عسل را در شیر حل کنیم یا آب جوش

28

1399/11/27

23:02


با خوردن عسل و شیر داغ یا چای داغ نه تنها از خواص عسل بهره‌ای نمی‌برید بلکه مواد سمی وارد بدنتان می‌کنید. عسل در مایعات بالای ۴۵-۴۰ درجه هیچ خاصیتی ندارد بلکه باعث تولید نوعی سم نیز می‌شود. عسل شیرین کننده‌ای طبیعی است که به نظر برخی می‌گویند، عسل خاصیت درمانی هم دارد و چون شیرینی اش طبیعی است می‌توان بدون هیچ محدودیتی از آن استفاده کرد اما ممکن است در برخی از موارد تصورات درباره این ماده غذایی اشتباه باشد.

عسل را در شیر حل کنیم یا آب جوش

به گزارش بهداشت نیوز، عضو کمیته صنایع غذایی انجمن مدیریت کیفیت ایران با اشاره به خواص و منابع قندی موجود در عسل، در مورد مصرف درست این عصاره شیرین، اظهار کرد: این عصاره شیرین منبعی غنی از اقسام قندها به ویژه گلوکز و ساکاروز است به گونه‌ای که ۱۴ الی ۱۸ درصد آن را آب، ۲ درصد را سایر مواد و بین ۷۵ الی ۸۶ درصد عسل را قند تشکیل می‌دهد.

وی با بیان مصرف عسل به ویژه در رژیم‌های لاغری و دیابتی، اضافه کرد: بسیاری از افراد فکر می‌کنند مصرف زیاد عسل به علت داشتن قند طبیعی بلامانع است، در حالی که مقادیر خیلی کمی از این عصاره حاوی کالری و انرژی خیلی زیادی است و به هیچ عنوان زیاده روی در مصرف آن برای دیابتی‌ها و افراد دارای رژیم‌های لاغری توصیه نمی‌شود، بنابراین بهترین روش مصرف در عموم افراد، استفاده روزانه یک تا ۲ قاشق مرباخوری از عسل است.

عضو کمیته تخصصی زنبور عسل سازمان نظام دامپزشکی در مورد یکی از اشتباهات رایج مصرف عسل گفت: متأسفانه برخی افراد علاقه زیادی به شیر عسل داغ، چای عسل داغ و یا سرو نوشیدنی‌های داغ با عسل به ویژه در ساعات اولیه صبح دارند در حالی که این کار با گذر زمان به راحتی جانشان را نشانه می‌گیرد.

وی تصریح کرد: افرادی که به مصرف نوشیدنی‌های داغ با عسل علاقه دارند باید بدانند که نباید عسل را در نوشیدنی‌های با حرارت بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد مخلوط کنند، زیرا دمای بالای عسل منجر به تولید و فعال شدن سمی موسوم به HMS می‌شود که اثر فوری ندارد و به مرور زمان در کبد ته نشین شده و سلامتی فرد را با خطری جدی مواجه می‌کند که دمای شیر یا چای یا هر نوشیدنی دیگری که قرار است عسل به آن اضافه شود، باید نیمه گرم یا ولرم بوده و از این دما بالاتر نباشد.

منبع: سلامتی