پایگاه بیزینس اینسایدر به نقل از دو دستیار مایک پنس گزارش کرد که او گفته "به هیچ وجه" در این کار مشارکت نمی کند در حالی که تعداد فزاینده ای از قانونگذاران و مقامهای سراسر آمریکا خواستار برکنار دونالد ترامپ از ریاست جمهوری هستند.

گزارش شده که دستیاران او نگران هستند اتخاذ این اقدام بی سابقه "کشور را در مارپیچ نزولی آشوب و اختلاف حزبی بیشتر فرو ببرد" و بلندپروازی های سیاسی معاون رئیس جمهور برای آینده را به خطر بیندازد.

این خبر در پی درخواست فزاینده برای کنار گذاشتن ترامپ از ریاست جمهوری چه از طریق به کار گیری متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا و چه از طریق استیضاح در کنگره مطرح شده است.

خودداری مایک پنس از به کارگیری این متمم می تواند کنگره را وادار به شروع کردن فرآیند استیضاح ترامپ کند.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و چاک شومر، رهبر اقلیت دمومکرات سنا صراحتا خواستار اقدام مایک پنس در این زمینه و در غیر این صورت برنامه ریزی برای شروع دومین استیضاح رئیس جمهور آمریکا در کنگره شده اند. تا کنون هیچ رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا دو بار استیضاح نشده است.

نانسی پلوسی روز پنجشنبه گفت: اگر معاون رئیس جمهور ما و کابینه دولت اقدامی نکنند، کنگره آمادگی اجرای استیضاح را دارد.

سناتورچاک شومر به عنوان دموکرات ارشد سنا نیز گفت، در صورتی که پنس از اقدام کردن سر باز زند، "کنگره باید مجددا برای استیضاح رئیس جمهور تشکیل جلسه بدهد".

گزارش شده که دموکراتهای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا شروع به پخش بندهای استیضاح در روز پنجشنبه کرده اند و این نخستین گام جدی به سمت تلاش برای کنار گذاشتن ترامپ از ریاست جمهوری دو هفته مانده به شروع ریاست جمهوری جو بایدن به حساب می آید.