برگزیدگان جایزه کتاب سال، معرفی شدند

منبع: برترین ها

61

1399/12/2

15:01


۱۲ اثر برگزیده و ۵۹ کتاب شایسته تقدیر، در آیین پایانی سی‌وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست‌وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال، معرفی شدند.

خبرآنلاین: ۱۲ اثر برگزیده و ۵۹ کتاب شایسته تقدیر، در آیین پایانی سی‌وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست‌وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال، معرفی شدند.
 

برگزیدگان جایزه کتاب سال، معرفی شدند

 
برگزیدگان و شایستگان تقدیر سی‌وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست‌وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، امروز (شنبه دوم اسفند) در مراسمی در مجموعه سعدآباد، با حضور رئیس‌جمهور معرفی شدند.
 
دکتر روحانی، رئیس‌جمهور، با بیان این‌که منشاء بسیاری از تحولات بزرگ دنیا در حقیقت به نظری برمی‌گردد که در یک کتابی مکتوب و نقد شده است، افزود: «اندیشه‌ای که از تراوش ذهن یک عالم بزرگ تبدیل به یک کتاب شود، عمر جاودانه می‌یابد.»
او با ابراز خرسندی از این‌که با وجود محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا، توانسته در این مراسم حضور پیدا کند، گفت: «اگر کتاب نبود، ارتباط ما با دنیای گذشته تقریبا قطع می‌شد. اگر کتاب نبود، سلسله علوم و آگاهی‌های تاریخی ما وجود نداشتند و این خسارت بزرگی برای بشریت بود.»
 
رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که امروز، نوع جدیدی از کتاب و کتابت به اسم فضای مجازی ایجاد شده است، تاکید کرد: «بدون شک یکی از اختراعات بزرگ و تاثیرگذار بشر در عصر حاضر همین فضای مجازی است، فضای مجازی تحول شگرفی در دنیا ایجاد کرده است و پایه و اساسی برای پیشرفت‌ در دیگر حوزه ها است.»
 
کتاب، منشاء تحولات علمی و اجتماعی
 
حسن روحانی ادامه داد: «کتاب‌ها نه تنها حامل تحولات علمی هستند، بلکه حامل تحولات اجتماعی نیز هستند؛ به عنوان مثال خود تحولات اجتماعی در دوره مشروطه با کتاب آغاز شد و کتاب مرحوم نائینی در ایجاد آن حرکت بزرگ بسیار موثر و تعیین کننده بود. خود نهضت و انقلاب اسلامی نیز با اعلامیه‌های مکتوب یک مرجع تقلید آغاز شد و پیش رفت و فقه و تحول فقه شیعه نیز مرهون کتابت است.»
 
او با تاکید بر لزوم تجلیل از نویسندگان و مولفین و محققینی که در تعالی فرهنگ و دانش جامعه نقش دارند، تصریح کرد: «چنین مراسم‌های تجلیلی فرهنگ ملت‌ها را به هم نزدیک می‌کند. و باید تلاش کنیم این مسیر به هدف اصلی خود یعنی افزایش تقاضا برای کتاب و ارتقای فرهنگی کتاب‌خوانی برسد.»
 

برگزیدگان جایزه کتاب سال، معرفی شدند

 
کارنامه کتاب و نشر ایران
 
در بخش دیگری از این آیین، سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جایزه کتاب سال را کارنامه کتاب و نشر ایران خواند و گفت: «در سال ۹۲ حدود ۶۶ هزار عنوان کتاب در سال داشتیم و در سال گذشته حدود ۱۰۵ هزار عنوان که ۵۶ هزار عنوان چاپ اول بودند. روند روبه‌رشدی را از سال ۹۲ تا ۹۸ شاهد بودیم، در مسیر رشد کمی رشد کیفی قابل توجه بود؛ به‌خصوص در برخی از حوزه‌ها که رشد کمی و کیفی روندی پابه‌پا داشته‌است.»
به گفته او جریان رشد علمی و فرهنگ مطلوب کشور، رشد پایاپایی داشته‌است. صالحی ادامه داد: «داد و ستدی بین رشد جریان علمی و فرهنگی کشور وجود داشت که کاملا محسوس است. البته تاثیر همه‌گیری بیماری کووید۱۹ به فضای علمی و فرهنگی و از جمله فرهنگ مکتوب گذاشته‌است؛ به‌طوری‌که شاهد تعطیلی برخی از رویدادها مانند نمایشگاه کتاب تهران و نمایشگاه استانی بودیم.»
 
صالحی در ارزیابی نمایشگاه مجازی کتاب تهران، با اشاره به این‌که در این فضا فروش خوبی انجام شده‌است، گفت: «این رویداد با همکاری اصناف این حوزه از یکم تا دهم بهمن برگزار شد. شاهد بودیم ۱۰۰ هزار عنوان کتاب داخلی در این نمایشگاه عرضه شد و ۱۷۲۲ ناشر حضور داشتند. یک و نیم میلیون عنوان کتاب فروش رفت که حدود ۶۴ میلیارد تومان فروش ریالی به همراه داشت. ۸۵۰ هزار مرسله پستی به مجموعه کشور ارسال شد. ۹۷ درصد این مرسوله‌ها به دست خریداران رسیده‌است.»
 
۱۲ اثر برگزیده و ۵۹ کتاب تقدیر شده
 
در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام‌ محمدعلی مهدوی‌راد، دبیر علمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، با اعلام این‌که در سه سال اخیر، ارزیابی و بررسی آثار کتاب‌ها بر اساس فراخوان به‌دست آمده‌است، گفت: «این روش را هرگز نهایی و بررسی‌ها را رها نکردیم. به انبوهی از عالمان و فاضلان در سال‌های گذشته -۳۸سال- پیام دادیم که کتاب‌هایی که مناسب چرخه ارزیابی است، معرفی کنند. از این راه به کتاب‌هایی دست یافتیم که فرستاده نمی‌شد.»
 
به گفته او بعد از پس از غربال ابتدایی آثار در گروه‌های ۷۴ گانه بررسی ابتدایی و در مرحله بعدی هر کتاب توسط سه مسئول بررسی می‌شد. مهدوی‌راد ادامه داد: «اگر میانگین امتیازات بین ۹۰ تا ۱۰۰ بود کتاب برگزیده و امتیاز میان ۸۰ تا ۹۰ شایسته تقدیر شناخته شدند. امسال ۴۹ هزار و ۷۴۱ عنوان در غربال ابتدایی مورد بررسی قرار گرفت. در گروه‌ها ۳۷ هزار ۷۱۲ عنوان کتاب بررسی شد. کتاب‌های مرحله اول  ۹۴۸۰ و کتاب‌های راه یافته به مرحله دوم ۲۴۷ عنوان و آثار برگزیده ۱۲ عنوان و کتاب‌های شایسته تقدیر ۵۹ عنوان بودند.»
 
او درباره بخش بین‌الملل توضیح داد: «۱۸۰۰ عنوان پژوهش درحوزه ایرانی اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و ۲۰ عنوان به مرحله نهایی رسیده‌است. اینجا شایسته تقدیر وجود ندارد و پنج عنوان کتاب برگزیده از کشورهای آمریکا، آفریقای جنوبی، روسیه چین و فرانسه است. چهره برجسته این بخش خانمی با نام پدر کریستوفر است که کتابی درباره حضرت فاطمه و حضرت زینب سلام الله علیهما دارند. همچنین کتابی در حال نشر درباره امام حسین (ع) دارند که همه از آن تقدیر کردند.»
 
در ادامه این آیین، برگزدگان سی‌وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، به شرح زیر معرفی شدند و جوایز خود را از دست رئیس‌جمهور دریافت کردند:
 
کلیات، دایره‌المعارف‌ها و فرهنگنامه‌ها
 
«دانشنامه فرهنگ مردم ایران»، تألیف گروه نویسندگان، زیر نظر: سیدمحمدکاظم موسوی بجنوردی، ویراستاران علمی: اصغر کریمی و محمد جعفری قنواتی، تهران: مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی،۱۳۹۱ـ۱۳۹۸، ۶ ج.
 
فلسفه و روان‌شناسی
 
«تناهی استعلایی»: پژوهشی درباره هستی‌شناسی بنیادین هایدگر، تألیف احمد رجبی، تهران: هرمس، ۱۳۹۸، پنجاه‌ودو+ ۴۹۳ ص.
 
دین، حدیث
 
«مصباح السالکین لنهج‌البلاغه من کلام امیر المؤمنین علیه‌السلام»، تألیف کمال‌الدین میثم بن علی بن میثم البحرانی، تحقیق مؤسسه آل البیت علیهم‌السلام لإحیاء التراث، قم: مؤسسه آل البیت علیهم‌السلام لإحیاء التراث، ۱۴۳۵ـ۱۴۴۲ق، ۶ ج.
 
سیره معصومین و اصحاب
 
«سیر تدوین و تطور صحابه‌نگاری»، تألیف محمدرضا هدایت‌پناه، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ۱۳۹۸، ۷۷۶ ص.
 
زبان،زبان فارسی
 
«فرهنگ زبان‌آموز پیشرفته فارسی»، تألیف سیدمصطفی عاصی، تهران: سمت، ۱۳۹۸، ۸۶۳ ص.
 
علوم خالص،شیمی
 
«شیمی پپتید: مبانی، سنتز و کاربردها»، تألیف سعید بلالایی، فرهاد گل‌محمدی و پگاه شاکری، تهران: دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، ۱۳۹۸، ۷۶۹ ص.
 
علوم کاربردی،دامپزشکی
 
«خون‌شناسی دامپزشکی»، تألیف محمد حیدرپور، مشهد: دانشگاه فردوسی مشهد، ۱۳۹۸، ۵۴۸ ص.
 
«مروری فشرده بر میکروب‌شناسی دامپزشکی»، تألیف پی. ج. کوئین، بی. کی. مارکی، اف. سی. لئونارد، ای. اس. فیتزپاتریک و اس. فنینگ، ترجمه پژمان محمودی‌کوهی و عبدالمجید محمدزاده، همدان: دانشگاه بوعلی‌سینا، ۱۳۹۸، ۵۲۸ ص.
 
هنر،موسیقی
 
«فرهیختگی در محیط مردمی: غزل‌خوانی تهرانی و بسترهای فرهنگی ـ اجتماعی آن»، تألیف ساسان فاطمی، تهران: ماهور، ۱۳۹۸، ۳۴۰ ص.
 
ادبیات،متون قدیم
 
۱«ریاض الملوک فی ریاضات السلوک، ترجمه و انشای نظام‌الدین شامی»، تصحیح بهروز ایمانی، تهران: انتشارات دکتر محمود افشار؛ سخن، ۱۳۹۸، ۹۵۴ ص.
 
تاریخ و جغرافیا ،مستندنگاری
 
دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
 
«فرکانس ۱۱۶۰؛ اینجا آبادان؛ صدای مقاومت و ایستادگی»، نوشته فضل‌الله صابری، اصفهان: دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری مرکز استانی؛ تهران: سوره مهر، ۱۳۹۸، ۵۲۴ ص.
 
«گوهر صبر: خاطرات گوهرالشریعه دستغیب»، نوشته طیبه پازوکی، تهران: سوره مهر، ۱۳۹۸، ۴۹۲ ص.
 
منتخب بخش سپاس:
هیئت علمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد جایزه ویژه خویش را به‌پاس تلاش خستگی‌ناپذیر بیش از یک دهه در شناسایی، تحقیق، تصحیح و استوارسازی میراث گران‌قدر سیدمرتضی علم‌الهدی و نیز شناخت و شناساندن ابعاد فکری و اندیشگی آن بزرگوار در گستره تمدن اسلامی، حدیث، کلام، فقه و ادبیات به مؤسسه علمی و فرهنگی دارالحدیث اهدا می‌کند.
 
منتخب شخصیت علمی:
هیئت علمی سی‌وهشتمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد جایزه ویژه خویش را به پاس شناسایی و شناساندن ابعاد تمدن اسلامی و ایرانی، تسهیل دسترسی محققان و پژوهشگران به میراث اسلامی و ایرانی، معرفی و بازشناسی ابعاد تاریخی و تمدنی و فرهنگی تشیع و پیشوایان (علیهم‌السلام)، نگارش و تدوین مقاله‌ها و آثار بسیاری در چهره‌نمایی از جریان علم و علم‌اندیشی درتمدن اسلامی و ایرانی به «استاد حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر رسول جعفریان» اهدا می‌کند.
 
آثار شایسته تقدیر سی‌وهشتمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران نیز به شرح زیر معرفی شدند:
 
کلیات،علوم کتابداری
 
«سرعنوان‌های موضوعی فارسی»، تألیف پوری سلطانی، کامران فانی و فیروزان زهادی، با همکاری نرگس‌خاتون عزیزیان، تهران: سازمان اسناد و کتابخانه ملی، ۱۳۹۸، ۴ ج.
 
دایره‌المعارف‌ها و فرهنگنامه‌ها
 
«دانشنامه تبرستان و مازندران»، تألیف گروه نویسندگان، سرپرست گروه نویسندگان و ویراستاران: جهانگیر نصری‌اشرفی، سرپرست ویراستاران: جعفر شجاع‌کیهانی، ویراستار نهایی: معصومه افشار، تهران‏‫: نشر نی؛ ساری: مؤسسه درنگستان‏‫، ۱۳۹۸، ۵ ج.
 
نسخ خطی
 
«فهرست نسخه‌های خطی مرکز احیاء میراث اسلامی»، تألیف سیداحمد حسینی اشکوری، قم: مرکز احیاء میراث اسلامی، ۱۳۹۸، ۱۵ج.
 
فلسفه و روان‌شناسی
فلسفه اسلامی
 
تألیف؛ دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
 
«تبارنامه اشراقیان»، تألیف زهرا زارع، تهران: هرمس، ۱۳۹۸، ۲۴+ ۴۸۴ ص.
 
«وجود و ذات: تفسیری از صدرا در سیاق تاریخی»، تألیف داود حسینی، قم: حکمت اسلامی، ۱۳۹۸، ۳۹۲ ص.
 
ترجمه؛ «چشم‌اندازهای معنوی و فلسفی اسلام ایرانی»، تألیف هانری کربن، تحقیق و ترجمة انشاءالله رحمتی، تهران: سوفیا، ۱۳۹۱ـ۱۳۹۸، ۴ ج.
 
فلسفه غرب
 
دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
 
«بنیاد حق طبیعی براساس اصول آموزه دانش»، تألیف یوهان گوتلیب فیشته، ترجمه سیدمسعود حسینی، تهران: ققنوس، ۱۳۹۸، ۴۵۶ ص.
 
«ریشه‌های الهیاتی مدرنیته»، تألیف مایکل آلن گیلسپی، ترجمه زانیار ابراهیمی، تهران: پگاه روزگار نو، ۱۳۹۸، ۵۷۳ ص.
 
منطق
 
«منطق و معرفت در اندیشه سهروردی: شرح منطق حکمه الاشراق»، تألیف مهدی عظیمی، تهران: مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، ۱۳۹۸، ۶۰۸ ص.
 
دین
علوم قرآنی
 
«سیمای منسجم سوره‌های قرآن: نظریه غرض‌محوری در انسجام سوره‌های قرآن»، تألیف حامد معرفت، قم: تمهید، ۱۳۹۸، ۴۱۶ ص.
 
حدیث
 
«موسوعه معارف اهل البیت علیهم‌السلام فی الکتب الاربعه»، تألیف المؤسسه الثقافیه لمعارف الثقلین الوحیانیه، قم: بیدار، ۱۳۹۸، ۱۲ ج.
 
فقه و اصول
 
«تقریر الاصول»، تألیف سیدعلی محقق‌داماد، تهران: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، مؤسسه چاپ و نشر عروج، ۱۳۹۸، ۴ ج.
 
کلام
 
تألیف؛ «جریان‌شناسی فکری امامیه در دوران فترت (میانه مدرسه کوفه و مدرسه بغداد)»، تألیف سیداکبر موسوی‌تنیانی، قم: مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث، ۱۳۹۸، ۴۸۰ ص.
 
ترجمه؛ «فرهنگ چندمعنایی: روایتی دیگر از اسلام، تألیف توماس باوِر»، ترجمه غلامرضا خدیوی، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ۱۳۹۸، ۶۵۲ ص.
 
عرفان
 
«جریان‌شناسی عرفان ابن‌عربی در ادب فارسی»، تألیف مهدی حیدری، تهران: مولی، ۱۳۹۸، ۷۳۰ ص.
 
ادیان دیگر
 
«راه کنفوسیوس: پژوهشی نظامدار و جدید درباره «چهار کتاب»»، تألیف لی فو چن، ترجمه گیتی وزیری، تهران: حکمت سینا، ۱۳۹۸، ۲ ج.
 
علوم اجتماعی
علوم اجتماعی؛ «چشم‌اندازهای فرهنگ معاصر ایران»، تألیف نعمت‌الله فاضلی و مانی کلانی، تهران: پژوهشگاه فرهگ، هنر و ارتباطات، ۱۳۹۸، ۳ ج.
 
حقوق؛ «نظریه عمومی نفی دشواری در حقوق اسلامی»، تألیف سیدمصطفی محقق‌داماد،‌ تهران: سخن؛ مرکز نشر علوم اسلامی، ‌۱۳۹۸،‌۵۰۴ ص.
 
مدیریت؛ «تاریخ تفکر مدیریت»،‌ تألیف مورگن ویتزل، ترجمه علی‌اکبر فرهنگی، بهاره ثاقب و مهران ابراهیمی‌نژاد، تهران: جام جم، ‌۱۳۹۸، ۴۶۴ ص.
 
علوم نظامی/ دفاع مقدس؛ «روزشمار جنگ ایران و عراق، کتاب پنجاه‌وسوم، ج ۱: نبرد بزرگ زمستانی جبهه شمالی (عملیات بیت‌المقدس ۲)، تلاش غرب برای تحریم تسلیحاتی ایران»، تألیف حسین اردستانی و یدالله ایزدی، تهران: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، ۱۳۹۸، ۷۰۰ ص.
 
علوم خالص
زمین‌شناسی؛ «مبانی دگرشکلی در زمین‌ساخت»، تألیف علی یساقی، تهران: دانشگاه تربیت مدرس، ۱۳۹۸، ۴۰۶ ص.
 
زیست‌شناسی؛ «سمیت‌شناسی ترکیبات آلی در ماهیان»، تألیف ک. ‌ب. تیرنی، آ. ‌پ. فارل و ک. ‌ج. براونر، ترجمه علیرضا میرواقفی و فاتح معزی، تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۹۸، ۴۱۷ ص.
 
علوم کاربردی
دامپزشکی؛ دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
 
«دستنامه فارماکوژی و درمان‌شناسی گودمن و گیلمن»، تألیف راندا هیلان و همکاران، ترجمه سیداحمد فاطمی، تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۹۸، ۳ ج.
 
«زیست‌شناسی و پرورش ماهی خاویاری سیبری»،‌ تألیف پاتریک ویلیوت، گای نانوت، دنیس و یزیانو ـ کانتونت، میخائیل چبانوف، ترجمه علی طاهری‌میرقائد و سیدمرتضی حسینی، تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۹۸، ۲ ج.
 
مهندسی مواد و معدن؛ «ساخت افزایشی با رسوب‌نشانی مستقیم لیزری»، تألیف رضا شجاع‌رضوی، محمد عرفان‌منش، سیدمسعود برکت، راحله احمدی‌پیدانی، احمد احمدی‌بنی و حسین جمالی، تهران: دانشگاه صنعتی مالک اشتر، ۱۳۹۸، ۴۲۲ ص.
 
مهندسی صنایع؛ «حمل و نقل و لجستیک پایدار: مروری بر مدل‌های بهینه‌سازی و الگوریتم‌های حل پیشنهادی»، تألیف دیدم سینار، کنستانتین گالکیس و پانوس ام ار پاردالوس، ترجمه مرتضی قمی‌اویلی، متینه زیاری و میرسامان پیشوایی، تهران: سازمان جهاد دانشگاهی تهران، ۱۳۹۸، ۴۲۶ ص.
 
مهندسی کامپیوتر؛ «طراحی کامپیوتری سیستم‌های دیجیتال»، تألیف مرتضی صاحب‌الزمانی، اصفهان: شیخ بهایی، ۱۳۹۸، ۷۳۶ ص.
 
مهندسی مکانیک
 
تألیف؛ «کنترل پیشرفته و سیستم‌های دینامیک»، تألیف علی غفاری، علیرضا خدایاری و فرزاد چراغ‌پورسماواتی، تهران: دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی، ۱۳۹۸، ۶۵۳ ص.
 
ترجمه؛ «مکانیک مواد مرکب و طراحی اجزاء کامپوزیتی»، تالیف دای‌گیل لی و پیوسو نام، ترجمه رحمن سیفی و محمد زعیمی، همدان: دانشگاه بوعلی سینا، ۱۳۹۸، ۷۴۸ ص.
 
مهندسی کشاورزی و دامپروری
«هورمون‌های گیاهی تحت عوامل محیطی تنش‌زا»، تألیف غلام جلال‌احمد و جینگ ـ کوان یو، ترجمه مجید قربانی‌جاوید، ایرج اله‌دادی، سیاوش حشمتی، شیوا اکبری، لاله رحیمی‌میلاشی و سیاوش حشمتی، تهران: سازمان جهاد دانشگاهی تهران، ۱۳۹۸، ۴۹۴ ص.
 
هنر
کلیات هنر؛ «پرسپکتیو به‌منزله صورت سمبلیک»، تألیف اروین پانوفسکی، ترجمه محمد سپاهی، تهران: چشمه، ۱۳۹۸، ۲۰۸ ص.
 
هنرهای نمایشی؛ «سینمای تئو آنجلوپولوس»، تألیف آنگلوس کوتسوراکیس و مارک استیون، ترجمه وحید روزبهانی، تهران: دیبایه، ۱۳۹۸، ۴۸۰ ص.
 
هنرهای تجسمی، «سفالینه گونه موسوم به کوباچه»، تألیف فیروز مهجور، تهران: علمی و فرهنگی، ۱۳۹۷، بیست‌وشش+ ۶۸۶ ص.
 
عکاسی؛ دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
 
«چرا عکاسی هنری؟»، درباب عکاسی معاصر، تألیف لوسی سوتر، ترجمه محسن بایرام‌نژاد، تهران: کتاب پرگار، ۱۳۹۸، ۲۳۲ ص.
 
«عکاسی دیجیتال جامع»، تألیف بن لانگ، ترجمه داریوش اسماعیلی، تهران: کتابسرای میردشتی، ۱۳۹۸، ۶۰۰ ص.
 
نمایشنامه؛ «افسانه رستا»، نوشته فرشاد فرشته‌حکمت، تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۹۸، ۴۴۲ ص.
 
تربیت بدنی؛ «تنظیم مولکولی و سلولی سازگاری با فعالیت ورزشی»، تألیف کلود بوچارد، ترجمه عباسعلی گائینی، جواد طلوعی‌آذر و محمد همتی‌نفر، ویراستار علمی: عباسعلی گائینی، تهران: سمت، ۱۳۹۸، چهارده+ ۳۹۸ ص.
 
ادبیات
رمان و داستان بلند؛ «اوراد نیمروز»، نوشته منصور علیمرادی، تهران: نیماژ، ۱۳۹۸، ۲۲۴ ص.
 
نقد ادبی
 
تألیف؛ «تاریخ بدن در ادبیات»، تألیف سیدمهدی زرقانی، زهرا آقابابایی‌خوزانی، امید ایزانلو، فاطمه جهانپور، حمید خادمی، محسن شرفایی و فرزانه فرخ‌فر، تهران: سخن، ۱۳۹۸، ۴۴۶ ص.
 
ترجمه؛ دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
 
«درآمدی بر رویکرد زیبایی‌شناختی به ادبیات کودک»، تألیف ماریا نیکولاویا، ترجمه مهدی حجوانی و فاطمه زمانی، تهران: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ۱۳۹۸، ۵۷۲ ص.
 
«درآمدی بر شعر معاصر آمریکا»، کریستوفر بیچ، تألیف و ترجمه کامران احمدگلی و بهادر باقری، اصفهان: نشر خاموش، ۱۳۹۸، ۵۲۶ ص.
 
متون قدیم؛ «حماسه مسیب‌نامه: پیش‌درآمد ابومسلم‌نامه، روایت بزرگ آسیای میانه»، پرداخته محمد بقای وارس بخاری، تصحیح میلاد جعفرپور، تهران: انتشارات دکترمحمود افشار؛ سخن، ۱۳۹۸، ۳ ج.
 
تاریخ و جغرافیا
تاریخ
 
تألیف؛ «تبارشناسی فرمانروایی‌های قفقاز در دوران باستان: هخامنشی، اشکانی و ساسانی»، تألیف علی علی‌بابایی‌درمنی، تهران: هزار کرمان، ۱۳۹۸، ۵۳۹ ص.
 
تصحیح؛ دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
 
«دفتری برای ایران: نامه‌های فارسی به ولادیمیر مینورسکی»، به‌کوشش گودرز رشتیانی، تهران: انتشارات دکتر محمود افشار؛ انتشارات سخن، ۱۳۹۸، ۶۹۸ ص.
 
«تاریخ جدیده تاشکند: تاریخ تاشکند در آستانه سلطه روس‌ها»، تألیف دا محمد صالح خواجه ایشان تاشکندی، تصحیح حسن شجاعی‌مهر، تهران: نگارستان اندیشه، ۱۳۹۸، ۹۴۶ ص.
 
ترجمه؛ «شهادت‌نامه‌های سریانی مسیحیان ایران در عصر ساسانی»، پژوهش و ترجمه سجاد امیری‌باوندپور، تهران: مؤسسه آبی پارسی؛ پل فیروزه، ۱۳۹۸، ۲۸۵ ص.
 
جغرافیا؛ دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
 
«جستجوی پایداری در دامگه ناپایداری زمین، کاوش رهیافت‌های مواجهه با تغییر آب‌وهوا در توسعه شهری»، تألیف مظفر صرافی و علی محمدنژاد، تهران: دانشگاه شهید بهشتی، ۱۳۹۸، سی+ ۴۵۰ ص.
 
«روش‌شناسی کمی در جغرافیا»، تألیف بهلول علیجانی، تهران: سمت، ۱۳۹۸، هفت+ ۲۷۱ ص.
 
کودک و نوجوان
دین؛ نوجوان
 
«روایت داستانی از زندگی امام زمان (عج)»، تألیف حسن بیانلو، طراح گرافیک و تصویرگر: علیرضا پورحنیفه، تهران: سوره مهر، ۱۳۹۸، ۱۸۹ ص.
 
داستان تألیفی
 
کودک؛ «تو یک جهانگردی»، نوشته شهرزاد شهرجردی، تصویرگر: غزل فتح‌اللهی، طراح گرافیک: الهه جوانمرد، تهران: فاطمی، کتاب طوطی، ۱۳۹۸، ۳۲ ص.
 
نوجوان؛ دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
 
«عکس یادگاری بگیریم»، نوشته محمدرضا یوسفی، تهران: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ۱۳۹۸، ۱۴۰ ص.
 
«طعم سیب زرد»، نوشته ناصر یوسفی، تهران: پیدایش، ۱۳۹۸، ۱۶۰ ص.
 
داستان ترجمه
 
کودک؛ «دختری که می‌خواست کتاب‌ها را نجات دهد»، نوشته کلاوس هاگروپ، ترجمه عطیه الحسینی، تهران: فاطمی، کتاب طوطی، ۱۳۹۸، ۶۰ ص.
 
نوجوان؛ دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
 
«شجاع مثل تو»، نوشته جیسون رینولدز، ترجمه شقایق قندهاری، تهران: افق، ۱۳۹۸، ۳۹۳ ص.
 
«من و ماروین گاردنز»، تالیف ایمی ساریک‌کینگ، ترجمه رضوان خرمیان، تهران: داستان جمعه، ۱۳۹۸، ۲۶۳ ص.
 
علوم انسانی و هنر
نوجوان؛ تألیف
 
«خودت پژوهش کن»، تألیف خاطره بهی، ویراستار علمی: بهروز رضایی‌کهریز، تصویرگر: نسیم بهاری، تهران: طلایی، ۱۳۹۸، ۱۰۲ ص.
 
نوجوان؛ ترجمه
 
«چگونه یک شاهکار ادبی بنویسیم»، تألیف الدرید یوهانسن و استفن ‌سوروم، ترجمه منیژه آزادی، طراح گرافیک: فریبا دولت‌آبادی، تهران: هوپا، ۱۳۹۸، ۱۹۱ ص.
 
علوم و فنون؛ دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
 
«دانش‌نامه اخترشناسی»، تألیف علی بشردانش، ویرایش علمی: محمود سالک، تهران: افق، ۱۳۹۸، ۸+۲۹۹ ص.
 
«خواب آب: سرگذشت آب و آب‌رسانی در ایران»، تألیف عباس جهانگیریان، تهران: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تصویرگر: مسعود قره‌باغی، ۱۳۹۸، ۵۹ ص.
 
همچنین آثار برگزیده بیست‌وهشتمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به این شرح معرفی شدند:
 
«عقل و وحی در اسلام: راه‌های شناخت در تفسیر فخر رازی بر قرآن کریم»، احمد اولدالی، انتشارات بریل، ۲۰۱۹.
 
«یادداشت‌های پارس»، لی لینگ، انتشارات سن لیان، ۲۰۱۹.
 
«ذاتی‌بودن و ضرورت: ابن‌سینا و سنّت ارسطویی»، فدُر بنویچ، انتشارات بریل، ۲۰۱۸.
 
«هنر «اسلامی» چیست؟ در میانۀ ادراک و دین»، وندی ام. کی. شاو، انتشارات دانشگاه کمبریج، ۲۰۱۹.
 
پژوهشگر برتر
«حضرت فاطمه(س)، دختر حضرت محمد(ص)»، کریستوفر پُل کلوهسی، انتشارات جورجیاس، ۲۰۱۸.
 
«نیمی از قلبم: روایت‌هایی از حضرت زینب(س)، دختر حضرت علی(ع)»، کریستوفر پل کلوهسی، انتشارات جورجیاس، ۲۰۱۸.

مطالب مشابه