«ینس استولتنبرگ» دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی دوشنبه گفت که هدف ناتو این است که افغانستان به پناهگاه امنی برای تروریست‌ها تبدیل نشود.

وی که در کنفرانس خبری در بروکسل صحبت می‌کرد، افزود: «طالبان دلیل خشونت‌ها بوده و باید ارتباط خود با گروه‌های تروریستی را قطع کرده و با حسن نیت به مذاکره بپردازد.»

استولتنبرگ در ادامه گفت: «هر وقت زمان آن فرا برسد، تعداد بیشتری از نیروهای ناتو از افغانستان خارج خواهند شد.»

دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی اضافه کرد: «گفت‌وگوهای صلح در افغانستان پایدار نبوده و طالبان باید خشونت‌ها را کاهش دهد.»

وی افزود: «حضور ما در افغانستان وابسته به شروطی بوده و نمی‌خواهیم بیش از میزان ضروری در این کشور بمانیم و خروج نیروهای ناتو از افغانستان وابسته به شرایط است.»

استولتنبرگ مدعی شد: «از توافق صلح حمایت کرده و اعتقاد داریم که باید در زمان مناسب از افغانستان خارج شویم.»

دبیر کل ناتو گفت: ‌«ما شاهد آن هستیم که همچنان این ضرورت وجود دارد که طالبان در عمل به تعهداتش اقدامات بیشتری انجام دهد و این اطمینان حاصل شود که ارتباط قدیمی خود با تروریست‌های بین‌المللی را قطع کند.»

وی درباره عراق نیز گفت که در خصوص توسعه آموزش نیروهای عراقی نیز وزرای دفاع ناتو پنجشنبه دیدار خواهند کرد.

با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، بحث‌های بسیاری در مورد خروج نیروهای نظامی این کشور از افغانستان مطرح شده و گمانه‌زنی‌های متعددی در این باره انجام شده است.

اخیرا خبرگزاری رویترز به نقل از چهار مقام ناتو اعلام کرد نیروهای بین‌المللی قرار است بیشتر از زمان تعیین شده در توافقنامه آمریکا با طالبان در افغانستان باقی بمانند. این در حالی است که براساس توافق دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین آمریکا با گروه طالبان قرار بود نیروهای خارجی تا اول ماه می سال جاری میلادی، خاک افغانستان را ترک کنند.