بیژن طاهری: تجربه یحیی گل‌محمدی در دربی به اندازه محمود فکری نیست

منبع: ساتین

12

1399/10/19

19:20


/ لیگ برتر ایران؛ بیژن طاهری مربی فصل قبل استقلال در گفت‌وگو با روزنامه درباره خط به خط تیم استقلال و نتایج اخیر و همچنین در ارتباط با دربی پیش ‌رو و شرایط این بازی با ما همکلام شد.

دوباره دربی و دوباره حساسیت‌های همیشگی! بازی را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟
این تنها بازی است که اصلاً نمی‌توان نتیجه‌اش را پیش‌بینی کرد. نتیجه این بازی نه به رده تیم در جدول بستگی دارد و نه به مسائل اینچنینی بلکه مهمترین نکته در تاریخ دربی‌ها این است که هر تیمی روحیه و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد، هم بهتر بازی می‌کند و هم نتیجه بهتری می‌گیرد. شما وقتی بهتر بازی می‌کنید طبعاً با آرامش بیشتری در اجرای تاکتیک‌های تیم‌تان موفق عمل می‌کنید. ضمن اینکه چون در این دربی هم تماشاگران نیستند بنابراین بازیکنان هر دو تیم می‌توانند با آرامش بهتری بازی کنند.

چطور؟
 
این کمک می‌کند وقتی تیمی گل خورد تحت فشار طرفداران خودی و حریف نباشد و بهتر برای جبران گل خورده عمل ‌کند.

اوضاع استقلال در دیدارهای اخیر را چطور ارزیابی می‌کنید؟
استقلال روند رو به رشدی را طی کرده که البته قابل پیش‌بینی هم بود. الان تیم روان‌تر بازی می‌کند و بازیکنان بهتر به یکدیگر پاس می‌دهند و در نیمه دوم دیدار با آلومینیوم دیدیم که استقلال خیلی بهتر کار کرد و هر دو مهاجم تیم هم گل زدند.

دیاباته را چطور دیدید؟
شیخ پس از مدت‌ها در استادیوم آزادی به میدان می‌رفت و یک پاس گل هم داد و فکر می‌کنم در دربی بتواند نقش مهمی را ایفا کند. این مسائل کمک کرده تا کادر فنی هم از زیر فشار بیرون برود.

این کادر در استقلال چقدر به برتری استقلال کمک می‌کند؟
همه مربیان استقلال سرد و گرم چشیده دربی هستند. درباره دو سرمربی هم باید گفت که یحیی شاید بیشتر از فکری در دربی‌ها مربی بوده ولی فکری بارها و بارها در دربی به میدان رفته و بهتر از یحیی با دربی آشناست. دربی برای همه حساس است. برخی شب دربی نمی‌خوابند و برخی در طول روز بازی دائم اضطراب دارند ولی معمولاً کسانی که بیشتر میدان دربی را دیده باشند خیلی راحت‌تر با این بازی مواجه می‌شوند.

نکته مهم در مربیگری دربی چیست؟
قطعاً اتخاذ تاکتیک و استراتژی و ارنج مهم است ولی آنچه خیلی مهمتر است تعویض‌هایی است که در خلال دربی انجام می‌شود. فکری باید با تمرکز لازم در دربی به موضوع تعویض‌ها فکر کند.

فکر می‌کنید دربی روز کدام ‌یک از بازیکنان استقلال است؟
در یکی، دو سال اخیر که من در کادر فنی بودم نشد خیلی از مهدی قایدی به خاطر مشکلاتی که برایش ایجاد شده بود استفاده کنیم ولی در این چند دربی دیدم که او نقش تعیین‌کننده‌ای در دربی بازی می‌کند. او وقتی پا به توپ می‌شود مدافعان حریف را به ترس می‌اندازد و از طرفی وقتی وارد محوطه 18 قدم می‌شود بازیکنان حریف می‌ترسند که روی او خطا کنند و پنالتی بدهند بنابراین فکر می‌کنم قایدی هم در گلسازی و هم گلزنی می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند.

تقابل مظاهری و حامد لک را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟
محمدرشید مظاهری و حامد لک جزو دروازه‌بانان خوب ایران بودند که چون در تیم‌های پرطرفدار بازی نمی‌کردند کمتر مورد توجه قرار گرفته بودند ولی دیدیم که مظاهری در دو، سه بازی اخیر خودش را نشان داد و مشخص کرد که باتجربه‌تر و پخته‌تر از لک کار می‌کند و معتقدم او دربی موفقی را پشت ‌سر می‌گذارد.

قبول دارید خط دفاعی استقلال کمی نامطمئن ظاهر می‌شود؟
بله! دلیلش ناهماهنگی مرادمند با دانشگر و عارف غلامی است. شاید برای همین هم نسبت به این دو عقب‌تر بازی می‌کند. امیدوارم مرادمند در این حد فاصل فیلم بازی‌های اخیرش را ببیند و متوجه اشتباهاتش بشود. چون این دربی اولش است باید از زیر فشار روحی خارج شود.

مطالب مشابه