جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین با ۱۰ راهکاری طلایی

جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین با ۱۰ راهکاری طلایی


منبع: آرگا

54

1399/11/27

15:02


اگر از نوسانات دمایی مداوم باتری جلوگیری شود ، می تواند از خالی شدن باتری جلوگیری کند. علاوه بر این راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. چنانچه مایلید تا در این مورد بیشتر بدانید با این مطلب از آرگا همراه ما باشید. 

یکی از اتفاقات شایع برای باتری خودرو خالی شدن آن می باشد که سبب خاموش شدن اتومبیل می شود. برای خالی نشدن باتری ماشین و به اصطلاح خواب رفتن آن راهکارهای مختلفی وجود دارد که قصد داریم در این مطلب از آرگا شما را با آن ها آشنا سازیم.

آشنایی با ۱۰ راهکار جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین

باتری ماشین به دلایل متعددی خالی می شود یا به اصطلاح معروف می خوابد. باید گفت باتری خودرو نیز مانند دیگری قسمتهای آن به تعمیر و نگهداری نیاز دارد چرا که در غیر این صورت از کارایی خارج می شود. علیرغم این که خیلی خوب از موتور خودرو مراقبت می کنید ولی اگر به باتری ماشین توجه نداشته باشید، خودرو روشن نخواهد شد. قابل ذکر است که هوای سرد زمستان روی باتری اثر مخرب دارد و موجب کند شدن واکنش های شیمایی داخل آن می شود و در بدترین حالت دیگر برای روشن کردن موتور انرژی لازم را ندارد.

ممکن است شما نیز در یک صبح کاری با این اتفاق مواجه شده باشید که باتری بخوابد و خودروی شما روشن نشود  و این موضوع موجب ناراحتیتان گردد. بنابراین همواره سعی کنید در فصل زمستان باتری ماشین را در بهترین شرایط نگهدارید. ضمنا جلوگیری از نوسانات دمایی یا گرم و سرد شدن مداوم باتری ماشین از تخلیه یا به اصلاح خواب رفتن آن جلوگیری می کند. برخی افراد برای رفع مشکل تخلیه باتری از یک باتری دیگر بهره می گیرند به عبارتی باتری به باتری نموده تا باتری با استفاده از شارژ باتری خودروی دیگر بتواند اتومبیل را روشن کند.

چنانچه عملکرد موتور را در نظر نگیریم در صورت عدم کنترل باتری نیز این احتمال وجود دارد در مواقع حساس باتری خودرو خالی کند و ماشین خاموش شود. از این رو هر اندازه هم موتور ماشین عالی کار کند ولی باتری آن کنترل نشود ممکن است خاموشی خودرو را در پی داشته باشد. از نشانه های خاموش شدن باتری خودرو می توان به شنیدن صداهایی شبیه کلیک کردن موقع استارت زدن، م شدن نور چراغ های پشت آمپر، کند یا دیر روشن شدن موتور و خاموش شدن چراغ های داشبورد اشاره کرد. با این مقدمه قصد داریم در ادامه مطلب شما را با راهکارهای مختلفی برای جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

۱. خاموش کردن تجهیزات برقی ماشین

با توجه به امکانات زیادی که در خودروهای امروزی تعبیه شده است و ضمنا در نظر گرفتن تجهیزات برقی نوین برای خودروها در صورتی که این تجهیزات مانند بخاری و چراغ ها روشن باقی بمانند ، خودرو برق زیادی استفاده می کند از این رو جهت جلوگیری از خالی شدن باتری و خاموش شدن ماشین پیشنهاد می شود که این تجهیزات را خاموش نمایید چرا که به سرعت موجب خالی شدن باتری خودرو می شوند. ناگفته نماند لوازمی که به درگاه یو اس بی یا پریز براق ۱۲ ولت متصل هستند نیز موجب خالی شدن باتری می شوند از این رو قبل از خروج از خودرو داخل کابین را بررسی کنید تا روشن باقی نمانده باشند. چرا که غالبا روشن ماندن این چراغ ها از شب تا صبح اتفاق افتاده و موجب تخلیه باتری می شوند که در ادامه باید هزینه زیادی را متقبل شوید.

۲. نحوه استارت زدن ماشین

چنانچه استارت زدن خودرو را آسان نمایید در پیشگیری از خالی شدن باتری موثر خواهد بود. از این رو موقع استارت زدن کلاچ را به سمت پایین نگه داشته تا به خودرو فشار زیادی برای روشن شدن وارد نشود. با پایین نگه داشتن کلاچ نیروی کمتری برای استارت استفاده می شود و با این کار میزان زیادی از انرژی باتری حفظ می شود.

۳. کنترل بخش های مرتبط به باتری ماشین

بهتر است هر چند وقت یکبار کاپوت ماشین را بالا زده و باتری خودرو را بررسی کنید. ضمنا پیشنهاد می شود هرازگاهی خودرو را به یک متخصص بسپارید تا وضعیت باتری را چک نماید و از او بخواهید تا بخش هایی که به باتری مرتبط است مانند دینام، استارت و … را بررسی کند که اگر هر یک از این اتصالات عملکرد خوبی نداشت آن را تعمیر یا تعویض نماید. در غیر اینصورت باتری خودور بیشتر یا کمتر از حد لازم شارژ خواهد شد. همچنین چنانچه قصد خرید ماشین دست دوم را دارید حتما باتری آن را بررسی کنید که سلامت و کیفیت لازم را داشته باشد.

۴. خنک نگه داشتن ماشین

اکثر افراد تصور می کنند باتری خودرو در فصل زمستان می میرد ولی آیا می دانید که در تابستان سالم نگه داشتن باتری خودرو امر دشوارتری می باشد. چنانچه شما پس از رانندگی ماشین خود را در هوای گرم رها کنید باتری شروع به دشارژ یا تخلیه شارژ نموده که در عرض ۲۴ ساعت این امر رخ می دهد در صورتی که تخلیه باتری در هوای سرد چند روزی طول می کشد. به این ترتیب اگر جهت حفظ سلامت باتری اقدامات لازم را انجام ندهید باتری به راحتی به خواب می رود یا می میرد. با توجه به این که گرما می تواند عاملی برای خوابیدن باتری ماشین باشد پیشنهاد می شود خودرو خود را در محل خنکی از پارکینگ یا در مکانی سایه دار پارک نمایید. با این کار هم موقع سوار شدن به خودرو با صندلی های داغ و هوای دم کرده مواجه نمی شوید و هم از تخلیه باتری جلوگیری می کنید.

۵. سرویس به موقع ماشین

یکی دیگر از راهکارهای مهم در جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین ، سرویس به موقع خودرو می باشد. چنانچه خودرو خوب سرویس و نگه داری شود موجب می شود تا به باتری اتومبیل فشار زیادی وارد نشود و بازدهی آن افزایش یابد. سرویس شدن ماشین و چک کردن تنظیم بودن چرخ ها و موتور در بالا بردن عمر مفید باتری تاثیر مثبتی دارد. ضمنا اگر اتومبیل را در پارکینگ سرپوشیده نگهداری کنید بر روی سلامت و ایمنی آن تاثیرگذار خواهد بود.

۶. طولانی نمودن تایم رانندگی

رانندگی های کوتاه مدت با تعداد توقف های زیاد و شروع مجدد رانندگی نیز می تواند یکی از دلایل خوابیدن باتری ماشین باشد. از این رو  پس از روشن کردن ماشین باید زمان مورد نیاز و کافی را برای شارژ دوباره باتری فراهم نمایید.

۷. تمیز نگه داشتن باتری

تجمع گردوخاک و گریس بر روی باتری خودرو موجب گرم شدن آن و در نتیجه تخلیه باتری ماشین می شود. از این رو با پارچه ای مرتبا آن را تمیز کنید. ضمنا از نصب درست باتری نیز مطمئن شوید.

۸. عدم استفاده از خودرو به مدت طولانی

اگر خودرو برای یک تایم طولانی در پارکینگ نگهداری شود و از آن استفاده ای نشود با خالی شدن باتری روبرو می شود. ضمنا پارک کردن ماشین کنار درب آسانسور موجب تخلیه باتری و مرگ آن می شود. قابل ذر است باتری خودرو نیاز دارد به صورت مداوم شارژ گردد. به عبارت دیگر باتری باید توسط دینام شارژ شود که این امر موقع رانندگی اتفاق می افتد. به ویژه اگر مجبور شوید زمان زیادی را بدون هیچ توقفی رانندگی نمایید. به این ترتیب در صورت عدم استفاده از خودرو برای یک تایم طولانی باتری شارژ خود را از دست می دهد.

در ادامه قابل ذکر است یک باتری نو با شارژ باتری در حالت نرمال معمولا باید طی دو هفته و بدون شارز توسط دینام شارژ خود را کاملا حفظ نماید. ولی باتری اتومبیل در مدت ۲-۳ ماه کاملا تخلیه خواهد شد. چنانچه خودرو خود را با یک باتری با شارژ کامل پارک نمایید و از خودرو تا ۲.۵ ماه استفاده نکنید احتمالا قادر نخواهید بود خودرو را روشن کنید. شما باید باتری را دوباره شارژ کنید یا در صورت لزوم به تعویض آن اقدام کنید. توجه داشته باشید حفظ شارژ باتری ماشین به تعداد دستگاه هایی بستگی دارد که برای عملکرد مناسبشان به انرژی نیاز دارند. منظور از این دستگاه ها مواردی مانند چراغ جلو، سیستم تهویه مطبوع، سیستم زنگ خطر و … می باشد که موقع پارک خودرو در حال فعالیت هستند.

۹. نشت باتری

برای تشخیص مکان نشت باتری کار را با یک باتری کاملا شارژ شده آغاز کنید. اطمینان حاصل کنید چراغ ها و رادیو خاموش می باشند. شارژ تلفن، لپ تاپ یا جی پی اس را جدا نموده و درب ها را ببندید. به طور کلی هر وسیله ای از باتری بهره می گیرد را جدا یا خاموش نمایید. بعد آمپر سنج را به صورت سری به بست و گیره متصل کنید. وقتی که نخستین جامپر خود را برداشتید آمپر سنج جریان خروجی باتری را می خواند به طور مثال اگر ۶۱۰ میلی آمپر باشد خیلی زیاد است. از این رو صندوق عقب یا داشبورد را چک کنید تا چراغی آنجا روشن نباشد. درب خودرو را باز نموده و ببینید آیا لامپ داغ می باشد (مراقب انگشتان خود باشید تا نسوزد). هنگامی که همه موازد خالی شدن شارژ را بررسی نمودید از کابل تست بهره بگیرید و آن را به جعبه فیوز و آمپر سنج را به مدار متصل کنید. همه لودهای مدار را تک تک بررسی نمایید تا مورد مشکوک را بیابید.

۱۰ . بررسی آلارمهای غیرکارخانه ای و استریو

چنانچه از آلارم های غیر کارخانه ای بهره می گیرد حتما آن را چک کنید. احتمال دارد بیشتر از یک اتصال به سیستم الکتریکی خودرو وجود داشته باشد و بعضی از نصاب ها پس از فروش ممکن است از تکنیک اسپلایشی استاندارد استفاده نمایند. از این رو ممکن است مجبور گردید سیم های آلارم را دنبال نموده تا ببینید کجا قرار دارند. آلارم های گران قیمت کمتر موجب تخلیه باتری می شوند و احتمالا به این خاطر است ه توسط تکنیسین ها مورد استفاده قرار می گیرند.

چند نکته:

  • همواره یک کابل باتری در صندوق عقب داشته باشید تا در مواقع ضروری بتوانید باتری به باتری را انجام دهید.
  • چنانچه خودرو در محل نامناسب و خطرناکی خاموش شد پیش از هر اقدامی آن را به مکان امنی انتقال دهید.
  • از رانندگی های کوتاه مدت و با توقف زیاد بپرهیزید و هر از گاهی مسافت های طولانی را با خودرو طی کنید تا ماشین فرصت شارژ پیدا کند.
  • هنگام پارک ماشین قبل از خروج از خودرو بررسی کنید چراغ یا وسیله برقی روشن نمانده باشد.
  • هر بار که کاپوت خودرو را بالا می زنید به باتری نیز نیم نگاهی بیاندازید و وضعیت آن را چک کنید.
  • به باتری خودرو فشار نیاورید. به این ترتیب اگر نتوانست موتور روشن نماید از فشار به باتری بپرهیزید چرا که اوضاع را بدتر می کنید.

همچنین اگر باتری قدیمی دارید راهکارهای مقاله مقابل را برای تقویت باتری ماشین بخوانید.

مطالب مشابه