حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب در سخنرانی که به صورت زنده از صداوسیما و در سالروز قیام ۱۹ دی مردم قم پخش شد، فرمودند: به مردم عزیز قم و به حوزه علمیه عظیم الشان سلام عرض می کنم. وضع دیدار سالیانه امسال ما متاسفانه به این شکل است و من از مشاهده چهره های منور برادران عزیز قمی محروم هستم.

ایشان افزودند: این هم یکی از اشکال زندگی است، از فرازو نشیب های زندگی است. زندگی از این کوچه پس کوچه ها زیاد دارد اما باید مسیر زندگی را طی کرد و این روزها هم گذرا است و مسیر زندگی در جاده آسفالت قرار خواهد گرفت.

رهبر انقلاب در ادامه با اشاره به مراسم سالگرد شهادت سردار سلیمانی، فرمودند: حمد الهی را به جا بیاورم و از مردم سپاسگزاری کنم برای حرکت عظیم و حماسه گونه ای که در سالگرد شهید سلیمانی بوجود آوردند شهید سلیمانی و شهید ابومهدی در حرکات خودجوش در سرتاسر کشور به حمدالله تجسم عینی پیدا کردند و روح تازه ای به کالبد کشور و ملت دمیده شد.. با هیچ بخشنامه و دستوری امکان نداشت چین حرکتی بوجود بیاید. این حرکت نشان از انگیزه و عواطف و احساسات مردم داشت.

ایشان تاکید کردند: همچنین تجمع بزرگ و شگفت انگیزی در بغداد و دیگر شهرهای عراق برای تکریم و بزرگداشت شهید ابومهدی فرمانده برجسته عراقی و شهید سلیمانی مهمان عزیز مردم عراق برگزار شد. از همه برادران و خواهرانی که در اینجا و عراق در این مراسم شرکت کردند صمیمانه تشکر می کنم.

رهبر انقلاب ادامه دادند: لازم است اسامی شهدای همراه شهید سلیمانی را هم بیاورم چون عظمت شهید سلیمانی باعث شد که نام این شهدا کمتر مطرح شود. شهید پورجعفری، شید مظفری نیا، شهید طارمی و شهید زمانیان و همراهان شهید ابومهدی از شهدای عالیقدر هستند. 

اهم بیانات معظم له را بخوانید؛

*گرامی میدارم یاد شهدای جانباخته در تشییع کرمان و هم چنین در حادثه بسیار تلخ و ناگوار هواپیما در تهران. که حقیقتا حادثه تلخی بود، حادثه ناگواری بود مسئولان کشور را داغدار کرد و امیدواریم خدای متعال به آن شهدا مشمول لطف و رحمت خود قرار ددهد و به خانوده های آنها صبر و تسلا و آرامش دل عنایت کند. مسئولان هم وظایفی دارند که به آنها تذکر داده شده است.

*همچنین لازم می‌دانم به مناسبت چهلمین روز شهادت شهید فخری زاده که شهید عالی قدری بود یاد این شهید را هم گرامی بداریم. ما دو چهره علمی را از دست دادیم یکی شهید فخری زاده و یکی آیت الله مصباح یزدی بودند که هردو چهره های علمی بودند که از هردو آثار گرانقدری در حوزه‌های خود باقی ماند.  

*اما در مورد موضوع ۱۹ دی دو مطلب را مطرح می کنم یکی اینکه لازم است ما از یاد ۱۹ دی حراست کنیم و دیگری اینکه باید از محتوا و مضمون ۱۹ دی حراست و حفاظت کنیم یعنی هم حراست از یاد ۱۹ دی واجب است و هم حراست از محتوای آن.

*اینکه از خود حماسه باید حراست کنیم چون این یکی از نقطات اوج ملت ایران است و باید نقاط اوج را زنده نگه داشت و نقاط اوج هم به آیندگان  و هم به مردم عزت می دهد بنابراین نباید این حماسه کهنه شود و اما نگهبانی از محتوا مضمون این حادثه را باید درست بشناسیم و برای اینکه راویان مغرض و خائن می خواهند مضمون را به نفع خود و قدرتها تغییر دهند.

*امروز هم با گسترش وسایل ارتباطی این امکان در اختیار قدرتهای مغرض قرار دارد تا محتوای حوادث را تغییر دهند و افکار عمومی را منحرف کنند مخصوصا ذهن کسانی که در آن زمان حضور نداشتند. امروز یکی از کارهای مهم دستگاه های جاسوسی این است که حوادث تاریخی را رصد می کنند و از طریق افراد معروف و نه به طور مستقیم آن را آنطور که خود می‌خواهند روایت می‌کنند.

*من اخیرا یک کتابی را از یک آمریکایی خواندم که این کتاب درباره تسلط دستگاه جاسوسی آمریکا بر مطبوعات جهان است و شرح می دهد چگونه سیا در مجلات رسوخ کرده و تفسیر خود را به افکار عمومی در جهان القا کردند و نه تنها ایران بلکه فرانسه را مثال می زند و از این طریق تفسیر غلط خود را به افکار عمومی منتقل و آنها را گمراه می کند و این خطری است که وجود دارد و نباید اجازه داد درباره ۱۹ دی این اتفاق رخ دهد.

* با این کار سازمان سیا، تحلیل و تفسیر انحراف و غلط خود را به افکار عمومی منتقل و گمراه می‌کند. این خطری است که همواره وجود دارد.

* اگر قضیه‌ی قم {قیام ۱۹ دی} در همان شهر قم تمام می‌شد و منحصر به قم می‌ماند، می‌شود گفت یک حرکت احساسی و زودگذر بود. حادثه قم در قم تمام نشد. از قم سرایت کرد به تبریز، یزد، کرمان، شیراز، مشهد و تهران و تدریجاً به یک قیام عمومی تبدیل شد. شروع‌کننده قمی‌ها بودند، اما در قم باقی نماند. در ظرف ۶-۵ ماه به یک قیام عمومی تبدیل شد.

* بعد بر اساس آن قیام، یک انقلاب عظیم مردمی و کم‌نظیر در تاریخ به وجود آمد. نارضایتی‌ها و خشم‌های مردم در طول زمان متراکم شده بود و یک پشتوانه فکری هم از درس‌ها، سخنرانی‌ها، بیانیه‌های امام پیدا کرده بود. دو نکته مهم در اینجا باید مورد توجه قرار بگیرد و تعیین‌کننده است. این حرکت عمومی، رهبرش یک مرجع تقلید و یک روحانی بزرگ و یک شخصیت برجسته مروج مبانی معرفتی دینی بود. از روز اول مبارزه هم این رهبر بزرگ مردم را به دین دعوت می‌کرد. دعوت امام متکی بر مبانی دینی بود. اگر اعتراض می‌کرد و پیشنهاد می‌داد، متکی بر مبانی دینی بود. پس حرکت مردم، دینی بود.

*قیام ۱۹ دی را می‌توان اولین تبر ابراهیمی بر تن بت بزرگ به حساب آورد. بعد از آن هم ادامه پیدا کرد و شما امروز وضع و حال آمریکا آن بت بزرگ را مشاهده می‌کنیم. این دموکراسی‌شان است. این افتضاح انتخاباتی‌شان است. این حقوق‌بشرشان است که هر چند ساعت یک بار و هرچند روز یک بار یک سیاه‌پوست را در خیابان می‌کشند و قاتل هم تعقیب نمی‌شود. این هم اقتصاد فلج‌شان است. اقتصاد آمریکا واقعاً فلج است. عجیب تر از اینکه عده‌ای هنوز قبله‌شان آمریکاست.

* نتیجه حضور آمریکا در کشور ما، فقر اقتصادی و علمی، فساد و بی‌بند و باری فرهنگی بود. عده‌ای خیال می‌کنند که اگر با آمریکا آشتی کردیم و تعامل کردیم، بهشت برین خواهد شد.

* ما در مقابل بی‌ثبات‌سازی آمریکا ایستادیم. در سال ۸۸ آمریکا می‌خواست، ایران را بی‌ثبات کند. همان بلایی که در سال ۹۹ سر خودشان آمد. همان اتفاقی که چند نفر رفتند در کنگره، می‌خواستند در ایران انجام بدهند. می‌خواستند ایجاد آشوب کنند و جنگ داخلی راه بیاندازند.

*  ما مسیر حرکت کشور و انقلاب را نگاه می‌کنیم، ما ده‌ها برابر و شاید بشود گفت صدها برابر قوام، استحکام و پختگی به دست آورده است. ما دیروز مجهز نبودیم اما امروز مجهزیم. بر خیلی از موانع غلبه پیدا کردیم. هدف ایجاد تمدن نوین اسلامی است. باید بر دست‌اندازهایی که سلطه‌گران که در راه ما ایجاد می‌کنند، غلبه کنیم. مواضع ما در برابر دولت آمریکا، ناشی از این تفکر و فلسفه است.

*جبهه غرب موظف است تحریم ملت ایران را خاتمه بدهند، آنها باید تحریم ها را به فوریت متوقف کنند این وظیفه آنهاست باید همه تحریم ها را بردارند. این حرکت خائنانه است و دشمنی بزرگ و بی جهت با ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی است.

*آنها باید تحریم را بردارند و ما باید اقتصادمان را طوری برنامه ریزی کنیم که با وجود تحریم اقتصادمان را اداره کنیم. فرض کنیم تحریم برداشته نخواهد شد. البته تحریم ها به تدریج درحال بی اثر شدن است اما بر فرض اینکه تحریم هم باقی بماند ما باید اقتصاد کشور را طوری برنامه ریزی کنیم که با بازیگری های دشمن دچار مشکل نشویم.

*تحریم یک خیانت و جنایت است و باید برداشته شود.

*می گویند آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد، ما هیچ اصرار و عجله ای نداریم که آمریکا به برجام بازگردد. مساله ما برگشتن یا برنگشتن آمریکا نیست. مطالبه منطقی و عقلانی ما رفع تحریم هاست. تحریم ها باید برداشته شود. این حق غصب شده ملت ایران است. آمریکا و اروپا که اویزان آمریکاست باید به وظیفه خود عمل کنند و تحریم ها را بردارند.

*اگر تحریم ها برداشته شد برگشت آمریکا به برجام معنایی خواهد داشت. مساله خسارت ها هم وجود دارد که در مراحل بعدی دنبال خواهد شد اگر تحریم ها برداشته نشد برگشت آمریکا به برجام نه تنها به نفع ما نیست بلکه به ضرر ما هم خواهد بود و نفعی هم ندارد. 

*البته من به مسئولان هم در دولت و هم مجلس گفتم در این زمینه ها با دقت و رعایت کامل ضوابط پیش بروند و عمل کنند.

*نکته دوم اینکه تصمیم مجلس و دولت درباب لغو تعهدات برجامی تصمیم درست، منطقی و عقلایی است و قابل قبولی است. وقتی طرف مقابل به هیچکدام از تعهداتش در برجام عمل نمی کند معنی ندارد که جمهوری اسلامی به همه تعهدات خودش در برجام عمل کند. 

*لذا از مدتی پیش تدریجا برخی تعهدات لغو شد و اخیرا هم تعهدات دیگری را کنار گذاشتند، اگر آنها به تعهداتشان برگردند ما م به تعهدات هم برمی گردیم. از اول هم گفتم تعهد در مقابل تعهد. کار آنها در مقابل کار ما. هرکاری ما باید بکنیم باید متناظر با آن آنها انجام دهند.

در مورد حضور منطقه ای ایران که هی جبهه استکبار میگوید چرا ایران در منطقه حضور پیدا میکند؟ نظام جمهوری اسلامی موظف است طوری رفتار کند که دوستانش و طرفدارانش در منطقه تقویت بشوند.

این وظیفه ماست حضور ما به معنای تقویت دوستانمان و تقویت طرفدارانمان است ما نباید کاری کنیم که دوستان جمهوری اسلامی و وفادارن به جمهوری اسلامی در منطقه تضعیف شوند.

*حضور ما ثبات‌آفرین است. ثابت شده که حضور جمهوری اسلامی موجب برداشته شدن موجبات بی‌ثباتی است. مسئله داعش در عراق، مسائل گوناگون در سوریه و امثال اینها که حالا این جزئیات را نمی خواهم عرض کنم، اینها را کسانی که دست‌اندرکارند می‌دانند. بنابراین این حضور منطقه‌ای قطعی است و بایستی وجود داشت باشد و وجود خواهد داشت.

 * شنیدم که سوال می‌شود که بنده در یک برنامه تلویزیونی که اخیراً پخش شده یک بار گفتم دولت جوان حزب‌الهی سر کار بیاید و بنده گفتم صلاح نیست از مجربین استفاده نشود، اینها باهم منافاتی ندارند. من معتقد به استفاده از نیروی جوان هستم. اعتماد به نیروی جوان به این معناست که در برخی از مدیریت‌های کشور از این جوان‌ها استفاده شود و از ابتکار و نشاط این‌ها استفاده شود.من معتقدم که باید از ابتکارات و نشاط جوانان و از روحیه کار و پرانگیزه جوانان، کشور باید استفاده کند. منتهی اینکه می‌گویم در مدیریت‌ها از این‌ها استفاده شود به این معنا نیست که نسل قبل را کنار بگذاریم. برحسب نیاز باید صورت بگیرد. از ابتدای انقلاب نیز همینگونه بوده است.

* من معتقد به تکیه به نیروهای جوان است و اعتقاد راسخ دارم و از قدیم هم این اعتماد را داشتم. یعنی اولا در برخی مدیریت های مهم کشور از اینها استفاده شود و اعتماد شود. ثانیا از ابتکارهای اینها و حرکت و نشاط و حوصله جوانان استقبال . برحسب اقتضا یک جا مدیریت یک جوان و یک جا مدیریت یک فرد کارکشته و مجرب. 

*برخی گفتند امام در تهران یک امام جمعه 40 ساله را گذاشتند که من بودم در همان زمان در کرمانشان هم یک امام جمعه 80 ساله را منصوب کردند.

* در اول انقلاب امام در راس سپاه یک جوانی را گذاشتند که کمتر از ۳۰ سال داشت و در راس نیروی زمینی ارتش یک نفر را گذاشت که حدود ۶۰ سال داشت.

*  بعضی از افراد میانسال مانند جوان ها هستند. شهید سلیمانی حدود ۶۰ سال سن داشت، اما همچون جوان‌ها حرکت می‌کرد و از هیچ چیز نمی‌ترسید. البته از فعالیت‌های کاری او اطلاعات کمی دست مردم است. گاهی اوقات در ۲۴ ساعت در کشوری به قدر تلاش و فعالیت می‌کرد، آدم از خواندنش احساس خستگی می‌کرد.

* اولاً واکسنی که برای کرونا آماده شد، مایه افتخار و عزت کشور است. این را انکار نکنند. البته از طرق مختلفی هم دنبال می‌کنند. وقتی این سانتریفیوژهای هسته‌ای را جوان ها درست کردند، چند نفر از بزرگان علمی به من نامه نوشتند که گول این‌ها را نخورید. عین همین قضیه در مورد سلول‌های بنیادی بود. وقتی توانستند سلول‌های بنیادی را انجام بدهند، یک عده‌ای باز پیام می‌دادند که باور نکنید. برخی آمدند به من گفتند این‌ها قابل قبول نیست. تست انسانی واکسن کرونا شد. ان‌شاء الله بهترش را هم درست خواهند کرد و کامل‌تر خواهد شد. این مایه افتخار است. از همه دست‌اندرکاران تولید واکسن تشکر می‌کنم.

*  ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند، واکسن درست کرده بودند، وضعیت خودشان اینگونه نبود. به این‌ها اعتماد و اطمینان هم نیست. گاهی این‌ها می‌خواهند روی  ملت‌های دیگر امتحان کنند. البته من به فرانسه هم خوش‌بین نیستم چون سابقه ورود خون‌های آلوده را داریم.

* مراقبت‌های مردمی باید ادامه پیدا کند. البته تلفات کم شده، اما باز زیاد است. مردم خیال نکنند که مساله حل و تمام شد. مسئولان کشور هم مسائلش را دنبال کنند.

* بعضی از افراد تجربه‌های خوبی در این زمینه انجام دادند. دارویی درست کردند و تصدیق شده، با این‌ها مخالفت نشود. نه اینکه هر ادعایی را قبول کنند، اما مورد مداقه قرار بدهند.

* دیروز ملت ایران در سایه اتحاد، عزم راسخ، دینداری، حضور به هنگام، مجاهدت توانست این انقلاب عظیم و این کار بزرگ را انجام بدهد، امروز همان ملت با همان توانایی‌ها و با تجربه‌های بیشتر و با امکانات فراهم شده چند برابر حضور دارد و می‌تواند بر همه مسائل فائق بیاید. این ملت می‌تواند موفق شود.