نمکی: واردات 250 هزار دوز واکسن کرونای «چینی»/ بسته شدن مرزهای ایران در خوزستان

25

1399/12/2

18:11


وزیر بهداشت از واردات 250 هزار واکسن کرونای چینی طی هفته آتی خبر داد و گفت: کانون شیوع کرونای انگلیسی مسافران عراقی وارد شده به استان خوزستان بودند.

نمکی: واردات 250 هزار دوز واکسن کرونای «چینی»/ بسته شدن مرزهای ایران در خوزستان

به گزارش بهداشت نیوز، سعید نمکی وزیر بهداشت درخصوص آخرین وضعیت شیوع کرونا در کشور گفت: متاسفانه شاهد شیوع شدید بیماری کرونا در استان خوزستان هستیم و  کانون شیوع کرونای انگلیسی مسافران عراقی بودند به همین دلیل مرزهای عراق بسته شده است.

وی گفت: در استان خوزستان رعایت پروتکل‌ها به زیر 10 درصد نزول پیدا کرده بود قبلا هم گفته‌ایم که رابطه مستقیمی بین ابتلا به کرونا و میزان شیوع بیماری وجود دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه همانطور که گفتیم موارد شیوع کرونای انگلیسی در کل کشور در حال چرخش است، گفت: میزان ابتلا به این ویروس در استانهای البرز،قزوین بیشتر بوده و ما نیز در استان قزوین ستاد استانی تشکیل دادیم.

نمکی با اشاره به تمهیدات خوب کرونایی در استانهای قزوین و البرز در جهت مبارزه با کرونای انگلیسی، بیان داشت:خوشبختانه با این اقدامات وضعیت ثابت شده است.البته گرفتاری عمده ما در خوزستان است که ما را خواب و خوراک  انداخته و در شادگان به عنوان اولین کانون این موضوع وجود دارد؛ ضمن اینکه در رامهرمز ، آبادان و اهواز و غرب این استان به شدت گرفتار کرونای انگلیسی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه کرونای انگلیسی به شدت سرکش و مهاجم تر از ویروس ووهان است، ابراز داشت: میزان مرگ و میر و سرایت این ویروس نسبت به ویروس قبلی بالاتر است.

وزیر بهداشت با اشاره به اختصاص تیم‌های تخصصی در خوزستان در جهت مقابله با شیوع کرونای انگلیسی، خاطرنشان کرد: در ستاد ملی مبارزه با کرونا اختیاراتی به استاندار این استان داده شده است.

نمکی با بیان اینکه کانون اصلی شیوع کرونای انگلیسی در خوزستان مسافرانی هستند که از عراق به خوزستان آمده‌اند، افزود: مرزها را در این استان مسدود کرده‌ایم و تا اطلاع ثانوی عبور و مرور در این مرزها صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه پروازهای استان خوزستان را مدیریت می‌کنیم،ابراز داشت: قرار شده تا ارتباط  شمال و شرق خوزستان را که میزان شیوع کرونای انگلیسی در این مناطق کمتر است را به نواحی دیگر محدود کنیم.

وی تصریح کرد: در هرمزگان، ایلام ، بوشهر و چهار محال و بختیاری و اصفهان نیز خطر شیوع کرونا با توجه به تجارب قبلی درباره اینکه بعد از خیزهای خوزستان گرفتار می‌شدند، باید اقدامات کنترلی شدیدی در نظر گیریم و مردم باید بشدت مراقبت کنند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه متاسفانه آنچه پیش بینی کردیم مبنی بر گرفتاری در دام و تله ویروس جهش یافته محقق شده است، بیان داشت:رعایت فاصله گذاری و رعایت بهداشت فردی  بسیار موثر است.

نمکی با اشاره به اینکه رعایت پروتکلها در خوزستان به زیر 10 درصد رسیده است، این میزان رعایت نسبت مستقیمی با میزان شیوع کرونای انگلیسی در این مناطق دارد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور، خاطرنشان کرد:خوشبختانه افرادی که در داخل مشغول تولید واکسن هستند به خوبی پیش می‌روند و موضوع  اثر بخشی روی کرونای انگلیسی را  پیگیری کنند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تزریق واکسن اسپوتنیک روسیه را به 100 هزار مورد در گروه آسیب پذیر ادامه خواهیم داد، گفت: 250 هزار دوز واکسن چینی را تا هفته آینده وارد می کنیم  و همچنین وارد کردن واکسن آسترازنکارا نیز در اواخر این ماه شروع خواهیم کرد.

نمکی از برنامه ریزی برای وارد کردن واکسن کرونا از دوکشور هند و کره جنوبی خبر داد و گفت: امیدواریم تا پایان اسفند گروه‌های آسیب پذیر را پایان دهیم.

وی یادآور شد:واکسن کرونای کوبایی در افرادی که قبلا مبتلا شده به عنوان یادآوردر مقابل ویروس کرونا اثر می‌کند.

مطالب مشابه