به گزارش شبکه سی ان ان، دیدار روز جمعه پمپئو با بلینکن دو روز پس از آن صورت می گیرد که جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا از ترامپ خواست تا شرایط روی کار آمدن دولت جدید را سریع تر انجام دهد.

به دنبال اعتراضات غیر قانونی و یورش حامیان ترامپ به نشست مشترک کنگره، پمپئو اعتراضات خشونت آمیز روز چهارشنبه و حمله به ساختمان کنگره را محکوم کرد اما حاضر نشد تا ترامپ را مقصر این حادثه معرفی کند.

پیش از این قرار بود اولین دیدار پمپئو با بلینکن در اوایل ماه دسامبر انجام شود اما از آنجا که وزیر امور خارجه آمریکا برای اقدامات پیشگیرانه به قرنطینه رفت، این دیدار در آن زمان لغو شد.

جو بایدن برخلاف تلاش برخی طرفداران ترامپ در کنگره آمریکا، روز پنجشنبه با کسب ۳۰۶ رای گزینشگران به طور رسمی به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا تایید شد.

نشست مشترک کنگره آمریکا که روز چهارشنبه برای شمارش آرای گزینشگران و تایید پیروزی بایدن برگزار شد، پس از ۱۲ رای گزینشگران حامی ترامپ، به دلیل یورش شورشیان حامی رییس جمهوری امریکا برای حدود ۶ ساعت به حالت تعلیق درآمد.

کنگره پس از خروج شورشیان که با حضور نیروهای گارد ملی آمریکا و پلیس فدرال به حالت عادی بر گشت، نشست خود را در ساعت 20 چهارشنبه شب به وقت محلی از سر گرفت.

به این ترتیب، تلاش دونالد ترامپ برای باز گرداندن نتیجه انتخابات به هر شکل ممکن حتی با قشون کشی خیابانی و تسخیر کنگره آمریکا ره به جایی نبرد و جو بایدن و کامالا هریس معاون اول وی از ۲۰ ژانویه قدرت را در دست خواهند گرفت.