علائم پنهان گرفتگی رگ ها

منبع: سیمرغ

58

1399/12/2

09:25


علائم پنهان گرفتگی رگ ها

 گرفتگی رگ ها می تواند خطرناک باشد پس باید به علائم آن توجه داشته باشید تا بتوانید خطر را کنترل کنید

 گرفتگی رگ ها چه علائمی می تواند داشته باشد؟

جلوگیری از بیماری عروق کرونر قلب (CHD) در افراد، هدف اصلی متخصصان است اما تشخیص به موقع، بهترین قدم بعدی است. تشخیص  به موقع می‌تواند منجر به تغییر در سبک زندگی و درمان‌های پزشکی شود و شروع حمله قلبی را به تأخیر بیندازد یا آن را رد کند. تقریباً 80 درصد بیماری‌های قلبی با تغییر سبک زندگی، قابل پیشگیری است. این شواهد عجیب که در ادامه ذکر می‌شود، می‌تواند نشانه‌ای از وجود گرفتگی عروق یا آترواسکلروز و بیماری‌های زمینه‌ای قلب باشد.

 طاسی

بر اساس  مطالعه‌ای وسیع روی تقریباً 37هزار مرد، با مشاهده طاسی شدید در فرق سر، می توان وجود بیماری عروق کرونری خاموش را در هر سنی پیش‌بینی کرد. در یک مطالعه جداگانه روی بیش از 7000 نفر (بیش از 4000 زن)، طاسی متوسط تا شدید، می تواند احتمال خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را در هر دو جنس مضاعف کند.

 وجود چین‌خوردگی گوش

یکی از نشانه های عجیب، چین‌خوردگی در نرمه گوش شما (به طور خاص، چین زاویه‌دار در گوش که به صورت مورب از کانال به لبه پایینی نرمه گوش می‌رسد) است که در گزارش‌های تحقیقات پزشکی به عنوان نشانه‌ای از بیماری عروق کرونری خاموش برای چندین دهه ذکر شده است. چین‌خوردگی گوش ممکن است به علت گردش خون ضعیف، از جمله در عروق قلب ایجاد شود. البته بعضی متخصصان پزشکی، چین‌خوردگی را فقط یک علامت کلی از پیری استدلال می‌کنند.

 احساس درد در ساق پا هنگام راه رفتن

این وضعیت با عنوان «لنگیدن» شناخته می‌شود. تصلب شرایین می‌تواند شریان‌های پا را مخصوصاً در افراد سیگاری، قبل از تشخیص بیماری عروق کرونری، مسدود کند. این نشانه نیاز به ارزیابی هر چه سریع‌تر و بدون تأخیر دارد. پزشک شما ضربان پاهایتان را بررسی می‌کند و اندازه‌گیری‌های ساده فشارخون پا و جریان خون را انجام می‌دهد تا تشخیص گردش خون ضعیف را تأیید کند. تشخیص بیماری قلبی در زودترین زمان ممکن، بسیار حیاتی است زیرا درمان‌های غذایی و پزشکی بسیاری وجود دارد که می‌تواند به معکوس کردن مسئله کمک کند.

 درد فک

این علامت گرفتگی عروق بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود اما مردان هم باید از آن آگاه باشند.

طبق گفته مدرسه پزشکی هاروارد، درد فک و گردن از علایم متداول آنژین یا همان ناراحتی است که در نتیجه جریان خون ضعیف در بخشی از قلب ایجاد می‌شود. این درد به این دلیل رخ می‌دهد که عصب اصلی که سیگنال‌های درد را از قلب منتقل می‌کند، یعنی عصب واگ، در تماس مداوم با گردن، فک، سر و بازوی چپ است. به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دهد درد فک شما در نتیجه چیزی خوش‌خیم، مانند دندان قروچه است یا چیزی که نیاز دارد محتاطانه بررسی شود.

بیشتر بدانید : دردهایی که باید جدی بگیرید و مراقب خطرشان باشید

 احساس درد در قسمت پایین کمر

درد قسمت پایینی کمر ممکن است همیشه نشانه‌ای ساده از پیری عضلات نباشد. به گفته جامعه پزشکان، کمر،  اغلب یکی از اولین قسمت‌های بدن است که تجمع پلاک در آن اتفاق می‌افتد. شما احساس درد خواهید کرد زیرا کاهش جریان خون در این ناحیه می‌تواند دیسک‌هایی را که بین مهره‌ها قرار دارند، تضعیف کند.

 لطفا سیگار کشیدن را ترک کنید 

همان‌طور که اکنون همه ما می‌دانیم، سیگار کشیدن یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامتی خود انجام دهید. طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب انجام دهید.

بیشتر بدانید : تاثير ورزش بر سيستم قلب و عروق

بیشتر بدانید : جوان سازی رگ های خونی با آنتی اکسیدان Q10

بیشتر بدانید : کدام غذاها باعث تنگ شدن رگ ها می شوند؟

بیشتر بدانید : پاکسازی رگ های خونی بدن با زردچوبه و زنجبیل

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

مطالب مشابه