کدام کشورها در کنترل کرونا موفق‌تر بوده‌اند؟

27

1399/12/2

11:04


درست است که تقریباً تمام دنیا درگیر ویروس کرونا است اما شرایط همه کشورها و مردم آن در مواجهه با بیماری کووید-۱۹ یکسان نیست. از دسترسی به امکانات و منابع گرفته تا وضع قوانین و مقررات.

کدام کشورها در کنترل کرونا موفق‌تر بوده‌اند؟

به گزارش بهداشت نیوز، برخی کشورها در روند شیوع کرونا مردم بالاخره واکسن را دریافت می‌کنند اما بزرگ‌ترین کمپین واکسیناسیون جهانی هنوز به جایی نرسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی کشورها به شدت دچار آسیب هستند و برخی دیگر عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته‌اند. کشورهایی همچون نیوزیلند، استرالیا و تایوان درست است که هنوز واکسیناسیون جمعیت خود را شروع نکرده‌اند و از این بابت صدمه دیده‌اند اما در عین حال جابه‌جایی کمتر درون جامعه و وجود هوای مطبوع در این کشورها کمک کرده است که در وضعیت مرزی از نظر ابتلا به بیماری قرار داشته باشند و وضعیتشان بحرانی نباشد. در ماه ژانویه، نیوزیلند مرزهایش را بسته است چهار محموله واکسن دریافت کرده است و برای سومین ماه در بهترین وضعیت قرار دارد اما مکزیک در این مورد در بدترین وضعیت است و تلفات آن به بالاترین حد رسیده است. فلسطین اشغالی و امارات متحده عربی واکسیناسیون را شروع کرده‌اند و وضعیتشان در حال بهبود است.

طبق داده‌های دانشگاه جان هاپکینز در برخی از کشورها اگرچه علائم بستری در بین بیماران در حال کاهش است اما میزان کشندگی ویروس هنوز در این کشورها کمرنگ نشده است و جهش‌های بی‌سابقه‌ای در نرخ تلفات در ژانویۀ ۲۰۲۱ را نشان می‌دهند. برخی از کشورهایی که واکسیناسیون را شروع کرده‌اند در حال صادر کردن گذرنامه‌های سلامت هستند که نشان می‌دهد فرد واکسن ردیافت کرده است و می‌تواند مسافرت کند. برای مثال امارات متحده عربی در تلاش است تا هرچه زودتر گردشگران بیشتری را پذیرش کند هرچند در حال حاضر هم مرزهایش را به روی گردشگران نبسته است.

واکسیناسیون چه تأثیری دارد؟

در حالی که کارشناسان انتظار دارند میزان بستری شدن در بیمارستان ها و مرگ و میر کاهش یابد، اما در این مورد که آیا افرادی که واکسن را دریافت کرده‌اند باز هم ناقل بیماری هستند یا نه هنوز هم شک و شبهه وجود دارد. به همین خاطر بعد از واکسیناسیون هم باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرد.

اگرچه ایالات متحده قرار است فرایند واکسیناسیون را تسریع کند اما از نظر تعداد کشته‌شدگان با چهارصد هزار کشته همچنان در بدترین وضعیت است. انگلستان اگرچه اولین کشوری بود که واکسیناسیون را شروع کرد و به واکسن‌های دیگر نیز مجوز استفادۀ اضطراری داد اما جهش ویروس در این کشور باعث شد که رتبۀ این کشور سقوط کند. در این شاخص آمریکا در رتبۀ ۳۵ و بریتانیا در رتبۀ ۳۲ است و کشورهای نیوزیلند، سنگاپور، استرالیا، تایوان و چین به ترتیب اول تا پنجم هستند. ایران در این رتبه بندی در رتبۀ ۴۴ قرار دارد و مکزیک با رتبۀ ۵۳ در قعر جدول است.

این رتبه‌بندی از شاخص‌های متفاوتی استفاده می‌کند و ۱۰ شاخص اصلی دارد که مهمترین آن‌ها رشد موارد ابتلا، نرخ مرگ و میر، قابلیت آزمایش، ظرفیت سیستم مراقبت‌های بهداشتی، تأثیر محدودیت‌ها بر قرنطینه و فعالیت‌های اقتصادی و آزادی در رفت و آمد است.

مطالب مشابه