«ایلین چاو» وزیر حمل و نقل آمریکا، امروز (جمعه) در نامه‌ای به «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی این کشور، دلیل استعفای خود از سمتش را اغتشاشات اخیر در کنگره عنوان کرده است.

در بخشی از متن این نامه آمده است «قصد داشتم تا پایان دوره ریاست جمهوری شما در این مقام فعالیت کنم. اما با وقایع اخیر در کنگره از تاریخ ۱۱ ژانویه (۲۲ دی ۱۳۹۹) استعفای خود را اعلام کرده و دیگر فعالیتی در این مقام نخواهم داشت.»

چاو روز گذشته نامه‌ای را به اعضای کابینه ترامپ ارسال و در آن از استعفای خود خبر داد. او اولین عضو کابینه بود که به دنبال اغتشاشات اخیر در کنگره آمریکا استعفا داد.

پس از او «بتسی دووس» وزیر آموزش آمریکا نیز استعفای خود را ارائه کرد. او نیز در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور آمریکا نوشت: «شکی نیست که لفاظی‌های شما بر این اوضاع اثر داشت، این نقطه عطفی برای من است.»

تاکنون بیش از ۷ نفر از مقامات دولت آمریکا در واکنش به حوادث اخیر کنگره استعفا کرده‌اند.

روز چهارشنبه هفته جاری دونالد ترامپ به شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا واکنش داده و در سخنرانی در جمع هوادارانش با تکرار ادعای تقلب در این انتخابات گفته بود: «عقب ننشسته‌ایم، کنار نمی‌کشیم و به شکست اعتراف نخواهیم کرد. ما پیروزی بزرگی را محقق کردیم و نتایج انتخابات اصلا نزدیک نبود. من ۷۵ میلیون رأی بدست آوردم و با این وجود می‌گویند که من پیروز نشده‌ام!»