لطفا در مقابله با کرونا با فرهنگ عمل کنید

11

1399/11/27

09:44


ناهیدخداکرمی گفت: به نظر من در رابطه با کرونا نسبت به بسیاری از کشور‌هایی که خودشان را پیشرفته می‌دانند مردم ایران بسیار با فرهنگ‌تر عمل کردند. اغلب ماسک دارند یا اغلب وقتی پروتکلی ارائه می‌شود یا تعطیلی و محدودیتی اعمال می‌شود تقریبا همه به آن عمل می‌کنند و هیچ گونه عناد و تظاهرات یا مقابله با قوانین و پروتکل‌هایی که ارائه می‌شود دیده نشده است.

لطفا در مقابله با کرونا با فرهنگ عمل کنید

به گزارش بهداشت نیوز، ناهیدخداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران و عضو شورایعالی نظام پزشکی درباره آسیب شناسی رفتار شهروندان در مقابله با کرونا و انتقاد‌هایی که از قانون گریزی و مسوولیت ناپذیری بعضی از شهروندان صورت می‌گیرد گفت: ما نمی‌توانیم همه چیز را به این شکل قضاوت کنیم که بی مبالاتی توسط مردم صورت می‌گیرد. به هر حال شرایطی که در این یک سال اخیر کرونا در کشور حاکم کرده به اضافه مشکلات دیگری که از نظر اقتصادی داریم و کشور شرایط آسانی ندارد و وضعیت سخت ناشی از تحریم‌ها و محاصره اقتصادی که داریم کرونا هم مزیت بر علت شد و کلافگی و سردرگمی را در جامعه ایجاد کرده است. به خصوص که دولت هم نتوانسته آن طور که باید و شاید از خانواده‌ها یا کسب و کار‌هایی که آسیب دیدند از تاثیرات ناشی از کرونا در قرنطینه آن‌ها را هم حمایت کند.

وی ادامه داد: به همین دلیل یک مقدار حالت ناآرامی و عدم رعایت بعضی از پروتکل‌ها را شاهد هستیم. اما باز به نظر من در رابطه با کرونا نسبت به بسیاری از کشور‌هایی که خودشان را پیشرفته می‌دانند مردم ایران بسیار با فرهنگ‌تر عمل کردند. اغلب ماسک دارند یا اغلب وقتی پروتکلی ارائه می‌شود یا تعطیلی و محدودیتی اعمال می‌شود تقریبا همه به آن عمل می‌کنند و هیچ گونه عناد و تظاهرات یا مقابله با قوانین و پروتکل‌هایی که ارائه می‌شود دیده نشده است. بالعکس حتی بعضی از کشور‌های غربی که می‌بینیم در فرانسه، هلند و امریکا که خیلی راحت سر و صدا راه می‌اندازند و پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند.

خداکرمی خاطرنشان کرد: اما یک نکته‌ای که وجود دارد این شرایط سخت باعث شده تا فشار‌های روحی و روانی زیادی به خانواده‌ها وارد شود. بعضی از خانواده‌ها فشار اقتصادی هم دارند و بعضی‌ها به خاطر شرایط کرونا علاوه بر فشار اقتصادی از نظر ماندن در خانه و مشکلات ناشی از عدم رفت و آمد و ارتباطات کلافه شده اند.

عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: به همین دلیل وقتی ما درباره شهر تهران مطالعه کردیم از بیماران سوال می‌کردیم که در دو هفته پیش از ابتلا به کرونا کجا بوده اند حدود چهل و هشت درصد اعلام کردند به مهمانی‌های خانوادگی رفته بودند. یعنی ما الان مشکلی که داریم این است. رفت و آمد‌های خانوادگی، مهمانی ها، جشن ها، مراسم ترحیم و بسیاری از آن‌ها هم در درجه دوم شرکت در جشن‌های عروسی یا مراسم ترحیم بوده است.

خدا کرمی با بیان اینکه سومین مکان پرخطر برای ابتلا به کرونا هم مراکز درمانی و بهداشتی بوده افزود: بنابراین آنچه که به نظر می‌رسد باید بر روی اش کار شود این است که مردم بدانند در این سه نقطه ممکن است در معرض آسیب قرار بگیرند. درمورد مسافرت‌ها که در حال صورت گرفتن است و می‌بینیم در استان‌های گیلان و مازندران و گلستان نتوانسته اند هنوز به مرحله زرد یا آبی برسند به خاطر اینکه دائم کسانی که مبتلا هستند به این استان‌ها سفر می‌کنند.

وی ادامه داد: اما خوشبختانه نتیجه مطالعه‌ای که در شهرداری انجام گرفت و زمینه ساز طرح شهید سلیمانی شد که طبق آن طرح هرکس که مبتلا باشد خانواده اش را هم تست می‌کنند و از رفت و آمد شخص بیمار با وسایل نقلیه عمومی هم جلوگیری می‌شود خود این هم مقداری کمک کرد. الان هم ما باید قدردان مردم باشیم که در این شرایط سخت اقتصادی و بیکاری که خیلی‌ها شغلشان را از دست داده اند یا کسب و کارهایشان دچار آسیب شد باز پروتکل‌ها رعایت می‌شود. نمی‌شود گفت که مردم عناد دارند یا رفتارهایشان مبتنی بر قانون گریزی است. واقعا این طور نیست.

 

مطالب مشابه