اختصاصی/ پایش سلامت رایگان بانوان سرپرست خانوار در پایتخت/گسترش کلینیک‌های درمانی شهرداری

41

1399/11/27

09:44


شهردار تهران با اشاره به گسترش کلینیک‌های درمانی شهرداری در پایتخت گفت: اخذ مجوز و آمادگی مراکز جراحی محدود ناباروری و پایش سلامت رایگان بانوان سرپرست خانوار از اقدامات مدیریت شهری در حوزه بهداشت عمومی است.

اختصاصی/ پایش سلامت رایگان بانوان سرپرست خانوار در پایتخت/گسترش کلینیک‌های درمانی شهرداری

پیروز حناچی شهردار تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت‌نیوز درباره توسعه بهداشت عمومی در پایتخت و نقش شهرداری در این زمینه اظهار داشت: منظور از بهداشت عمومی آن دسته از اقدامات پیشگیرانه از بروز بیماری ها و تامین، حفظ و ارتقای تندرستی و توانمندی شهروندان با استفاده از تلاش دسته جمعی است که منجر به توسعه جامعه می‌شود.

وی افزود: منظور از توسعه بهداشت عمومی اقداماتی است که سازمان‌ها در تعیین و تشخیص نیازهای بهداشتی و اولویت بندی این نیازها انجام می‌دهند، تامین منابع و امکانات حرفه ای، توجه به زیرساخت ها و ارزشیابی وضع موجود و همچنین بهبود شرایط از جمله این اقدامات است.

 شهردار تهران خاطرنشان کرد: این اقدامات به صورت صریح در ماده‌های ۴،۱۲ ، ۶۴ ،۶۸ ،۷۲ ،۸۰ و ۸۳ برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران در سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۲ مورد تاکید قرار داشته و شهرداری در این خصوص فعالیت های زیادی انجام داده است.

حناچی گفت: توسعه فعالیت‌های درمانی در کلینیک ها به خصوص در مناطق کم برخوردار از ۹۵ خدمت در سال ۹۶ به ۲۵۰ خدمت در سال ۹۹ از جمله این اقدامات بوده است همچنین طراحی و راه‌اندازی مرکز جامعه سلامت روان شهرداری تهران و دو مرکز جدید بهداشتی درمانی همچنین اخذ مجوز و آمادگی مراکز جراحی محدود ناباروری از دیگر اقدامات محسوب می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری طرح غربالگری و پایش سلامت رایگان است بانوان سرپرست خانوار و غربالگری ۸۸ هزار نفر شامل کارمندان و کارگران شهرداری توسط شرکت شهر سالم در دوران شیوع بیماری کرونا از دیگر این اقدامات است.

 شهردار تهران با تاکید بر تقدم برنامه های پیشگیرانه با ایجاد دو مرکز دائمی پایش سلامت و طب کار گفت: همچنین انجام پایش سلامت دوره‌ای ویژه کارکنان و کارگران شهرداری تهران انجام شده است.

حناچی گفت: اخذ مجوزهای درمان در منزل و آمبولانس خصوصی و همچنین ایجاد و بهره برداری از پایگاه جدید اورژانس شهرداری در مناطق منتخب و توسعه کلینیک‌های درمانی در مناطق منتخب کم برخوردار مانند منطقه ۹ و ۱۰ از دیگر این اقدامات محسوب می‌شود

مطالب مشابه