رمان برنده جایزه گنکور رکورد فروش را شکست

منبع: ایران آرت

66

1399/12/2

18:12


رمان "نابهنجار" نوشته اروه لوتلیه، رمان‌نویس فرانسوی بعد از رمان "عاشق" نوشته مارگریت دوراس دومین رمان پرفروش در تاریخ جایزه معتبر گنکور شد.

ایران آرت: انتشارات فرانسوی گالیمار اعلام کرده که رمان "نابهنجار" نوشته اروه لوتلیه که سال گذشته میلادی برنده جایزه گنکور شده بود دومین رمان پرفروش در تاریخ چهل ساله این جایزه شده و قرار است این انتشاراتی نسخه‌های جدیدتری از این رمان را زیر چاپ ببرد.

رمان "نابهنجار" روایتگر زندگی دوگانه 11 مسافر پروازی است که از پاریس عازم نیویورک شده‌اند. از این رمان از زمان انتشار در ماه آگوست 2020  تاکنون نزدیک به 633 هزار نسخه به فروش رفته است. پیش از این دومین رمان پرفروش این جایزه رمان "خیرخواهان" نوشته جاناتان لیتل، نویسنده معاصر فرانسوی-امریکایی بود که جایزه گنکور را در سال 2006 برنده شد و 618 هزار نسخه از آن به فروش رسید.

به گفته ناشر، انتشارات گالیمار پس از موفقیت این رمان، آن هم در دوران پاندمی، 100 هزار نسخه از رمان "نابهنجار" را در ماه دسامبر و نزدیک به 60 هزار نسخه دیگر را در ماه ژانویه چاپ کرده و تیراژ آن در حال حاضر از 931 هزار نسخه فراتر رفته است.

ناشر این اثر افزود: "هنوز نتوانسته‌ام مقدار دقیق فروش این کتاب را به طور دقیق و کامل تعیین کنم. در برابر فروش دیگر کتاب‌هایم که به زحمت به 30 یا 40 هزار نسخه می‌رسیدند."

خود نویسنده فرانسوی درباره این میزان فروش گفت "ما از این بابت شگفت‌زده هستم و البته این امر به عوامل مختلفی بستگی دارد و می‌توان به صورت موضوعی و ذاتی آن را تحلیل کرد؛ اما در کل این میزان فروش جایگاه یک نویسنده را در چشم‌انداز ادبیات تغییر خواهد داد."

با این حال عنوان پرفروش‌ترین برنده جایزه گنکور در تاریخ این جایزه معتبر فرانسوی همچنان متعلق به رمان "عاشق" نوشته مارگریت دوراس باقی می‌ماند که در سال 1984 منتشر و برنده جایزه گنکور شد.

 از رمان "عاشق" که داستان آن در هندوچین می‌گذرد و قسمتی از زندگی مارگریت دوراس را روایت می‌کند نزدیک به یک میلیون و 63 هزار نسخه به فروش رسید و به بسیاری از زبان‌های دنیا از جمله فارسی نیز ترجمه شد.

 

مطالب مشابه