای تولید در بودجه داشته است اما در میان مخاطبینی که علاقه مندی هایشان را در تلویزیون های دیگری دنبال می کنند، ‌ مشابهت محورهای جذابیت زای آن جنس از آثار را با سریال خودمان از جنس سالمش غریب می بینم یعنی اینکه این سریال محورهایی برای خلق جاذبه در نظر گرفته که مورد علاقه مخاطب در شبکه های دیگر است و آنجا با ترکیب مسائل غیر اخلاقی و آب و رنگ و لعاب متنوع تری قصه را تعریف می کند اما اینجا ما با ملاحظات فرهنگی خودمان قصه ای را روایت می کنیم. اما اینکه اصولا جان داستان و روایت اثر به هر حال شمایلی دارد که سطوح مختلف و طبقه های گسترده تری از مخاطبان می توانند دوستش داشته باشند، تضمین می کند که مخاطب با وجود تکراری بودن الگوی روایت این سریال را جزو سریال های قابل اعتنای ذهنش قرار دهد و برای ترغیبش وقت بگذارد.

** شما فقط در فصل یک سریال حضور دارید یا اینکه در فصل دو نیز با آرش معیریان همکاری داشتید؟

-نه اتفاقا در فصل دو حضور بسیار چشم گیری دارم. وقتی فصل یک تمام می شود ما به جایی می رسیم که خواه ناخواه اثر ناگزیر از تعقیب سرنوشت شخصیت جاوید است. در نتیجه افتخار همکاری با آقای معیریان را هم پیدا کردم و تا پایان داستان هم در خدمت مخاطبان خواهم بود.

** همکاری با دو کارگردان در یک سریال برایتان سخت نبود؟

-آقای امینی را به عنوان یک استاد بی بُر و برگرد دوست دارم. آقای معیریان هم در این کار مرا شگفت زده زد و این را به خودش هم گفتم و فرد توانا و کاربلد است. معمولا نامشان را با سینمای پیوند خورده دیده بودم و آن جنس سینما را دوست نداشتم و واهمه این را داشتم که دوست نداشتن آن جنس از سینما از خود او برآمده باشد اما تجربه فصل دو بیگانه ای با من است به من ثابت کرد که این سو تقدیر است که سینمای معیریان این کیفیت مورد نظر من را پیدا کرده است. سرعت بالا و کیفیت خوب کارگردانی شان را واقعا قبول دارم. من که در این سریال بسیار از همکاری با او لذت برده و آموختم و امیدوارم این دوستی و همکاری ادامه هم پیدا کند.

** شما در بخش نمایش های رادیویی هم فعالیت دارید. این روزها کار رادیو انجام می دهید یا به خاطر کرونا کمتر به رادیو می روید؟

-کمتر می روم اما در این مدت هیچوقت رابطه ام با رادیو قطع نشده است. اصولا حدود ۶ سال پیش پایه گذار جریانی در رادیو شدم به نام کتاب شنیداری در رادیو نمایش و بعد از مدتی برنامه ای با نام «زورق خیال» به صورت روز پخش در رادیو نمایش راه اندازی کردیم. به این صورت که هر روز یکربع داستان های مختلف ایرانی و معاصر جهان را برای مخاطبان می خوانم. بنابراین در تمام این ایام پخش این برنامه متوقف نشده است و حتی در این یکساله شیوع کرونا، با رعایت پروتکل های بهداشتی این برنامه را به آنتن رساندیم و مهم ترین دستاورد این برنامه آشتی دادن بسیاری از مخاطبان با داستان خوانی است و این از بازخوردهایی است که از مخاطبان گرفتم و ماهی یک بار هم نمایشی به عنوان کارگردان تولید کردم و پخش شده است.

الان هم مشغول پیش تولید سریال نمایشی به نام «چشم روشن ماه» برای رادیو هستم که براساس داستان های کهن ایرانی طراحی شده است و امیدوارم به زودی مجموعه ای از بچه های بازیگر را دور هم جمع کنم تا بتوانیم این سریال را در ۱۰ قسمت به تولید برسانیم.

** فکر می کنید نمایش های رادیویی هنوز هم برای مخاطب جذابیت دارد و مخاطب خود را دارد؟

-نمایش های رادیویی هنوز مخاطب خودش را دارد. برای مخاطبان تخصصی خودش که خیلی جذاب است اما اینکه به تعداد مخاطبانش افزوده می شود یا نه محصول عملکرد ما، مدیریت فرهنگی و همه مواردی است که می تواند در جذب مخاطبان یا فراری دادن شان سهیم باشند. هنوز هم مثل جهان و هم نظر با تمام نظریه پردازان جدی جهان معتقدم نمایش رادیویی جایگاه والاتری حتی در آینده خواهد یافت به دلیل های مختلفی که در این مقال نمی گنجد و به خاطر سهولت دسترسی به آن جزو گزینه های جدی بشر آینده خواهد بود.

به گزارش فارس، سریال «بیگانه ای با من است» به کارگردانی احمد امینی و آرش معیریان و تهیه کنندگی بهروز مفید و بازی شبنم قلی خانی، ‌ایوب آقاخانی، ‌نگار عابدی، پژمان بازغی، سامرند معروفی، مرحوم پرویز پورحسینی، پوراندخت مهیمن، سوگل طهماسبی هر شب از شبکه دو سیما پخش می شود.

مطالب مشابه